Si të mbani gjallë një frymë sipërmarrëse në biznesin tuaj të vogël - Business Magazine Albania

Si të mbani gjallë një frymë sipërmarrëse në biznesin tuaj të vogël

biznes

Fillimi i një biznesi të vogël nuk është diçka e lehtë. Duhet përkushtim, pasion dhe mbi të gjitha një frymë sipërmarrëse. Kjo frymë sipërmarrëse është shpesh ajo që i shtyn pronarët e bizneseve të vogla të ndërtojnë diçka nga themeli. Megjithatë, sapo biznesi të jetë jashtë terrenit, mund të jetë e lehtë të humbasësh në aktivitetet e përditshme dhe të harrosh shkëndijën që çoi në pronësinë e biznesit të vogël në radhë të parë.

Mund të mos duket sikur administrimi i një biznesi të vogël kërkon të njëjtën përpjekje sipërmarrëse si fillimi i tij, por ky do të ishte një supozim i gabuar. Nxitja e mendësisë suaj sipërmarrëse është çelësi për të çuar përpara biznesin tuaj, për të përballuar sfidat dhe për të vendosur sukses shumë kohë pas fillimit të tij.

Këtu janë tre mënyra se si mund ta mbani gjallë shpirtin tuaj sipërmarrës në biznesin tuaj të vogël:

1. Merrni një shans për diçka të re

Një tipar i zakonshëm i sipërmarrësve të suksesshëm është dëshira për të mposhtur sfida të reja dhe për të kapërcyer pengesat. Ndonjëherë, mbajtja gjallë e shpirtit sipërmarrës në një biznes të vogël mund të jetë po aq e thjeshtë sa përkulja e këtij muskuli dhe marrja e një sfide të re në biznesin tuaj. Konsideroni mënyra se si mund të përmirësoni biznesin ekzistues. Një opsion mund të jetë lëshimi i një produkti ose shërbimi të ri.

Për disa biznese, sfida e lançimit të një produkti ose shërbimi të ri jo vetëm që do të rindezte shkëndijën e sipërmarrjes, por edhe do të nxiste rritjen e biznesit. Një sfidë tjetër është hapja e një lokacioni të ri. Ky mund të jetë një opsion veçanërisht tërheqës për pronarët e ekskluzivitetit, pasi ekskluziviteti është një industri e shkëlqyer për hapjen e njësive të shumta.

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se marrja përsipër e një sfide të re nuk duhet domosdoshmërisht të jetë një ndërmarrje aq e madhe sa një strategji e re për të hyrë në treg. Ka shumë ndërmarrje më të vogla që mund të rindezin një shtysë sipërmarrëse. Për shembull, mund të ofroni një zbritje të re, të filloni një program besnikërie ose të investoni në një iniciativë shërbimi në komunitet. Duke marrë përsipër një sfidë të re, ju do të rinovoni pasionin që ju çoi në pronësinë e biznesit në radhë të parë dhe do të vazhdoni ta shtyni biznesin tuaj përpara.

2. Jepini përparësi qëllimit mbi fitimin

Ndërsa sipërmarrësit e suksesshëm mund të nxiten nga dëshira për të pasur sukses financiarisht, ata shpesh udhëhiqen edhe nga pasioni. Një mënyrë për të rindezur këtë pasion në pronësinë e biznesit të vogël është ta drejtoni atë drejt një qëllimi të rinovuar. Duke i dhënë përparësi veprimeve të biznesit tuaj rreth një qëllimi, ju do të çoni përpara shpirtin tuaj sipërmarrës dhe shpesh do të krijoni sukses biznesi në proces. Sipas një studimi të Accenture , 63% e konsumatorëve të anketuar globalë preferojnë të blejnë produkte dhe shërbime nga kompani që ndajnë vlerat dhe besimet e tyre dhe shmangin kompanitë që nuk i bëjnë.

Por, çfarë do të thotë t’i jepet përparësi qëllimit në kuptimin e biznesit? Një kompani e drejtuar nga qëllimi do t’i vendosë njerëzit dhe misionin e saj përpara objektivave të saj të fitimit. Kjo nuk do të thotë që ju duhet t’ia hidhni llogarinë erës, por në vend të kësaj, drejtoni përcaktimin e qëllimit tuaj me një mision në mendje në vend që të qëndroni në të zezë. Duke pilotuar biznesin tuaj me qëllim si busull, do të jetë më e lehtë të gjeni pasionin në aktivitetet tuaja të përditshme. Kjo shpesh shtrihet edhe tek punonjësit. Sipas hulumtimit të Deloitte, vetëm një në çdo pesë punonjës do të qëndronte në një organizatë fitimprurëse për më shumë se pesë vjet. Për të mbajtur gjallë shkëndijën e sipërmarrjes në biznesin tuaj, gjeni një qëllim që ka rëndësi për ju.

3. Rrjeti me njerëzit që i admironi

Për pronarët e bizneseve të vogla, rrjetëzimi është një komponent i rëndësishëm i suksesit dhe një mënyrë kyçe për të mbajtur në punë motorin e sipërmarrjes. Rritja e një rrjeti solid njerëzish që ndajnë prejardhjen tuaj mund t’ju japë mundësi për mbështetje dhe t’ju ndihmojë të ndërtoni strategji të reja biznesi për funksionimin tuaj. Mbi të gjitha, rrjetëzimi me sipërmarrës të tjerë mund të ringjallë pasionin tuaj për biznesin tuaj. Në fund të fundit, pasioni mund të jetë infektiv.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0