15 thënie frymëzuese të Kobe Bryant, nga karriera e tij legjendare


Për të kujtuar Kobe Bryant, ju sjellim në vëmendje jetën dhe trashëgiminë e tij përmes thënieve të tij motivuese.

Nuk është e nevojshme të jesh fans i basketbollit ose të jesh nga Los Angeles për të ndjerë tronditjen e lajmeve të fundit. Po, Kobe Bryant “Mamba e Zezë”, 5 herë kampion i botës dhe një nga 5 lojtarët e NBA që kanë dhuruar fanella, u nda nga jeta mëngjesin e 26 janarit. Helikopteri me të cilin po fluturonte, u përplas në zonën e Los Angeles. Kobe Bryant ishte 41 vjeç.

Kobe nuk ishte thjesht një atlet i pasur dhe i famshëm, ka shumë të tillë ditët e sotme. Ai ishte një kampion, ikonë e biznesit dhe sipërmarrës kapitalist, i cili krijoi dhe zhvilloi marka në industrinë e sportit. Kobe investoi miliona në biznese të ndryshme si media, përpunim të dhënash, lojëra dhe teknologji.

Për nder të të trashëgimisë së Kobe, kemi përzgjedhur 15 nga thëniet e tij më të bukura gjatë karrierës së tij 20-vjeçare në basketboll dhe kohëve të fundit kur ai ishte pushim. Këto thënie do frymëzojnë sipërmarrësit kudo që ndodhen:

Në ndjekje të suksesit:

Kur merrni një vendim dhe thoni “Do ta bëj këtë sido që të shkojë” mos u surprizoni kur ta shikoni veten që e keni arritur atë qëllim. Nuk është diçka që u realizua papritur, ju keni pritur gjatë për atë moment… kur ai moment vjen, ka ardhur sepse ka qenë gjithë kohës aty, ka qenë në mendjen tuaj gjithmonë.

Për qëndrueshmërinë:

“Unë jam këtu. Nuk do shkoj askund. S’ka rëndësi sesa jam dëmtuar, për sa kohë jam në këmbë. Unë do jem i njëjti lojtar që kam qenë gjithmonë. Do e gjej një zgjidhje. Do bëj disa ndryshime, por do rezistoj”.

“Çdo gjë negative- presioni, sfidat, janë një mundësi për mua që të ngrihem”.

Për punën në skuadër:

Gjëja më e rëndësishme është që shokët e skuadrës ta kuptojnë se po mundohesh për ta dhe ti do vërtet që ata të jenë të suksesshëm”.

Për punën e vështirë:

“Unë nuk rri dot me njerëz dembelë. Ne nuk flasim të njëjtën gjuhë. Unë nuk i kuptoj ata. Une nuk dua t’i kuptoj”.

“Unë nuk kam asgjë të përbashkët me njerëzit dembelë që fajësojnë të tjerët për mungesën e suksesit të tyre. Gjërat e mëdha vijnë prej punës së vështirë dhe këmbënguljes. S’ka justifikime për këtë.”

“Përkushtimi arrin të realizojë ëndrrat.”

Për fitoren:

“Do bëj gjithçka që nevojitet për të fituar ndeshjen, edhe nëse duhet të ulem në stol e të tund një peshqir, t’i jap ujë shokut të skuadrës apo të gjuaj goditjen përfundimtare për të fituar ndeshjen”.

“Momenti në të cilin dorëzohesh, është moment kur ti le dikë tjetër të fitojë”.

Për lidershipin:

“Gjëja më e rëndësishme është të përpiqesh dhe t’i frymëzosh njerëzit në mënyrë që ata të bëhen më të mirët në atë që duan të bëjnë”.

Lexo: Fëmijët e nënave në karrierë, rriten po aq të lumtur sa ata të nënave në shtëpi

Për këmbënguljen:

Në disa raste unë kam marrë mjekime para, gjatë dhe pas ndeshjes. Kam luajtur me dorën e thyer, kyçin e ndrydhur, shpatullën e dëmtuar, dhëmbin e thyer, buzët e çara dhe me gjurin sa një softball. Unë nuk do i lija 15 ndeshjet e mia për shkak të një dëmtimi në shputë, të gjithë e dimë se kjo nuk është dicka aq serioze sa për të lënë ndeshjen”.

Për tejkalimin e frikës:

“Herën e fundit që kam qenë i frikësuar ka qenë kur isha 6 vjeç, në kursin e karatesë. Unë kisha rrip portokalli dhe instruktori më tha të ndeshesha me dikë me rrip të zi, i cili ishte disa vite më i madh se unë. u frikësova. E kam fjalën, isha i tmerruar dhe ai më gjuajti. Pastaj e kuptova se nuk më gjuajti aq fort sa mendoja dhe nuk kishte asgjë për t’u frikësuar. Në atë kohë e kuptova se frika nuk ekziston në të vërtetë nesë ti e kufizon atë në mendjen tënde”.

Për dështmin:

“Unë kam dyshime tek vetja. Kam pasiguri. Kam frikë se mos dështoj. Ka pasur prej atyre netëve që kam dalë në ndeshje dhe kam thënë ‘Më dhemb shpina, më dhembin këmbët, më dhembin gjunjët. Nuk mundem. Dua të qetësohem.’ Ne të gjithë kemi pasiguri. Nuk është nevoja ta mohoni, por as ta fshihni. Thjesht duhet t’i pranoni dhe t’i kapërceni pasiguritë”.

“Pasi ta keni njohur dështimin, vendosmëria juaj do ju sjellë sukses”.

“Kur i themi vetes se kjo gjë nuk mund të bëhet, nuk e arrij dot, atëherë ne nuk po e ndryshojmë veten. Truri im nuk e përpunon dot dështimin. Ai nuk do e përpunojë atë sepse pastaj do më duhet të ulem dhe t’i them vetes ‘ti je një dështim’. Unë mendoj se kjo është thuajse më keq sesa të vdesësh”.

Melsena Danglli

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale