Si të qëndroni krijues kur jeta duket monotone - Business Magazine Albania

Si të qëndroni krijues kur jeta duket monotone

Si të qëndroni krijues kur jeta ndjehet monotone

Susan Peppercorn

Gjatë shtatë muajve të fundit, ndërsa virusi Covid-19 ka vazhduar përhapjen e tij, botët tona janë bërë më të vogla. Puna nga shtëpia është shndërruar nga risi në të zakonshme. Udhëtimi për biznes ose kënaqësi, pasi është rutinë, është bërë inekzistent. Të shohësh miq, të shkosh në restorantet e preferuara, të vizitosh familjen – lista e gjërave që nuk mund të bëjmë dhe nuk do të jemi në gjendje për muajt e ardhshëm, është e pafund.

Njëllojshmëria dhe mungesa e risisë në ekzistencën tonë Covid mund të ndikojnë negativisht në krijimtarinë tonë – aftësinë tonë për të bërë ide së bashku në kombinime të reja, të dobishme për të zgjidhur problemet. Kreativiteti shpesh rritet kur jemi të ekspozuar ndaj situatave të reja. Për shembull, në një eksperiment duke përdorur realitetin virtual, studiuesit i ndanë pjesëmarrësit në tre grupe. Grupi i parë ishte i ekspozuar ndaj një simulimi të egër që sfidonte ligjet e fizikës: Ata ecën rreth e rrotull në një dhomë, ku objektet binin më shumë sesa rrëzoheshin ose bëheshin më të vogla kur u afroheshin atyre. Grupi i dytë u vendos në një simulim të ngjashëm, por objektet u sollën normalisht. Dhe grupi i tretë i pjesëmarrësve panë një klip filmi të simulimit të grupit të parë. Pjesëmarrësit në grupin e parë treguan një rritje të fleksibilitetit njohës, një pjesë thelbësore e krijimtarisë, ndërsa të tjerët jo.

Ndërsa shumica prej nesh nuk jemi të ekspozuar rregullisht ndaj realitetit virtual, ne kemi hasur në situata të reja përpara Covid. Edhe aktivitetet aq të rëndomta sa marrja e një rruge të re për të punuar për shkak të një devijimi ndërtimi ose të paturit e një bisede korridori të qetë me një koleg mund të ndihmojnë në rritjen e fleksibilitetit tonë njohës.

Tani jemi gjithashtu nën një stres të jashtëzakonshëm – nga shqetësimet për sigurinë tonë të punës të shëndetit të të dashurve tanë deri te arsimimi i fëmijëve tanë. Hulumtimet mbi vendimmarrjen tregojnë se truri ynë është i bindur të jetë më reaksionar nën stres, dhe kjo mund të dëmtojë krijimtarinë. Për shembull, në vendimmarrjen tonë, ka të ngjarë ta kufizojmë mendimin tonë në zgjedhje binare.

Me pandeminë që na mban në botët tona të kufizuara dhe stresuese për një të ardhme të parashikueshme, a duhet të heqim dorë nga një mungesë në rritje e krijimtarisë në punën dhe jetën tonë?

Jo domosdoshmërisht, sipas ekspertëve të udhëheqjes dhe krijimtarisë, për sa kohë që ne dimë se çfarë hapash duhet të ndërmarrim. Këtu janë pesë strategji të mbështetura nga kërkimi për të zgjeruar pamjen tuaj në botë dhe për të rritur kreativitetin tuaj.

Si të qëndroni krijues kur jeta ndjehet monotone

Lexo:3 arsye shkencore pse kafja ju bën më të lumtur dhe më produktiv

Shfrytëzoni emocionet 

Një numër në rritje i psikologëve dhe studiuesve të trurit po grumbullojnë prova që emocionet negative mund të jenë një përbërës jetik i mjetit tonë emocional. Zemërimi, në veçanti, mund të jetë një forcë motivuese, duke përqendruar mendjet dhe gjendjet tona në mënyra produktive dhe duke na nxitur për të arritur qëllimet tona. Kur njerëzit e perceptojnë se kanë aftësinë për të përmirësuar gjërat, dispozitat pesimiste mund të aktivizojnë qendrën e shpërblimit në tru. Në praktikat e trainimit ekzekutiv, shihet se si zemërimi dhe zhgënjimi që po ndjejnë klientët për pandeminë dhe sëmundjet e tjera shoqëruese po nxisin vendimet për t’u larguar nga pagat e mëdha drejt zgjidhjeve krijuese. Për shembull, një nga klientët e mi, Dr. Susan Abookire, ishte mjeke, drejtuese e një spitali, që fitonte një pagë të majme. Ajo së fundi la rolin e saj për të krijuar një program të ri trainimi të mjekëve me një kurrikul inovative që promovon ndërlidhjen e natyrës dhe mjekësisë si një strategji për përmirësimin e shëndetit publik – një largim rrënjësor nga trajnimi tradicional i mjekut. “Unë besoj se pandemia ka mbështetur krijimtarinë time duke eliminuar shpërqendrimet nga fokusi, shpesh në një mënyrë kaotike dhe kulluese”, thotë Susan. “Imagjinata lejohet të dalë kur i kushtojmë kohë të pandërprerë asaj që shpresojmë të krijojmë.”

