Nasa eksploron se si të mbajë stacionin ndërkombëtar hapësinor në orbitë pa ndihmën e Rusisë - Business Magazine Albania

Nasa eksploron se si të mbajë stacionin ndërkombëtar hapësinor në orbitë pa ndihmën e Rusisë

stacionin ndërkombëtar hapësinor

NASA po eksploron mënyra për ta mbajtur stacionin ndërkombëtar hapësinor në orbitë pa ndihmën e Rusisë, por nuk sheh ndonjë shenjë të menjëhershme që Moska të tërhiqet nga bashkëpunimi pas pushtimit të Ukrainës.

Ana amerikane e stacionit ndërkombëtar hapësinor (ISS) furnizon energjinë dhe mbështetjen e jetës, Rusia është përgjegjëse për shtytjen dhe mbajtjen e stacionit në këmbë: ajo e bën këtë duke përdorur anijen kozmike “Progress”, të ankoruar për t’i dhënë periodikisht stacionit, një shtytje për të ruajtur lartësinë e tij prej rreth 400 km.

Megjithatë, javën e kaluar, shefi hapësinor Roscosmos i Rusisë, Dmitry Rogozin ngriti mundësinë e tërheqjes nga partneriteti në përgjigje të sanksioneve të SHBA.

Kathy Lueders, e cila drejton programin e agjencisë për fluturimet hapësinore njerëzore, tha se kompania amerikane e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes Northrop Grumman kishte ofruar një aftësi rindërtimi.

Lexoni: Rusia i “kthen reston” Europës. Bllokon hapësirën ajrore, avionët duhet t’i bien “rreth e qark”

“Dhe, ju e dini, njerëzit tanë të SpaceX po shikojnë nëse kemi aftësi shtesë”, tha ajo.

Lueders shtoi se operacionet në stacionin hapësinor po vazhdonin dhe “ne nuk po marrim asnjë tregues në nivel pune që homologët tanë nuk janë të përkushtuar”.

“Thënë kjo, ne gjithmonë kërkojmë se si të kemi më shumë fleksibilitet operacional dhe ofruesit tanë të ngarkesave po shikojnë se si të shtojmë aftësi të ndryshme,” tha ajo.

Anija e fundit e ngarkesave Northrop Grumman Cygnus, që mbërriti në ISS më 21 Sshkurt ishte e para që mburrej me aftësinë për të “rindërtuar” postin pa ndihmën ruse.

Të premten, shefi i SpaceX Elon Musk postoi logon e kompanisë së tij në Twitter si përgjigje ndaj pyetjes retorike të Rogozin se kush do ta shpëtonte ISS nga një de-orbitë e pakontrolluar.

Por, Lueders theksoi se plane të tilla ishin vetëm një masë emergjente. “Do të ishte shumë e vështirë për ne që të operonim vetë – ISS është një partneritet ndërkombëtar që u krijua … me varësi të përbashkëta,” tha ajo.

“Si ekip, ne po shikojmë se ku mund të kemi fleksibilitet operacional, por … do të ishte një ditë e trishtuar për operacionet ndërkombëtare nëse nuk mund të vazhdojmë të operojmë në mënyrë paqësore në hapësirë,” tha ajo.

Një simbol i detentimit të pasluftës së ftohtë, ISS është përdorur vazhdimisht për më shumë se 21 vjet dhe ka tejkaluar stuhitë gjeopolitike të kaluara, veçanërisht pushtimi rus i Krimesë në 2014. Por disa vëzhgues besojnë se pushtimi i Ukrainës mund të përshpejtojë shkatërrimin e bashkëpunimit hapësinor SHBA-Rusisë.

theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0