Spotify teston kurse video për të mësuar gjithçka nga prodhimi i muzikës deri te Excel - Business Magazine Albania

Spotify teston kurse video për të mësuar gjithçka nga prodhimi i muzikës deri te Excel

Spotify

Spotify ka krijuar një biznes për vete në transmetimin e muzikës, argëtimin në podcast dhe librat audio. Tani, në përpjekjet e vazhdueshme për t’i bërë mbi 600 milionë përdoruesit e tij të shpenzojnë më shumë kohë dhe para në platformën e tij, Spotify po krijon një linjë të re përmbajtjeje: mësimin elektronik.

Duke filluar me një prezantim në MB, Spotify po teston ujërat për një ofertë edukimi në internet të kurseve video “freemium”. Prodhuar në partneritet me palë të treta si, BBC dhe Skillshare, të paktën dy mësime do të jenë falas, me koston e një kursi total që varion nga 20 deri në 80 £ mesatarisht. Çmimet do të jenë të njëjta, pavarësisht nëse jeni përdorues bazë apo premium, të paktën tani për tani.

Mohit Jitani, drejtori i produkteve me bazë në Londër për biznesin e arsimit, tha në një intervistë se zgjedhjet e çmimeve ishin pjesë e asaj që po teston, përpara se të shqyrtonte se si të përhapet më gjerësisht. “Me këtë nisje, ne po përpiqemi të kuptojmë së pari kërkesën. Pastaj ne optimizojmë se si mund ta bëjmë atë më bindëse dhe emocionuese”, tha ai.

Përmbajtja do të jetojë në skedat e “Home” dhe “Browse” të Spotify (nën “Courses”) dhe është e aksesueshme në web, si dhe nëpërmjet aplikacionit celular Spotify.

Kurset janë të vendosura diku midis YouTube, Master Class dhe LinkedIn Learning: videot në katalogun aktual mbulojnë një gamë të gjerë temash, nga prodhimi i muzikës deri te të mësuarit se si të përdorni Excel, si dhe leksione se si të krijoni mësime të të mësuarit në internet për t’i kthyer muzikantët dhe të tjerët në “krijues të arsimit”. Disa kurse duket se kanë materiale plotësuese, megjithëse kjo do të jetë më shumë në fushën e dokumenteve shtesë, sesa në sferën e testeve ose ndërveprimeve të tjera. Jitani nuk ka komentuar nëse Spotify do të nisë ndonjë lloj ndërveprimi në të ardhmen.

Partnerët e parë për Kurset janë Skillshare, i cili do të fokusohet në kreativitet, PLAYvirtuozo, kurse të industrisë muzikore, BBC Maestro (Master Class-esque) dhe Thinkific, për ata që janë të frymëzuar për të ndërtuar aftësitë e tyre në klasat e tyre të mësimit në internet.

“Ne do të mësojmë shumë për atë që njerëzit janë të interesuar në të vërtetë dhe do të fillojmë të marrim shumë segmente rreth kësaj. Më pastaj do të shkojmë dhe të gjejmë … përmbajtjen më të mirë”, tha Jitani.

Por, pse arsimi? Pse Britania e Madhe?

Lëvizja tregon strategjinë e Spotify për të vazhduar diversifikimin e biznesit të saj, duke synuar gjithashtu të ndërtojë një rrugë drejt përfitimit më të qëndrueshëm dhe marzheve më të forta.

“Është zgjedhur Britania e Madhe për këtë, sepse është një treg i madh për kompaninë dhe tashmë është një nga më të angazhuarit në botë” , është shprehur Jitani.

Financiarisht, Spotify vazhdon të shohë shumë ulje-ngritje në tregun aktual. Ai kaloi nëpër tre raunde pushimesh nga puna vitin e kaluar dhe ka qenë jofitimprurëse më shumë se fitimprurëse gjatë viteve, më së fundi duke postuar një humbje neto prej 81 milionë dollarësh në fitimet e saj tremujore në shkurt.

Sferat e thata të mësimit në internet dhe zhvillimit profesional mund të tingëllojnë si një shtrirje për një kompani ende më të njohur për transmetimin e muzikës, por ka tre fusha ku ka kuptim.

Me biznesin e tij të podkasteve që vazhdon të rritet, Spotify po mbledh shumë të dhëna për atë që njerëzit po bëjnë në platformë dhe po gjen një lidhje të ngushtë midis disa prej podkasteve më të njohura në Spotify dhe përmbajtjes arsimore.

Rreth gjysma e abonentëve të Spotify Premium kanë dëgjuar podkaste me temë edukimi ose vetëndihme, sipas Spotify. Spotify mund të përdorë të njëjtin lloj rekomandimi në sipërfaqe që përdor për muzikën dhe podkastet për të ndër-promovuar.

Krahas kësaj, Spotify ka kohë që punon në mjete për krijuesit për t’i ndihmuar ata të menaxhojnë dhe rrisin fitimet e tyre. Ofrimi i përmbajtjes edukative që synon drejtimin e një biznesi, ose përmirësimin e prodhimit tuaj muzikor, përshtatet me këtë.

Së treti, ekziston elementi i videos. Spotify është përpjekur të futet më thellë në video për pjesën më të mirë të një dekade.

Kjo nuk është përkthyer ende si rival i YouTube ose Netflix. Videoja u përmend gjithsej një herë në thirrjen e fundit fituese të kompanisë, ku CEO Daniel Ek e përshkroi në mënyrë të paqartë podcasting-in e videos si “duke u rritur në një mënyrë të shëndetshme”.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0