6 thënie motivuese për t’ju frymëzuar

thënie motivuese

Ndonjëherë inspirimi më i madh vjen nga fjalët e thjeshta të thëna nga të tjerët. Këtu janë gjashtë thënie frymëzuese për t’ju inspiruar.

1.”Përqafoni atë që nuk dini, veçanërisht në fillim, sepse ajo që nuk dini mund të bëhet pasuria juaj më e madhe. Kjo do të bëjë që të veproni ndryshe nga të tjerët.”-Sara Blakely

2.”Edhe sikur ta dija që bota nesër do të coptohej, unë përsëri do të mbillja pemën time të mollës.”-Martin Luther King Jr.

3.”Nuk duhet të kemi frikë të shkojmë shumë larg, sepse suksesi qëndron përtej.”-Marcel Proust

Lexo: Fitorja ka një cmim, përgjigjia emocionuese e Michael Jordan 

4.”Nuk është puna juaj që të më pëlqeni, është e imja.”-Byron Katie

5.”Arsimi është çelësi për të hapur derën e artë drejt lirisë.”-George Washington Carver

6.”10 % të fundit që duhet për të nisur diçka, kërkojnë po aq energji sa përqindja e parë.”-Rob Kalin

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale