26 thënie motivuese. Koha është e shkurtër të mbylleni brenda zinxhirëve të punës

thënie motivuese

Jeta në zyrë dhe rutina e punës ndonjëherë mund të bëhen një rutinë e bezdishme. Kur jetoni një jetë të mbushur me tabela Excel dhe zinxhirë emai-esh pa fund, mund të jetë e lehtë të kapeni pas qëllimeve dhe projekteve afatshkurtra të zyrës dhe mund të bëhet sfiduese kur kujtoni shpresat dhe ëndrrat  afatgjata.

Nëse e shikoni që keni arritur në një pikë ku frymëzimi dhe motivimi juaj janë vyshkur, mos e lejoni veten të bini në pesimizëm. Përkundrazi, përpiquni ta gjeni atë frymëzim në gjërat që ju rrethojnë, ose madje dhe në thënie të cilat ecin me kohën.

1.”E gjithë jeta është male dhe lugina. Mos lejoni që malet të bëhen shumë të larta dhe luginat shumë të ulta”. – John Wooden

2.”Misioni im në jetë nuk është thjesht të mbijetoj, por të lulëzoj; dhe ta bëj këtë me pasion, me dhembshuri, me humor dhe me një stil tjetër”, – Maya Angelou

3.”Ekziston vetëm një mënyrë për të shmangur kritikat: mos bëni asgjë, mos thoni asgjë dhe mos u bëni asgjë”. – Aristoteli

4.”Ju kurrë nuk jeni të vjetër për të vendosur një qëllim tjetër ose për të ëndërruar një ëndërr të re”, – C.S. Lewis

5.”Është e vështirë të mundësh një person që nuk dorëzohet kurrë”. – Babe Ruth

6.”Justifikimi nuk ka vend, ka qindra njerëz që janë përballur me të njëjtat rrethana dhe kanë arritur sukses.” – Jack Canfield

7.”Gjërat funksionojnë më së miri për ata që bëjnë më të mirën për ti bërë gjërat të funksionojnë.” – John Wooden

8.”Mënyra e vetme për të bërë një punë të shkëlqyeshme është ta duash atë që bën. Nëse nuk e ke gjetur akoma, vazhdo të kërkosh. Mos u vendos”. – Steve Jobs

9.”Kufiri i vetëm për realizimin tonë të së nesërmes do të jenë dyshimet tona për të sotmen”, – Franklin D. Roosevelt

10.”Njeriu që ka besim te vetja fiton besimin e të tjerëve”, – Proverb Hasidic

11.”Ju mund të hasni shumë humbje, por nuk duhet të mposhteni. Në fakt, mund të jetë e nevojshme të ndesheni me humbje, kështu që mund të dini kush jeni, nga çfarë mund të ngriheni, si mund të dilni ende prej saj.” – Maya Angelou

12.”Mos u dekurajoni. Shpesh është çelësi i fundit në tufë që hap derën e bllokuar”, – thënie popullore.

13.”Çfarë qëndron pas teje dhe çfarë qëndron para teje zbehet në krahasim me atë që qëndron brenda teje”. – Ralph Waldo Emerson

14.”Kohët e vështira nuk zgjasin kurrë, por njerëzit e vështirë vazhdojnë.” – Robert H. Schuller

15.”Nëse ndiheni të ulët ose të nëpërkëmbur, të pavlerësuar ose të harruar dhe po e lexoni këtë, kuptoni se është një iluzion. Shpresa është e vërtetë, ju vlerësoheni dhe ajo që pritet përpara është shkëlqimi.” – Tom Althouse

16.”Kur të vini në buzë të gjithçkaje që dini, duhet të besoni në një nga dy gjërat: Do të ketë tokë për të qëndruar. Ose do të rrisni krahët për të fluturuar.” – O.R. Melting

17.”Jo të gjithë mund të jenë të famshëm, por të gjithë mund të jenë të shkëlqyeshëm, sepse madhështia përcaktohet nga shërbimi.” – Martin Luther King Jr.

18.”Shumica e gjërave të rëndësishme në botë janë arritur nga njerëz që kanë vazhduar të përpiqen kur nuk kishin aspak shpresë.” – Dale Carnegie

19.”Ne jemi thjesht një racë e përparuar majmunësh në një planet të vogël me një yll shumë mesatar. Por ne mund ta kuptojmë Universin. Kjo na bën diçka shumë të veçantë”. — Stephen Hawking

Lexo:10 thënie motivuese nga sipërmarrës të suksesshëm

20.”Shumë nga dështimet e jetës janë njerëz që nuk e kuptuan se sa afër suksesit ishin kur u dorëzuan”. – Thomas Edison

21.”Gjërat nuk shkojnë keq dhe të thyejnë zemrën tënde që të mund të bëhesh i hidhur dhe të heqësh dorë. Ndodhin të të prishin dhe të të ndërtojnë, në mënyrë që të jesh gjithçka që kishe menduar të ishe.” – Samuel Johnson

Lexo: 6 thënie motivuese për t’ju frymëzuar

22.”Çdo gjë është e mundur. Çdo gjë mund të jetë.” – Shel Silverstein

23.”Mënyra më e mirë për të parashikuar të ardhmen është krijimi i saj.” – Abraham Linkoln

24.”Asnjëherë mos lejoni që shanset t’ju ndalojnë të bëni atë që dini në zemrën tuaj që duhet të bëni.” – H. Jackson Brown

25.”Nëse dëgjoni një zë brenda jush të thotë” nuk mund të pikturoni “, me siguri pikturojeni dhe ai zë do të heshtet.” – Vincent Van Gogh

26.”Një qëndrim pozitiv shkakton një reagim zinxhir të mendimeve, ngjarjeve dhe rezultateve pozitive. Është një katalizator dhe ndez rezultate të jashtëzakonshme.” – Wade Boggs

INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale