Siri ju vjen në ndihmë dhe kur ndaloheni nga policia

Siri ju vjen në ndihmë dhe kur ndaloheni nga policia


Një opsion i ri i quajtur “Police” (Policia), do të jetë i disponueshëm për Sirin, i cili regjistron komandën audio nëse drejtuesi i automjetit ndalohet nga zbatuesit e ligjit.

Ky opsion aktivizohet menjëherë nëse ju thoni “Hey Siri, I’m getting pulled over” (Hej Siri, po më ndalon policia).

Opsioni i ri nga Apple i lejon përdoruesit të aktivizojnë një sërë veprimesh të Sirit vetëm me një komandë.

Pasi merret komanda e Policisë, Siri aktivizon modalitetin Do Not Disturb (Mos më shqetëso) duke parandaluar që njoftimet të vijnë, ulë ndriçimin tuaj të ekranit, ndalon muzikën, e dërgon një mesazh tek një kontakt i caktuar me informacionin tuaj të saktë të vendndodhjes dhe regjistron përmes kamerës së telefonit tuaj.

Opsioni i Policisë mund të shtohet duke hapur linkun në një pajisje iOS me Shortcuts të instaluar. Sapo të instalohet, mund të zgjedhësh se cili nga kontaktet do të marrë informacionin e vendndodhjes tënde.

/Fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0