Si të zgjidhni partnerin e duhur në biznes?

Si të zgjidhni partnerin e duhur në biznes?


Nëse jeni një sipërmarrës i ri, marrja e vendimit për të nisur një biznes mund t’ju frikësojë. Kjo ndoshta për faktin që ju mund të stepeni nga frika se mund të bëni shumë gabime. Ideja për të gjetur një partner për biznesin tuaj është e para që ju vjen ndër mend. Por si mund tëzgjidhni partnerin e duhur dhe si do të ndikojë ky partneritet në biznes? Ja disa mënyra si të zgjidhni patrenrin e duhur:

Mos u ndikoni nga emocionet
Nëse emocionet hyjnë në mes atëherë gjërat do të dalin jashtë kontrollit. Kur ndodh diçka në jetën personale, është e vështirë të mbani emocionet, sidomos kur lidhet me diçka që e keni shumë pasion, siç është biznesi. Kjo ndikon më së shumti kur ka një ndryshim vizionesh. Vizioni i kujt është më i vlefshëm? Nga cili drejtim po shkon? Mund të jetë e vështirë të përballësh dy pikëpamje të ndryshme pa emocione.

Qartësoni vizionin tuaj
Fillimisht të duket sikur je në një mendje me partnerin tënd, por gjërat që nuk i ka komunikuar mund të dalin më vonë. Nëse po planifikoni të nisni një biznes keni nevojë për fazën e planifikimit. Merrni kohën tuaj, flisni për të gjitha çfarë ka nevojë biznesi. Dëgjoni edhe partnerin tuaj, pasi duhet të jeni 100% në përputhje para se të regjistroni kompaninë dhe të shpenzoni paratë tuaja.

Miqësia juaj ka gjasa të vuajë
Nëse vendosni që partneri juaj në biznes të jetë një mik apo një i afërm duhet të bëni shumë kujdes. Si pasojë e konflikteve në biznes, ju mund të humbisni një mik shumë të mirë, apo një të afërm. Mendohuni mirë para se të zgjidhni partnerin.

Lexo: 5 mësime partneriteti nga të cilat mund të mësoni dhe ju

Mos lejoni që një person të ketë kontroll të plotë mbi ju
Partneriteti në biznes duhet të bazohet fillimisht në atë që keni besim dhe duhet të keni besim. Nëse gjërat nuk shkojnë siç duhet, besimi ka filluar të bjerë, madje po shkatërrohet. Nëse partneri juaj fillon të marrë kontrollin për të gjitha, duhet të bëni kujdes. Si rrjedhojë e kësaj do t’ju lindë nevoja për të krijuar një biznes të ri. Nëse ju të dy do të keni fusha të ndryshme të përgjegjësisë në biznes, ka nevojë për qasje të plotë në të gjitha llogaritë dhe mjetet. Të dy partnerët kanë nevojë për qasje administrative në të gjitha platformat.

Të jesh i vetëm nuk është diçka e keqe
Të nisësh i vetëm një biznes nuk është një vendim i keq. Do të jeni një person i lirë që merrni vendime dhe bëni ç’të doni me kompaninë tuaj. Nuk duhet të frikësoheni. Edhe nëse nuk keni një partner biznesi, ju keni një sasi burimesh online për t’iu përgjigjur çdo pyetjeje që keni për drejtimin e biznesit tuaj. Ju mund të drejtoheni në Qendrën për Zhvillimin e Biznesit. Nuk duhet të keni një partner biznesi për të lulëzuar. Ju vetëm duhet të keni besim të bëni gjënë e duhur.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0