Si të pengoni mendjen të shpërqëndrohet

Si të pengoni mendjen të shpërqëndrohet


Përqendrimi është sfidues edhe në rastin më të mirë. Kur përpiqeni të përqendroheni, nuk mund të përqendroheni te detyrat që duhet të përfundojnë, ju shpërqendroheni lehtësisht, ulet vetëvlerësimi dhe humbni kohë të çmuar. Zgjidhja e problemeve bëhet e pamundur, bisedat bëhen të ndara dhe puna në ekip është e dëmtuar.

Lexo: Si mund të rrisni produktivitetin dhe përqëndrimin në punë?

Sa shpesh do të thonit që mendja juaj endet brenda një dite tipike? Më shumë se 10? Më shumë se 100? Më shumë se 1.000? Kur jeni të stresuar, mendja juaj është veçanërisht e prirur të bëjë pyetje. E gjitha varet nga ajo që quhet stresi kohor.

Nëse keni tendencën të shqetësoheni për grumbujt e detyrave dhe aktiviteteve që keni në axhendën tuaj, ose po përjetoni stres në kohë. Këto mendime që lidhen me kohën, të gjitha bëjnë që mendja juaj të endet dhe nivelet e stresit tuaj të rriten. Kjo nuk është se si doni të jetoni jetën tuaj dhe të drejtoni ekipin tuaj. Ju dëshironi të jeni vetja juaj më e mirë.

Ndërkohë, këtu janë tre hapa që mund të aplikoni sa herë që e gjeni veten duke luftuar të përqëndroheni.

  1. Kushtojini vëmendje vendit ku mendja juaj endet:

Mendja jonë shpërqendrohet lehtë. Si një fëmijë në një dyqan karamelesh, ai lëviz lirshëm nga një gjë në tjetrën, shpesh pa kufizime. Herën tjetër që mendja juaj fillon të endet, bëni një “udhëtim” dhe shkoni me të. Ku po shkon? Nxirrni një fletore dhe shkruani, pastaj të merrni masa.

Nëse mendja juaj endet në një zonë pasioni, ndoshta është koha për të eksploruar një punë të re. Nëse mendja juaj endet në një marrëdhënie të vështirë me një koleg, ndoshta është koha për të përballuar situatën. Nëse mendja juaj po endet në një plazh në një ishull tropikal, mbase jeni të vonuar për pushime.

Gjëja më e rëndësishme është të veprosh. Ju mund të filloni të aplikoni për pozicione dhe role të reja. Ju mund të përballeni me bashkëpunëtorët tuaj. Ju mund të planifikoni një pushim. Ju mund të merrni nën kontroll situatën.

  1. Mos bëni asgjë:

Maya Angelou dikur, tha: “Secili person meriton një ditë pushimi në të cilin nuk përballen me asnjë problem dhe nuk kërkon asnjë zgjidhje”. Të gjithë duhet të ndalojnë dhe të bëjnë pushime. Përndryshe, nivelet e kortizolit dhe nivelet e stresit ju shpërqëndrojnë. Pushimet janë thelbësore për të rikthyer perceptimin tuaj për kohën dhe për të zvogëluar nivelin e stresit.

Hulumtimet kanë treguar se kur punëtorët bëjnë pushime të shkurtra, të shpeshta, raportojnë nivele më të larta të kënaqësisë në punë, ulje të ezaurimit dhe gatishmëri më të madhe për të tejkaluar detyrat e tyre të caktuara. Hulumtimet madje kanë treguar që neuronet tuaja bëhen më rezistente ndaj sëmundjeve të tilla si epilepsia dhe çmenduria kur lejoni një periudhë pushimi pas ngjarjeve stresuese. Ju duhet kohë për t’u kthjelluar. Pra, lini mënjanë 10-15 minuta për të mos bërë asgjë. Nuk duhet shumë kohë për t’u kthjelluar. Ju duhet të përpiqeni të gjeni një hapësirë ​​të qetë ose të vendosni “pranga”, të fikni të gjitha pajisjet elektronike, të mbyllni sytë dhe të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj.

Këtu është një aktivitet i thjeshtë për t’u provuar. Së pari, numëroni deri në 10 ndërsa thithni ajër. Pastaj, numëroni deri në 10 ndërsa nxirrni ajër. Ju duhet ta përsërisni këtë deri në 10 ose më shumë minuta. Lëreni që stresi juaj “të notojë” larg. Pjesa më e mirë? Ju mund ta bëni këtë në çdo moment të ditës tuaj. Do të zbuloni që edhe 10 minuta mund t’ju ​​vendosin në një gjendje shpirtërore krejt tjetër. Është shumë më e dobishme dhe më produktive sesa të shfletoni kanalet tuaja të mediave sociale.

Lexo: 7 mënyra praktike për të rritur përqëndrimin përpara punës

  1. Delegoni:

Si drejtues, ju tërhiqeni në një milion drejtime të ndryshme. Duhet të filloni duke kryer një kontroll të të gjithë njerëzve përreth jush, përgjegjësitë dhe aftësitë e tyre. Mundohuni të mbani një listë drejtimi. Atëherë, shënoni të gjithë punën tuaj që kërkon më shumë kohë dhe nuk është absolutisht e rëndësishme për suksesin tuaj.

Ju duhet të mendoni me kujdes se si mund ta delegoni këtë punë kolegëve tuaj. Është e rëndësishme të kaloni kohë duke i trajnuar ata ose të gjeni dikë që t’i trajnojë. Dhe do të duhet të jeni të qartë për qëllimet dhe pritshmëritë. Ju do të duhet të siguroheni që janë të angazhuar për të marrë përsipër detyrën, apo që kjo i ndihmon të përforcojnë aftësitë e tyre. Kur pushtoni artin e delegimit, do të gjeni që nivelet e stresit tuaj shpejt ulen.

Si drejtues, keni nevojë për aftësitë tuaja njohëse për të kryer mirë punën tuaj dhe të përparoni. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, stresi mund të ndikojë në përqendrimin, kujtesën dhe karrierën tuaj. Kur përjetoni nivele të larta stresi, burimet tuaja njohëse janë varfëruar aq shumë sa nuk jeni më në gjendje të merrni vendime logjike dhe të shëndosha. Ju nuk dëshironi që kjo të ndodhë.

Burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0