Sinjalet radio në galaktikë surprizojnë shkencëtarët - Business Magazine Albania

Sinjalet radio në galaktikë surprizojnë shkencëtarët

Sinjale radio misterioze që vijnë nga një yll i vdekur gati tre miliardë vite dritë larg  nga Toka janë zbuluar nga shkenctarët. Ato po emetohen nga një “magnetar” – i cili ka fushat magnetike më të fuqishme të njohura në univers – ose një supernova gjigante e zhdukur nga dielli.

Objekti i çuditshëm, i përshkruar në revistën Nature, dërgon një rreze rrezatimi që përshkon vijën tonë të shikimit. Magnetarët janë një lloj ylli neutron që formohet pas një supernova dhe pësojnë shpërthime të dhunshme që zgjasin vetëm një fragment sekondi.

Astronomët thonë se është vetëm shembulli i dytë i një shpërthimi shumë aktiv, të përsëritur të Fast Radio (FRB), duke hedhur dritë të re mbi natyrën e hapësirës ndërgalaktike. Ata përdorën grupin e madh të Karl G. Jansky të Fondacionit Kombëtar të Shkencës (VLA) dhe teleskopë të tjerë për të studiuar objektin, i zbuluar për herë të parë në 2019.

Vëzhgimet në vitin 2020 përcaktuan vendndodhjen e objektit, duke çuar në identifikimin e tij në periferi të një galaktike shumë, shumë, larg. Të dhënat e VLA zbuluan gjithashtu se ajo lëshon vazhdimisht valë radio më të dobëta midis shpërthimeve.

Lexo edhe: Ne do të shkojmë në Uran! NASA do të shpenzojë miliarda dollarë për misione të reja në hapësirë 

Bashkëautori Profesor Casey Law, i Institutit të Teknologjisë në Kaliforni, tha: “Këto karakteristika e bëjnë këtë të duket shumë si FRB-ja e parë, pozicioni i të cilit u përcaktua – gjithashtu nga VLA – në vitin 2016.” Ai zhvillim ishte një zbulim i madh, duke siguruar informacionin e parë rreth mjedisit dhe distancës së një FRB.

Por kombinimi  i shpërthimeve të përsëritura dhe emetimit të vazhdueshëm të radios midis shpërthimeve, që vijnë nga një rajon kompakt, e vendosi objektin e vitit 2016, të quajtur FRB 121102, veçmas të gjithë FRB-ve të tjerë të njohur deri më tani. Law tha: “Tani ne kemi dy të tillë, dhe kjo sjell disa pyetje të rëndësishme.”

Newsweek 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0