Si të ndërtoni dhe mbani një kulturë të vërtetë elastike të kompanisë - Business Magazine Albania

Si të ndërtoni dhe mbani një kulturë të vërtetë elastike të kompanisë

kulturë

Në biznes, elasticiteti është shfaqur si një domosdoshmëri dhe jo si një mendim i mëvonshëm për keqardhje. Përshkruhet si aftësia për t’u rikthyer nga sfidat, qofshin ato të bazuara në fatkeqësi, konflikte apo dështime.

Një kompani vërtet elastike kultivon forcën kolektive si një kulturë, veçanërisht e dobishme për industri të tilla, si pasuritë e paluajtshme me një cikël tregjesh të paparashikueshme.

Një kulturë elastike e kompanisë kërkon një përpjekje bashkëpunuese

Rezistenca duhet të përfshihet në strukturat e kulturës së organizatës, duke thithur ndikimin nga çdo anëtar i ekipit, pavarësisht nga përcaktimi i tyre. Kjo blerje gjithëpërfshirëse siguron që të gjithë të kuptojnë misionin, synimet dhe vlerat e kompanisë.

Jim Collins, në udhëzuesin e tij themelor të biznesit“Good to Great: Why Some Companies Make the Leap…And Others Don’t” , përshkruan rëndësinë e vendosjes së njerëzve të duhur në autobus dhe në sediljet e duhura përpara se të përcaktojmë udhëtimin.

Përqafimi i të mësuarit si një katalizator për elasticitetin

Inkorporimi i etikës së të mësuarit të vazhdueshëm në kulturën e punës krijon elasticitet. Sfidat shihen si gurë hapësinorë, mundësi për të mësuar dhe për t’u rritur.

Carol S. Dweck, e njohur për punën e saj mbi mendësitë, ka vënë në dukje se qëndrueshmëria organizative është e lidhur me promovimin e një mentaliteti të rritjes. Ndryshe nga një mentalitet fiks, i cili i sheh aftësitë si statike, një mentalitet i rritjes vlerëson udhëtimin e të mësuarit, vlerësimit dhe rritjes së vazhdueshme.

Ndërtimi i qëndrueshmërisë përmes inteligjencës emocionale

Një tjetër gur themeli për zhvillimin e një kulture të qëndrueshme pune është inteligjenca emocionale. Përballimi i pengesave kërkon punonjës që mund të kuptojnë dhe menaxhojnë emocionet e tyre. Vetëndërgjegjësimi emocional, ndjeshmëria dhe efektiviteti ndërpersonal ndihmojnë jo vetëm në lundrimin e sfidave personale, por edhe në nxitjen e marrëdhënieve pozitive në vendin e punës.

Rezistenca përmes përgjegjësisë sociale

Angazhimi në iniciativat e përgjegjësisë sociale rrit qëndrueshmërinë organizative duke ndërtuar marrëdhënie të forta me komunitetin dhe palët e interesuara. Ajo demonstron një përkushtim për më shumë sesa thjesht fitim, duke shfaqur një përkushtim ndaj rritjes dhe mirëqenies shoqërore. Nga ana tjetër, kjo forcon markën dhe nxit një ndjenjë krenarie dhe qëllimi brenda ekipit.

Vizioni afatgjatë për stabilitet të qëndrueshëm

Së fundi, elasticiteti nuk ka të bëjë vetëm me rikthimin afatshkurtër, ka të bëjë gjithashtu me ruajtjen e këtij momenti në të ardhmen. Ai kërkon një vizion të qartë afatgjatë që mund të drejtojë vendimmarrjen, formulimin e strategjisë dhe zhvillimin kulturor. Ky vizion duhet të jetë i adaptueshëm, i aftë të evoluojë me ndryshimin e kushteve të jashtme, por gjithmonë të ofrojë një fener për drejtimin e kompanisë.

Përsosni vazhdimisht  vizionin, duke u siguruar që ai të mbetet i rëndësishëm dhe frymëzues për ekipin. Kjo perspektivë afatgjatë ndihmon në mbledhjen e veprimeve dhe sfidave të përditshme në një kontekst më të gjerë, duke ofruar qartësi dhe motivim edhe në kohë të vështira.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0