Angazhohuni në një formë shprehëse

Studimet kanë treguar se shprehja e vetes tuaj përmes artit mund të ndihmojë në menaxhimin e stresit dhe ankthit, dhe madje edhe të përmirësojë shëndetin. Para se të godiste Covid, një tjetër nga klientët e mi – një udhëheqës i C-suite (organizatë jofitimprurëse e kujdesit shëndetësor) – vendosi të regjistrohej në një klasë improvizuese aktrimi për ta ndihmuar atë të menaxhonte stresin. Pas hitit të Covid, ajo u fut papritur në rolin e CEO-së së përkohshme dhe në atë rol gjeti se klasat e saj të improvizimit, në distancë, e kanë ndihmuar të dalë me zgjidhje krijuese për problemet e papritura. Për shembull, e ka ndihmuar atë të mësojë se si të njohë sinjale joverbale – jo vetëm fjalët, por nëntekstin dhe qëllimet.

Futuni në një gjendje aktive

A keni qenë ndonjëherë plotësisht i zhytur në një aktivitet që keni humbur çdo sens të kohës? Ju mund të keni qenë duke përjetuar një gjendje mendore të njohur si “rrjedha”, të cilën psikologu Mihály Csíkszentmihályi, e përcakton si “të përfshirë plotësisht në një aktivitet për hir të vetvetes”. Kërkimet e bëra nga profesoresha e Harvardit, Teresa Amabile tregojnë se njerëzit që përjetojnë rrjedhën, raportojnë nivele më të larta të krijimtarisë, produktivitetit dhe lumturisë. Amabile zbuloi se jo vetëm që njerëzit janë më kreativë në rrjedhë, ata gjithashtu raportojnë të kenë ditë më krijuese. Kjo nnënkupton se jo vetëm që e rrit kreativitetin në këtë moment, por e rrit atë edhe më gjatë. Me fjalë të tjera, të qenurit në rrjedhë na stërvit që të jemi më krijues.

Lexo:26 thënie motivuese. Koha është e shkurtër të mbylleni brenda zinxhirëve të punës

Zgjeroni rrjetin tuaj

Kërkimet tregojnë se rrjetet e larmishme rrisin kreativitetin dhe se larmia e njohurive lidhet pozitivisht me krijimtarinë individuale. Në vitet 1970 dhe 1980, krijimi i njohurive u konsiderua si një aktivitet i bazuar në aftësinë tonë për të përpunuar të dhëna dhe informacione. Sidoqoftë, shkenca aktuale e kupton atë si një proces shoqëror të përmirësuar nga ndërveprimet me njerëz me prejardhje dhe njohuri të ndryshme.

Edhe pse shumica prej nesh nuk po udhëton ose po merr pjesë në ngjarje të drejtpërdrejta tani, ne përsëri mund të krijojmë një rrjet virtual. Ju mund të organizoni aktivitetet tuaja. Për shembull, unë ndihmova në formimin dhe i përkas një grupi Mastermind të grave sipërmarrëse që takohet çdo dy herë në Zoom. Ne bashkohemi si pronarë biznesi me aftësi plotësuese që duan ndikime nga individë të zgjuar dhe të motivuar se si t’i çojnë bizneset në nivelin tjetër. Përveç kësaj, për të folur për biznesin, ne kemi marrë pjesë në një seancë arti dhe rinovimi për të ringjallur shpirtrat.

Kaloni kohë në natyrë

Një studim psikologjik që pa ndikimin e natyrës në krijimtari zbuloi se kalimi i kohës cilësore jashtë, përmirëson potencialin krijues të njerëzve. Pesëdhjetë e gjashtë njerëz që shkuan në një udhëtim shëtitje morën një vlerësim që maste potencialin krijues duke përdorur shoqërime fjalësh. 24 e bënë provën para se të fillonin udhëtimin dhe 32 të tjerët e bënë atë ditën e katërt. Ata të grupit të fundit performuan shumë më mirë. Studiuesit përfundimisht zbuluan se kalimi i kohës në natyrë përmirësoi rezultatet e provës së krijimtarisë me 50%.

Të gjitha strategjitë e mësipërme janë një mundësi e shkëlqyer për të filluar nëse shpresoni të ndezni disa ide të reja “Krijimtaria jonë do të zbehet nëse nuk bëjmë përpjekje të vetëdijshme për t’iu kundërvënë ngushtimit dhe ankthit të rrjedhës sonë, këshillon eksperti i krijimtarisë David Burkus”.

Krijimtaria juaj nuk duhet të jetë diçka që e humbni në një kohë kur ju nevojitet më shumë.

HARVAD BUSINESS REVIEW

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0