Si të krijoni një faqe interneti tërheqëse që të tërheq vërtet audiencën tuaj - Business Magazine Albania

Si të krijoni një faqe interneti tërheqëse që të tërheq vërtet audiencën tuaj

Website

Faqet moderne të internetit përfaqësojnë kulmin e viteve të përparimit teknologjik dhe kërkimit shkencor, duke formuar simfoni të pabesueshme të kodit dhe serverave që përcaktojnë internetin. Megjithatë, këto platforma dixhitale janë gjithashtu forma arti shumë ekspresive. Ngjashëm me muzikën ose teatrin, rregullat që rregullojnë një “faqe interneti të dizenjuar mirë” janë në fluks të vazhdueshëm.

Nëse synoni të krijoni faqe interneti që të magjepsë vizitorët tuaj dhe angazhojnë audiencën, është thelbësore të qëndroni përpara këtyre tendencave. Faqja juaj e internetit është vitrina juaj në internet, një element i domosdoshëm i markës suaj. 

  • Efekte të animuara hover

Lëvizja ka qenë prej kohësh një element thelbësor i dizajnit të ndërfaqes me cilësi të lartë dhe kjo prirje nuk po zbehet së shpejti. Përdoruesit presin gjithnjë e më shumë nivele të larta interaktiviteti nga faqet që vizitojnë. Ata dëshirojnë animacione “të lëngshme” dhe sinjale të qarta kur elementë si: butonat dhe menutë janë ndërveprues. Përdorni “efektet hover”. 

Zbatimi i këtij trendi është më i lehtë të thuhet sesa të bëhet. Animacionet komplekse të ekzekutuara keq mund të jenë shpërqëndruese. Në një nivel teknik, animacionet e ngadalta mund ta bëjnë faqen tuaj të internetit të duket e vjetëruar dhe madje mund të dëmtojnë performancën tuaj të SEO. Në vend të kësaj, synoni të përdorni animacionet me mend dhe me maturi. Krijoni ndërveprime që kënaqin, por mos i shtoni këto efekte vetëm për t’i pasur ato.

  • Website të errëta, futuriste

Ky dizajn Website-i përdor efektin e theksuar të sfondeve të zeza për të theksuar ngjyrat e gjalla, pothuajse “neon”. Figma dhe Github gjithashtu përqafojnë këtë stil për faqe dhe veçori të ndryshme uljeje. Të tjerët zakonisht e përdorin atë për të promovuar konferenca dhe ngjarje gjithashtu. Ky nuk është një trend ekskluziv për kompanitë e teknologjisë. Markat e modës, shpesh në avantazhin e dizajnit, po e miratojnë gjithashtu atë. Mos harroni, ky trend ka të bëjë me sfondet e errëta, ngjyrat e ndezura dhe këndet e mprehta.

  • Tipografia – dizajni i parë

Ndoshta, pjesa më e rëndësishme e një faqe interneti ka qenë gjithmonë përmbajtja e saj, kjo është arsyeja pse njerëzit vizitojnë një faqe interneti, në fund të fundit. Dizajni modern e pranon këtë me shkronja të mëdha e të bukura që tërheqin vëmendjen e vizitorëve dhe përcjellin shpejt informacionin e nevojshëm. Faqet e internetit që përdorin një qasje të dizajnit të tipografisë, së pari përdorin shkronja të mëdha, krijuese dhe tërheqëse në një mënyrë të menduar, shumë si një revistë e nivelit të lartë, për të krijuar një përvojë unike të përqendruar rreth informacionit.

Gjëja kryesore këtu është se këto faqe interneti ndihen “moderne” në një mënyrë që minimalizmi nuk e bën më. Audienca, veçanërisht anëtarët e Gen Z, kanë zhvilluar një “oreks” për dizajne maksimaliste. 

  • Gradientët

Qëndrimi me temën “maksimaliste” është ringjallja e papritur e gradientëve. Publikut modern i pëlqejnë ngjyrat e ndritshme, interesante dhe gradientët janë mjeti ideal për të ofruar ato ngjyra.

Stripe ka përdorur prej kohësh gradientë në markimin e saj, duke shfaqur një gradient të animuar në faqen e tij kryesore për shumë kohë tani. Spotify, gjithashtu, ka përqafuar gjithmonë gradientë të mrekullueshëm si pjesë e gjuhës së saj të mirëvlerësuar të dizajnit.

Fillimi i përbashkët midis këtyre faqeve të internetit është përdorimi liberal i ngjyrave emocionuese, të orientuara nga marka. Këto gradientë theksojnë elementë të tjerë të dizajnit dhe mund të ndihmojnë në paraqitjen e faqes së internetit të një marke si më miqësore dhe më tërheqëse.

  • Duke i bashkuar të gjitha

Një vëzhgues perceptues mund të vërejë se shumë nga shembujt e faqeve të internetit të listuara më sipër përfshijnë një përzierje të këtyre tendencave të ardhshme të dizajnit. Ky është sekreti i vërtetë i dizajnit të faqes në internet, duke ditur se cilat tendenca duhet të përdoren dhe, më e rëndësishmja, kur. Ndërsa është thelbësore të krijoni modele që ndihen të freskëta dhe moderne, ju gjithashtu dëshironi të siguroheni që vendimet tuaja të respektojnë dhe fuqizojnë markën tuaj.

Për fat të mirë, sapo të kuptoni se ku përshtaten pjesët, zbatimi i këtyre tendencave të dizajnit bëhet tepër i lehtë. Një website zvarrit dhe lësho, duke ofruar fleksibilitet dhe akses në kodin e përparmë, mund të fuqizojë ekipin tuaj të krijojë modele të avancuara që ju mbajnë përpara kurbës.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0