Fitorja ka një çmim, përgjigjia emocionuese e Michael Jordan

Fitorja ka një çmim, përgjigjia emocionuese e Michael Jordan

Michael Jordan

Emri “Michael Jordan” është sinonim i një prej lojtarëve më të mëdhenj të historisë së NBA, i cili garoi në 15 sezone dhe drejtoi Chicago Bulls në fitoren e gjashtë kampionateve. Me të gjithë sytë në dokumentarin e ESPN, që nxjerr në pah karrierën e tij të shquar me ekipin, aftësitë drejtuese të Jordan janë në qendër të vëmendjes, gati 17 vjet pas daljes në pension të tij.

“The Last Dance” e ESPN, një seri prej 10 pjesësh pas sezonit të fundit të Jordan me Bulls, tregon provat, vështirësitë dhe sukseset e sezonit 1997-1998 – hera e fundit që Bulls fitoi titullin NBA. Kur u pyet nëse përpjekja e tij për të fituar shkatërroi çdo shans për të patur një reputacion si një djalë i këndshëm, Jordan – duke mbajtur lotët – u përgjigj me atë që tani quhet një nga këshillat më të mira të udhëheqjes në mediat sociale.

Ja citimi i plotë nga Episodi Shtatë i “The Last Dance”.

“Fitorja ka një çmim. Dhe udhëheqja ka një çmim. Kështu që unë i tërhoqa njerëzit kur ata nuk donin të tërhiqeshin; unë sfidova njerëzit kur ata nuk donin të kundërshtoheshin. Dhe unë e fitova atë të drejtë sepse shokët e mi të skuadrës, që erdhën pas meje nuk i duronin dot të gjitha gjërat që durova unë”.

Lexoni: 15 thënie frymëzuese të Kobe Bryant, nga karriera e tij legjendare

“Pasi bashkohesh me ekipin, ti jeton me një standard të caktuar, në të cilin luan ndeshjen dhe nuk bën asgjë më pak se sa ky standard. Nëse kjo do të thoshte se duhet të hyja atje dhe t’i jepja një shuplakë të vogël, atëherë unë e bëja atë. Ju mund të pyesni të gjithë shokët e mi të skuadrës: ‘Një gjë në lidhje me Michael Jordan ishte se ai kurrë nuk më kërkoi të bëja diçka që ai nuk e bëntë.’

Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0