Si të kesh një mënyrë jetese të shëndetshme ndërsa udhëton për punë?

Si të kesh një mënyrë jetese të shëndetshme ndërsa udhëton për punë?


Fluturimet e gjata, mungesa e gjumit dhe presionet e punës mund të bëjnë udhëtimin e biznesit stresues dhe të lodhshëm. Është e vështirë të mbash nën kontroll shëndetin kur nuk ndihesh mirë. Mbase ka të bëjë me ndryshimin e motit, apo me emocionet tuaja rreth mënyrës se si klienti juaj do ta presë prezantimin. Këshillat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të kthjelloni trurin, të ulni ritmin e zemrës, të mbani fokusin dhe të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme.

Shmangni trafikun

Shpesh për të arritur në kohë mbledhjet tuaja, ju duhet të merrni një taksi apo një makinë me qera. Ecja jo vetëm që është e mirë dhe për më tepër është një mënyrë e gjetur për të eksploruar një qytet të panjohur. Pamjet e bukura shpesh edhe të motivojnë të ecësh në këmbë. Nëse zyra është larg nga hoteli, zgjidhni një tranzit publik nëse është e mundur. Apo një udhëtim me biçikletë do të ishte tepër i këndshëm. Kostoja do të jetë më e ulët.

Lexo: 3 Shenja që tregojnë se jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ja si ta menaxhoni

Kaloni kohë duke mësuar rreth kulturës së atij vendi

Të shkosh në një hotel apo në një restorant mishi nuk është diçka e mirë për të shijuar aventurën tënde. Por cila është zgjidhja? Një vizitë në një muze lokal. Ndjekja e artit është një mënyrë e shkëlqyeshme për  të kaluar një pasdite të këndshme me kolegët tuaj. Ndoshta, edhe muzeu ka një restorant.

Doni një shans për të zgjeruar rrjetin tuaj dhe për të mësuar disa histori të vendit, gjatë ngrënies? Mund të krijoni një eksperiencë unike ngrënie (edhe pse jo në një restorant të mirfilltë). Këto lloje restorantesh ofrojnë aventurë, festa dhe kuzhina e të cilëve ofron darka të jashtëzakonshme në vende ekskluzive private.

Largohu nga rutina

Nëse hoteli ofron një palestër nuk do të ndesheni me gjë tjetër veç makinave standarde që i gjeni në çdo palestër tjetër. Nëse moti u lejon, pse të mos shkoni jashtë për një vrap, të bëni një lojë tenis, një lojë basketboll apo një vizitë në një park apo pranë një lumi.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0