Silvana Kulla duhet të marrë avionin për të mbërritur në zyrë - Business Magazine Albania

Silvana Kulla duhet të marrë avionin për të mbërritur në zyrë

Silvana Kulla

Shumë prej nesh shkojmë në punë me makinë personale, me autobus, biçikletë, apo edhe në këmbë.

Silvana shkon në punë me avion. Po, e lexuat mirë! Madje, themi vjen, pasi zyra e saj ndodhet në Tiranë, ndërsa ajo vetë, jeton me familjen në Itali. Nënë e dy fëmijëve, udhëton pothuajse çdo dy javë për të ndjekur ecurinë e kompanisë së saj në Shqipëri, për t’u takuar me stafin, klientët e partnerët e biznesit.

Silvana është një vajzë tiranase, që përfundoi studimet në gjimnazin “Partizani” në kohën më të vështirë të tranzicionit, pikërisht në vitet 1990- 1994, ku vetëm kohë për studim nuk mund të quhej. Ishte një kohë mes kryengritjeve studentore dhe përpjekjeve për të rrëzuar pushtetin e asaj kohe. Ajo kujton kohën e gjimnazit si kohën më të vështirë për studim, por dhe kohë vendimtare për jetën e saj. Silvana është një shpirt i lirë dhe që në atë kohë e njihte kuptimin e vërtetë të të qenurit ‘të lirë dhe ëndërrimtarë’. E apasionuar dhe e dashuruar me jetën, ajo nuk lejonte njeri të vendoste për mendimet dhe për vizionet e saj. Për këtë arsye, ishte e para në organizimet e ngritjeve studentore të gjimnazeve të Tiranës, por Shqipëria në atë kohë, nuk mund t’i jepte asgjë nga ato çfarë ëndërronte për jetën e saj. Plotësisht e vetëdijshme që nuk do arrinte të bënte diçka po të qëndronte në Tiranë, vajza me shpirtin e pandalshëm, emigroi në Australi, ku vazhdoi studimet e gjuhës dhe studimet e larta. Gjatë bisedës me të, sheh se si Silvana flet me aq pasion për atë vend, gjen fjalët më pozitive dhe energjike për të përshkruar vitet që kaloi në Australi, ato vite diellore, ku ka kuptuar që dielli ka qenë dhe do mbetej gjithnjë energjia primare e jetës së saj. Studimet e nisura, i vazhdoi më tej në Itali, në fushën e informatikës.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0