Si të vendosim qëllime për të nxitur suksesin - Business Magazine Albania

Si të vendosim qëllime për të nxitur suksesin

Sukses

Në botën me ritme të shpejta të sipërmarrjes dhe biznesit, përcaktimi i qëllimeve është busulla që na drejton drejt suksesit, por ka shumë keqkuptime se si duhet të vendosen qëllimet tona. Ka disa këndvështrime mbi të vërtetat themelore të përcaktimit të qëllimeve të biznesit dhe gjetjes së një zgjidhjeje praktike dhe efektive që ndihmon në rritjen e jashtëzakonshme pa stres të panevojshëm.

Disa udhëzime thelbësore për vendosjen e qëllimeve:

– Refuzimi i këshillave të përbashkëta për vendosjen e qëllimeve

Është mirë të kërkosh udhëzime kur po përpiqesh të vendosësh qëllimet e duhura për biznesin tënd, por për fat të keq jo të gjitha frazat e përbashkëta përputhen me strategjitë praktike të suksesit.

Këto fraza të zakonshme për vendosjen e qëllimeve tingëllojnë mirë në letër, por jo aq shumë në praktikë. Le të zbulojmë pse:

Fraza e zakonshme #1: Nëse qëllimet tuaja nuk ju trembin, ato nuk janë në të vërtetë qëllime.

Fraza e zakonshme #2: Nëse mund t’i konceptoni qëllimet tuaja, ato janë shumë të vogla.

Duhet të kuptoni se suksesi është një përparim i mendimeve, ideve dhe ekzekutimit dhe nuk ndodh brenda natës. Ja se si të vendosni qëllime që nxisin suksesin:

-Filloni me afate kohore realiste

Kalimi nga $0 në fitime në $500,000 në një vit të vetëm mund të tingëllojë emocionuese, por a është e realizueshme? Vendosni qëllimin tuaj për sukses, duke krijuar një afat kohor realist për ta përfunduar atë. Konsideroni nëse qëllimi juaj është i arritshëm në një vit ose një afat më i gjatë, si tre vjet, do të ishte më realist.

-Analizoni situatën në të cilën ndodheni

Përcaktoni nëse roli ose biznesi juaj aktual ka potencialin për të arritur qëllimet tuaja të përgjithshme të fitimit. Vlerësimi i situatës suaj aktuale dhe identifikimi nëse ajo mund të çojë realisht drejt qëllimit tuaj është një pikënisje thelbësore në përcaktimin e qëllimeve. Nëse vendi ku jeni tani nuk mund t’ju çojë atje ku dëshironi të jeni, është koha të eksploroni opsione të tjera.

-Krijoni një P&L të detajuar

Krijimi i një deklarate të saktë të fitimit dhe humbjes (P&L) për biznesin tuaj është thelbësore, siç është ndarja e të ardhurave, shpenzimeve, shitjeve, prirjeve dhe shpenzimeve të përgjithshme. Kjo ofron një udhërrëfyes të detajuar financiar, ju tregon përparimin që po bëni, ndërsa ecni dhe ju lejon të vlerësoni realizueshmërinë e qëllimit tuaj të të ardhurave.

-Ndarja e qëllimit përfundimtar në nën qëllime më të vogla

Qëllimin tuaj përfundimtar shkurtojeni atë në piketa më të vogla. Ndarja e qëllimit tuaj afatgjatë në piketa më të shkurtra dhe më të menaxhueshme ju ndihmon të ruani motivimin dhe të gjurmoni progresin në mënyrë efektive.

Vendosni qëllime afatshkurtra të arritshme

Pasi të keni zbërthyer qëllimin tuaj përfundimtar në rritje njëvjeçare dhe të keni krijuar një udhërrëfyes për çdo vit, hidhni një hap më tej dhe krijoni plane veprimi 30-ditore për çdo muaj. Qëndroni të fokusuar në objektivat ditore dhe javore dhe bëhuni specifik me qëllimet tuaja afatshkurtra. Kjo lejon matjen më të saktë të përparimit dhe garanton që do të qëndroni përgjegjës për qëllimet tuaja afatgjata.

Fuqia e përparimit

Përparimi i qëllimeve afatshkurtra funksionon si blloqe ndërtimi. Shtimi i një blloku në një kohë është më i arritshëm sesa grumbullimi i dhjetë blloqeve njëkohësisht. Kjo metodë ju mban të motivuar, siguron fitore të qëndrueshme dhe parandalon dështimin e vazhdueshëm, sepse këto synime afatshkurtra ju lejojnë të shihni përparim, të krijoni besim dhe në fund të arrini suksesin tuaj të dëshiruar afatgjatë. Duke vendosur objektiva të arritshme, realiste dhe motivuese, ju jeni në rrugën e arritjes së lartësive të reja në biznesin tuaj.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0