Arben Shpata, shqiptari që po ristrukturon objektet publike në Itali


Ambasada të huaja, përfshirë atë shqiptare në Romë, kompani me emër ndërkombëtar dhe këtë vit me gjasa edhe disa prej ministrive italiane, do të “rifreskohen” nga Edilizia Moderna. Kjo është një kompani e themeluar 10 vite më parë nga një shqipar. Quhet Arben Shpata.

Në një intervistë për Businessmag.al, Arbeni tregon se kushtet për të hapur biznesin u maturuan pasi ai punonte për disa vite në rikonstruksion. Sot zyra e tij në Romë numëron rreth 20 të punësuar, mes tyre 3 arkitektë.

Marketingu më i mirë i tij ka qenë puna. Kur e e pyesim si ka arritur të sigurojë klientelën e mjaftueshme për të zhvilluar biznes, në një qytet ku zyrat e arkitekt-design nuk mungojnë, Shpata thotë se, “çdo klient rikthehej sërish për shërbime, dhe sillte edhe klientë të tjerë”.

Lexo: Arredimi është një punë serioze. Ja cilat janë detyrat e një arkitekti, interior design

Sot kushdo paraqitet në zyrën e tij në Romë, edhe përmes fjalëve të mira të shpërndara tek klientët, por edhe sepse ka ngritur një kompani që njihet në mbarë Italinë, me punë të realizuara në qytete të ndryshme.

Një sipërmarrje e konsoliduar në projektim, sigurim të lëndëve të para, punim dhe arredim, sot është në gjendje të lidhë kontrata publike shërbimesh edhe me institucionet qeveritare.
Tashmë ai ka rikonstruktuar ambasadën shqiptare në Romë dhe disa Ambasada të tjera, zyra të kompanive si FastWeb, ndërsa pret të nënshkruajë marrëveshje edhe per rikonstruktimin e disa godinave të ministrive italiane.

Për shkak të kontratave të fundit, z.Shpata pret që këtë vit të dyfishojë numrin e punonjësve, e madje të hapë edhe dy studio të tjera në Romë.

Çfarë e ka çuar atë deri këtu?!: Puna!E bëj më dëshirë, çdo vepër që realizoj e bëj me dëshirë dhe në fund bëj një vlerësim të punës”, thotë Arbeni. Për këtë kanë shkruar edhe disa media Italiane. La repubblica.it, shkruan rreth Arbenit, duke e cilësuar kompaninë e tij si një prej më konkurenteve në Romë.

Por, me gjithë projektet e tij për zhvillim në tregun italian, Arbeni zemrën e ka në Shqipëri. Ai tashmë ka hapur një kompani këtu, dhe parashikon të nisë shpejt punën me të njëjtat shërbime dhe mbi të gjitha cilësi shërbimi, siç punon në Romë.

Kujtojmë se Italia i kushton kujdes të madh ristrukturimit të objekteve, banesave të vjetra, duke u përkjekur të sjellë modernen dhe të rujanë çdo vlerë të vjetër të godinës. Kjo do të ishte një kulturë për t’u përqafuar edhe nga Shqipëria.

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale