Siri ju vjen në ndihmë dhe kur ndaloheni nga policia


Një opsion i ri i quajtur “Police” (Policia), do të jetë i disponueshëm për Sirin, i cili regjistron komandën audio nëse drejtuesi i automjetit ndalohet nga zbatuesit e ligjit.

Ky opsion aktivizohet menjëherë nëse ju thoni “Hey Siri, I’m getting pulled over” (Hej Siri, po më ndalon policia).

Opsioni i ri nga Apple i lejon përdoruesit të aktivizojnë një sërë veprimesh të Sirit vetëm me një komandë.

Pasi merret komanda e Policisë, Siri aktivizon modalitetin Do Not Disturb (Mos më shqetëso) duke parandaluar që njoftimet të vijnë, ulë ndriçimin tuaj të ekranit, ndalon muzikën, e dërgon një mesazh tek një kontakt i caktuar me informacionin tuaj të saktë të vendndodhjes dhe regjistron përmes kamerës së telefonit tuaj.

Opsioni i Policisë mund të shtohet duke hapur linkun në një pajisje iOS me Shortcuts të instaluar. Sapo të instalohet, mund të zgjedhësh se cili nga kontaktet do të marrë informacionin e vendndodhjes tënde.

/Fortune

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0