Si u shpëtojnë taksave njerëzit e pasur? - Business Magazine Albania

Si u shpëtojnë taksave njerëzit e pasur?

taksave

Ata përdorin një taktikë krejtësisht ligjore, të që mund ta përdorni edhe ju gjithashtu.

Vetëm vitin e kaluar u zbulua nga një investigim i të dhënave të IRS nga platforma mediatike ProPublica se më të pasurit e të pasurve (Bezos, Buffet, Musk, etj.) nuk paguanin taksa mbi të ardhurat 15 vitet e fundit.

Fondacioni i Tatimeve thotë se norma mesatare e taksave federale për të gjithë tatimpaguesit, pasi të merren parasysh zbritjet, kreditë dhe përjashtimet, ishte 13.3% në 2018. Bezos, në 2017, nuk pagoi asnjë taksë. Shkalla e taksave “e vërtetë” e Elon Musk ishte rreth 3.4%, dhe ajo e Warren Buffet ishte 0.1%, sipas raportit të ProPublica.

Por si mund të jetë kjo? Si munden këta njerëz të pasur të mos paguajnë pothuajse asnjë taksë? Ata kanë miliarda, apo jo? A nuk duhet të paguajnë “pjesën e tyre të drejtë?”

Këto pyetje janë padyshim të arsyeshme, por le të kuptojmë pse ata paguajnë shumë më pak taksa, relativisht, sesa ne të tjerët. Janë disa truke që përdoren. Por, arma e tyre më e madhe është borxhi.

Lexoni: Elon Musk përballet me një faturë tatimore prej 15 miliardë dollarësh. Kjo mund të jetë arsyeja e vërtetë që ai po shet aksionet

Vetëm për shkak se ata kanë miliarda në bankë, kjo nuk do të thotë se ato miliarda janë të tatueshme. Kur stoqet tona, fondet e përbashkëta dhe llogaritë e investimeve rriten, ne nuk paguajmë asnjë taksë për këto rritje, sepse ato janë fitime të parealizuara. Ne do të paguanim taksa nëse do t’i realizonim ato fitime, duke i shitur ato asete. Por, shumica prej nesh nuk e bëjnë këtë, të paktën jo rregullisht. Dhe as të pasurit. Pra, vetëm për shkak se Bezos mund t’i shtojë disa miliardë dollarë pasurisë së tij nga viti në vit, ato para nuk janë të ardhura. Prandaj, nuk janë të tatueshme.

Këto asete ofrojnë një mënyrë të shkëlqyer për të shmangur tatimin mbi të ardhurat, sepse mund të përdoren si kolateral. Dhe kjo është ajo që bëjnë këta djem. Ata marrin hua kundrejt aseteve të tyre për të financuar stilin e tyre të jetesës. Ashtu si fitimet e parealizuara nuk janë të tatueshme, as borxhi nuk është i tatueshëm. Kur një bankë ju jep 300,000 dollarë për të blerë një shtëpi, kjo nuk është e ardhur. Ju i keni borxh ato para dhe nuk paguani taksa për to.

Pra, ajo që bëjnë të pasurit është të marrin hua. Ndoshta janë disa miliona dollarë në vit. Këto janë shumë para për mua dhe ty, por për një multimiliarder, disa milionë dollarë nuk janë një punë e madhe. Për të bërë pagesat mujore të borxhit, të pasurit shpesh marrin një rrogë nga biznesi i tyre. Kjo pagë është e tatueshme. Por përsëri, është një shumë e vogël në krahasim me rritjen e pasurisë së tyre të përgjithshme.

A paguhet ndonjëherë borxhi? Ndoshta. Mund të paguhet me vdekje (deri atëherë, kujt i intereson se cila është shuma që i detyrohet?). Por, më shumë se sa ka të ngjarë, është pjesë e një besimi që do të vazhdojë përgjithmonë në të ardhmen te brezat e ardhshëm.

Kjo është diçka për të cilën duhet ta dinë më shumë pronarë biznesesh. Pse? Sepse nëse po shkojmë drejt një mjedisi tatimor potencialisht më të lartë, ndoshta ka kuptim të ulim kompensimin tonë dhe në vend të kësaj të marrim hua mbi asetet tona për të financuar shpenzime të caktuara. Këto asete mund të jenë kursimet tona ose mund të jenë kundër vlerës së kompanive tona. Si rezultat, ne marrim më pak të ardhura të tatueshme.

Më e rëndësishmja është t’i mbani gjërat relative. Për Jeff Bezos, disa milionë të marra hua në vit janë një pjesë shumë e vogël e vlerës së tij të përgjithshme. Ky nuk është rasti për shumicën prej nesh. Por është e mundur që, nëse keni një vlerë prej një milion ose disa milionë dollarësh, atëherë marrja e huasë për disa vite do t’ju ndihmojë të ulni faturën tuaj tatimore në të njëjtën mënyrë. Kjo varet nga ju.

A duhet të ndryshojë sistemi? A është e padrejtë? A duhet të ketë një “taksë mbi pasurinë?” Kjo është e gjitha për diskutim. Por, të paktën tani e dini pse këta njerëz nuk paguajnë taksa.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0