Si të kesh një mënyrë jetese të shëndetshme ndërsa udhëton për punë?


Fluturimet e gjata, mungesa e gjumit dhe presionet e punës mund të bëjnë udhëtimin e biznesit stresues dhe të lodhshëm. Është e vështirë të mbash nën kontroll shëndetin kur nuk ndihesh mirë. Mbase ka të bëjë me ndryshimin e motit, apo me emocionet tuaja rreth mënyrës se si klienti juaj do ta presë prezantimin. Këshillat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të kthjelloni trurin, të ulni ritmin e zemrës, të mbani fokusin dhe të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme.

Shmangni trafikun

Shpesh për të arritur në kohë mbledhjet tuaja, ju duhet të merrni një taksi apo një makinë me qera. Ecja jo vetëm që është e mirë dhe për më tepër është një mënyrë e gjetur për të eksploruar një qytet të panjohur. Pamjet e bukura shpesh edhe të motivojnë të ecësh në këmbë. Nëse zyra është larg nga hoteli, zgjidhni një tranzit publik nëse është e mundur. Apo një udhëtim me biçikletë do të ishte tepër i këndshëm. Kostoja do të jetë më e ulët.

Lexo: 3 Shenja që tregojnë se jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ja si ta menaxhoni

Kaloni kohë duke mësuar rreth kulturës së atij vendi

Të shkosh në një hotel apo në një restorant mishi nuk është diçka e mirë për të shijuar aventurën tënde. Por cila është zgjidhja? Një vizitë në një muze lokal. Ndjekja e artit është një mënyrë e shkëlqyeshme për  të kaluar një pasdite të këndshme me kolegët tuaj. Ndoshta, edhe muzeu ka një restorant.

Doni një shans për të zgjeruar rrjetin tuaj dhe për të mësuar disa histori të vendit, gjatë ngrënies? Mund të krijoni një eksperiencë unike ngrënie (edhe pse jo në një restorant të mirfilltë). Këto lloje restorantesh ofrojnë aventurë, festa dhe kuzhina e të cilëve ofron darka të jashtëzakonshme në vende ekskluzive private.

Largohu nga rutina

Nëse hoteli ofron një palestër nuk do të ndesheni me gjë tjetër veç makinave standarde që i gjeni në çdo palestër tjetër. Nëse moti u lejon, pse të mos shkoni jashtë për një vrap, të bëni një lojë tenis, një lojë basketboll apo një vizitë në një park apo pranë një lumi.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale