Arben Shpata, shqiptari që po ristrukturon objektet publike në Itali - Business Magazine Albania

Arben Shpata, shqiptari që po ristrukturon objektet publike në Itali


Ambasada të huaja, përfshirë atë shqiptare në Romë, kompani me emër ndërkombëtar dhe këtë vit me gjasa edhe disa prej ministrive italiane, do të “rifreskohen” nga Edilizia Moderna. Kjo është një kompani e themeluar 10 vite më parë nga një shqipar. Quhet Arben Shpata.

Në një intervistë për Businessmag.al, Arbeni tregon se kushtet për të hapur biznesin u maturuan pasi ai punonte për disa vite në rikonstruksion. Sot zyra e tij në Romë numëron rreth 20 të punësuar, mes tyre 3 arkitektë.

Marketingu më i mirë i tij ka qenë puna. Kur e e pyesim si ka arritur të sigurojë klientelën e mjaftueshme për të zhvilluar biznes, në një qytet ku zyrat e arkitekt-design nuk mungojnë, Shpata thotë se, “çdo klient rikthehej sërish për shërbime, dhe sillte edhe klientë të tjerë”.

Lexo: Arredimi është një punë serioze. Ja cilat janë detyrat e një arkitekti, interior design

Sot kushdo paraqitet në zyrën e tij në Romë, edhe përmes fjalëve të mira të shpërndara tek klientët, por edhe sepse ka ngritur një kompani që njihet në mbarë Italinë, me punë të realizuara në qytete të ndryshme.

Një sipërmarrje e konsoliduar në projektim, sigurim të lëndëve të para, punim dhe arredim, sot është në gjendje të lidhë kontrata publike shërbimesh edhe me institucionet qeveritare.
Tashmë ai ka rikonstruktuar ambasadën shqiptare në Romë dhe disa Ambasada të tjera, zyra të kompanive si FastWeb, ndërsa pret të nënshkruajë marrëveshje edhe per rikonstruktimin e disa godinave të ministrive italiane.

Për shkak të kontratave të fundit, z.Shpata pret që këtë vit të dyfishojë numrin e punonjësve, e madje të hapë edhe dy studio të tjera në Romë.

Çfarë e ka çuar atë deri këtu?!: Puna!E bëj më dëshirë, çdo vepër që realizoj e bëj me dëshirë dhe në fund bëj një vlerësim të punës”, thotë Arbeni. Për këtë kanë shkruar edhe disa media Italiane. La repubblica.it, shkruan rreth Arbenit, duke e cilësuar kompaninë e tij si një prej më konkurenteve në Romë.

Por, me gjithë projektet e tij për zhvillim në tregun italian, Arbeni zemrën e ka në Shqipëri. Ai tashmë ka hapur një kompani këtu, dhe parashikon të nisë shpejt punën me të njëjtat shërbime dhe mbi të gjitha cilësi shërbimi, siç punon në Romë.

Kujtojmë se Italia i kushton kujdes të madh ristrukturimit të objekteve, banesave të vjetra, duke u përkjekur të sjellë modernen dhe të rujanë çdo vlerë të vjetër të godinës. Kjo do të ishte një kulturë për t’u përqafuar edhe nga Shqipëria.

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0