Si të rritet bashkëpunimi ndërmjet universiteteve dhe industrisë - Business Magazine Albania

Si të rritet bashkëpunimi ndërmjet universiteteve dhe industrisë


Bashkëpunimet midis universiteteve dhe industrisë u kanë dhënë jetë shumë zbulimeve ndër vite.

Ka shembuj të shkëlqyeshëm të një bashkëpunimi të frytshëm midis universiteteve, partnerëve të industrisë dhe bizneseve të vogla. Shumë ide nga hulumtimet në universitete janë vënë në përdorim përmes bashkëpunimit midis universiteteve dhe kompanive.

Përpjekjet për të gjetur zgjidhje për sfida komplekse sociale, mjedisore dhe ekonomike – për shembull, në energji, mjedis, shëndetësi ose siguri – kanë kërkuar gjithnjë e më shumë bashkëpunim midis universiteteve dhe industrisë sepse pak organizata kanë aftësinë e brendshme për të dhënë rezultate më vete.

Universitetet, akademikët dhe financuesit e tyre gjithashtu dëshirojnë të shohin rezultatet e hulumtimit të tyre të realizuar në praktikë. Ekziston një prirje midis grupeve aktuale të studentëve për të eksploruar karrierat në sipërmarrje, shpesh me fokus në ndërmarrjet shoqërore.

Një grup ekspertësh të teknologjisë u takuan kohët e fundit në Tianjin, Republika e Popullit të Kinës, në Takimin Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror të Kampionëve të Ri dhe identifikuan një numër të sfidave dhe mundësive të përbashkëta që garantojnë hulumtime dhe diskutime të mëtejshme.

Universitetet duhet të mbështesin talentet e tyre

Bashkëpunimi universitet-industri kërkon një menaxhim të kujdesshëm dhe mund të sjellë shumë përfitime. Këto përfshijnë një rrjedhë të dyanshme të ideve: dhe ato gjithashtu mund t’i japin shtysë hulumtimeve të ndryshme.

Disa universitete, si Imperial College London, u themeluan me misionin për të realizuar hulumtimin më të mirë të mundshëm, për të dhënë mësime të shkëlqyera dhe për të zbatuar idetë në praktikë. Imperial punon në partneritet me më shumë se 500 kompani dhe ka partneritete me korporata për të menaxhuar të gjitha aspektet e marrëdhënieve, përfshirë IP dhe transferimin e teknologjisë. Bashkëpunimi me industrinë dhe formimi i ndërmarrjeve të reja është ngulitur në kulturën e tij.

Industria duhet të futet në shkencat shoqërore

Martha Crago, zv / drejtore e hulumtimit dhe inovacionit në Universitetin McGill, Canada, tha: “Shkencat shoqërore kanë një rol të dyfishtë. Ka studiues, puna e të cilëve bëhet bazë për produkte, procese ose shërbime inovative. Këto hulumtime shpesh nuk reklamohen për shkak të mungesës së familjaritetit ose kulturës për ta bërë këtë, por puna e tyre në ndikimin shoqëror të inovacionit teknologjik me ritme të shpejta është bërë thelbësore në botën e sotme.”

Shkencat shoqërore kanë një rol të rëndësishëm në adresimin e nevojave teknike të sektorit juridik përmes inteligjencës artificiale. Gjithashtu, shkencat e sjelljes janë shumë të rëndësishme për biznesin.

Weforum.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0