Ne do të shkojmë në Uran! NASA do të shpenzojë miliarda dollarë për misione të reja në hapësirë  - Business Magazine Albania

Ne do të shkojmë në Uran! NASA do të shpenzojë miliarda dollarë për misione të reja në hapësirë 

NASA

Është zyrtare—NASA po dërgohet në orbitën e planetit të shtatë, Uran dhe do të zbarkojë në hënën e Saturnit Enceladus. 

Ajo duhet të arrijë në këto dy objektiva të largët në 2045 dhe 2050, respektivisht. 

Akademia Kombëtare e Shkencave më në fund publikoi Anketën e saj Dekadale për Shkencën Planetare dhe Astrobiologjinë. Konsiderohet si një “listë dëshirash” për shkencëtarët planetarë dhe një listë “për t’u bërë” për NASA-n. 

Ai përfshin gjithashtu udhëzimet e pritshme për NASA-n që të shkojë të marrë mostrat e shkëmbinjve marsianë që po mblidhen aktualisht nga roveri Perseverance, por ky mision Mars Sample Return nuk duhet të lejohet të “minojë ekuilibrin programatik afatgjatë të portofolit planetar”. 

Me fjalë të tjera, NASA do të dërgojë një orbiter të pajisur plotësisht me një sondë atmosferike për të zhytur nën retë e saj, në Uran. Raporti thotë se duhet të jetë misioni i madh me prioritet më të lartë i NASA-s për dekadën e ardhshme dhe do të kushtojë 4.2 miliardë dollarë. 

Megjithatë, koha nuk premton. Pozicioni i Jupiterit do të thotë se do të duhet të lëshohet në 2031 ose 2032 një raketë SpaceX Falcon Heavy për të mbërritur në Uran në 2044 ose 2045. Planeti me re nuk është vizituar që kur Voyager 2 bëri një fluturim të shkurtër në 1986. 

Lexoni: Nasa eksploron se si të mbajë stacionin ndërkombëtar hapësinor në orbitë pa ndihmën e Rusisë

“Sot ne jemi një hap më afër për të parë atë mision ambicioz orbital drejt një sistemi “gjigant akulli” për të cilin ne kemi punuar për kaq shumë kohë,” tha profesori Leigh Fletcher i Shkollës së Fizikës dhe Astronomisë në Universitetin e Leicester dhe një anëtar i panelit Giant Planets për këtë studim. 

Fletcher shtoi se ai ndjente “ngazëllim, lehtësim, krenari për ekipin që e bëri këtë të ndodhte dhe pak frikë për rrugën përpara”. 

Është Anketa e dytë Dekadale që rekomandohet për një mision në “gjigantin e akullit”. Megjithatë, herën e fundit Urani ishte prioriteti i tretë pas roverit Perseverance tashmë në Mars, i cili është në prag të nisjes. Tani Urani është prioriteti kryesor. 

Raporti thotë gjithashtu se Enceladus Orbilander duhet të jetë misioni i madh i NASA-s. Ky mision për të orbituar dhe ulur në hënën e vogël aktive të Saturnit – e cila ka një oqean nën një kore të akullt – do të hetojë shtëllungat që derdhen në hapësirë nga çarjet në sipërfaqen e saj të akullt. Ai mund të nisë në 2038 dhe të arrijë në 2050 – dhe të kushtojë 4.9 miliardë dollarë. 

Misionet plotësojnë njëra-tjetrën, sepse shkencëtarët do të jenë në gjendje të krahasojnë hënat e Uranit – disa prej tyre që mendohet se janë botë oqeanike – me Enceladin. 

“Ky mision më i madh mund të dërgojë një sondë atmosferike, si dhe të futet në orbitë në Uran,” tha Amy Simon, shkencëtare e lartë për Kërkimin e Atmosferave Planetare në Divizionin e Eksplorimit të Sistemit Diellor në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard dhe një anëtare e komitetit që përgatiti raportin. “Kjo lejon studimin e detajuar të atmosferës, fushën e gravitetit dhe fushën magnetike, si dhe një turne disa vjeçar në hëna.” 

Shkencëtarët planetarë që janë të specializuar në Uranin dhe sistemin e jashtëm diellor janë të emocionuar. 

“Është kulmi i 15 viteve kërkimi, letrave të bardha, propozimeve të misionit dhe takimeve ndërkombëtare,” tha Fletcher. “Rasti i shkencës është përmirësuar vetëm me kalimin e kohës, veçanërisht pasi botët me përmasa gjigante akulli (ose pak më të vogla) duken të zakonshme në panteonin e ekzoplaneteve… ky prioritizimi i studimeve dekadale është një hap i mrekullueshëm përpara për komunitetin e jashtëm të sistemit diellor.” 

I përpiluar nga shkencëtarë në skajet më të fundit të fushave të tyre dhe i projektuar posaçërisht për të qenë i drejtë dhe i ndershëm, Anketa Dekadale do të përcaktojë prioritetet për NASA-n për 10 vitet e ardhshme. Kongresi zakonisht ndjek rekomandimet e tij. 

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0