Sipërmarrjet shqiptare mund të përfitojnë nga përvoja e ekspertëve gjermanë


Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme shqiptare, por edhe institucionet arsimore, administrata publike, sektori i shëndetësisë, por edhe organizatat jofitimprurëse mund të përfitojnë për nevojat e tyre nga përvoja gjermane e ekspertëve të cilët janë në pension apo në prag pensioni. Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri (DIHA), si dhe përfaqësues të Shërbimit të Ekspertëve Senior (SES) prezantuan projektin e ekspertëve gjermanë.

Gjatë fjalës së saj, ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schutz, tha se ky projekt, deri tani, ka realizuar rreth 140 misione në Shqipëri dhe se duhet të shfrytëzohet nga aktorë të ndryshëm në fusha të tilla si artizanati, teknologjia, tregtia dhe shitjet, shëndetësia e punët sociale, por edhe shkenca dhe administrimi.

Ndërsa drejtori administrativ i DIHA-s, Hartmut Jaroch, tha se shërbimi që ofrojnë ekspertët gjermanë në pension ose në prag pensioni është këshillues si dhe në ofrimin e përvojave të tyre. Për përfaqësuesen e projektit SES-së, Anja Wesely, ekspertët gjermanë kanë një sërë avantazhesh, kanë përvojë të gjatë, janë fleksibël dhe të orientuar nga praktika dhe i kryejnë misionet e tyre në formë vullnetare dhe të pavarur.

Regjistri i ekspertëve numëron rreth 12,000 persona, të cilët janë të profilizuar dhe detyrat e tyre kryesore kanë të bëjnë me kualifikimin e specialistëve, zhvillimin e strategjive të marketingut, optimizimin e proceseve të punës, menaxhimin e cilësisë etj.

Përzgjedhja e tyre kalon nëpërmes një procesi, ku rëndësi i jepet aplikimit të saktë dhe të detajuar nga ana e kompanive apo përfaqësive shqiptare. Këta të fundit duhet të paraqesin detaje në lidhje me nevojat e tyre dhe sektorin ku ata duan të përqendrojnë asistencën e ekspertëve gjermanë. Kjo ekspertizë ofrohet falas, por pala shqiptare duhet të mbulojë të gjitha kostot lokale, që përfshijnë: dieta ditore, kosto udhëtimi, akomodimi, kosto të përpunimi të projektit, etj.

Eksperti mund të qëndrojë në Shqipëri për një periudhë nga 4-6 javë, por bashkëpunimi i tij me kompaninë shqiptare vazhdon edhe pas përfundimit të misionit, për të cilin jepen rekomandime të qarta me shkrim.

SES në Shqipëri është prezent që nga viti 2009, fillimisht me vetëm pak misione, por me kalimin e viteve numri i tyre u rrit. Për vitin 2016, janë realizuar deri në fund të tetorit 15 misione ekspertësh. Ndër më të suksesshmet mund të përmenden ato që janë ofruar në furra buke, në ferma, në fabrika të nënprodukteve të mishit për të përmirësuar teknologjinë e prodhimit, në hotele për të përmirësuar shërbimin etj. Znj. Wesely tha se ka edhe shumë më tepër potencial për biznese dhe sektorë të tjerë në Shqipëri që mund të përfitojnë nga kjo mundësi.

Angazhimi i një eksperti nga SES kalon në disa faza, që janë: kontakti i parë, kërkesa, vlerësimi i projektit, kërkimi dhe sugjerimi i ekspertit, konfirmimi nga kompania i kërkesës, përgatitja e misionit, misioni, vlerësimi, aktivitete dhe misione pasuese.

Burimi: monitor.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale