Sipërmarrës shqiptarë nëpër botë


Kemi dëgjuar shumë për të rinj që duan t’i përkushtohen sipërmarrjes në vend. Por jo të paktë janë edhe ato shqiptarë që ëndrrën për të patur një biznes kanë vendosur t’a bëjnë realitet jashtë kufinjve.
Ju sjellim në vëmendje disa prej tyre:
Gëzim Gashi, ka ëndërruar gjithmonë të jetë sipërmarrës dhe në fakt i’a ka dalë. Ai është shqiptari, i cili njihet në Suedi për “Institutin e ri të Arteve dhe Inovacionit (IAI). Kompania e tij “By Gezim Gashi” në partneritet me Oaks Christian School themeluan Institutin e ri të Arteve dhe Inovacionit (IAI), i cili hapet në Gusht të vitit 2019. Kjo sipërmarrje e tij do të përfshijë degë studimi si songwriting, music production, film, marketing, menaxhim, markë, art vizual, teatër, vetëm për studentë të shkollave të mesme.
Lexo:Shqiptari Gëzim Gashi me pasion dhe punë hap një shkollë arti në Amerikë

Sot kushdo paraqitet në zyrën e tij në Romë, edhe përmes fjalëve të mira të shpërndara tek klientët, por edhe sepse ka ngritur një kompani që njihet në mbarë Italinë, me punë të realizuara në qytete të ndryshme. Bëhet fjalë për shqiptarin Arben Shpata. Kompania e tij ka 10 vite në treg, 20 punëtorë, nga të cilët 3 arkitektë. Edilizia Moderna merret me rikonstruksionin e objekteve të rëndësishmë në Itali, përfshirë edhe struktura publike.
Lexo:Arben Shpata, shqiptari që po ristrukturon objektet publike në Itali

Merita Pinta, ka zgjedhur biznesin e saj t’a zhvillojë jashtë, në Zvicër. Merita synon të arrijë të bëhet femra më e suksesshme shqiptare në Zvicër.  Biznesi i saj konsiston në një qendër  për personat e moshuar, e cila mban emrin “Prima Pflege”. Ajo sot vlerësohet, jo vetëm nga shqiptarët në këtë shtet europian, por edhe nga vetë zviceranët.
Lexo:Merita Pinta, shqiptarja që po shkëlqen në Zvicër me biznesin e saj

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale