3 Shenja që tregojnë se jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ja si ta menaxhoni

3 Shenja që tregojnë se jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ja si ta menaxhoni


Pothuajse çdo vend pune ka të paktën një punonjës toksik. Ai ndikon gjithmonë të largojë të tjerët nga vendi i punës dhe nga skuadra. Por, si do të ndiheshit nëse dikush ju thotë se ai person jeni ju? Janë disa hapa që ju ndihmojnë të merrni nën kontroll situatën, duke mos lejuar shkatërrimin e karrierës tuaj.

Më poshtë ju listojmë disa nga tiparet e zakonshme që kanë punonjës të tillë.

Bëjnë gjithçka për veten tuaj

Kjo është diçka për të cilën shumica e njerëzve janë fajtorë për të paktën një herë në jetën e tyre. Gjithkush kalon një periudhë kur ka nevojë për më shumë  vëmendje se zakonisht. Ndoshta po kaloni një periudhë të keqe në jetën tuaj, keni mësuar për sëmundjen e ndonjë anëtari të familjes, apo keni pasiguri në talentin tuaj.

Përtej gjithçkaje, të tilla situata ndikojnë negativisht në punën tuaj.  Prandaj më e mira është të dëgjoni më shumë e të flisni më pak. Nëse doni të bisedoni, mund të bëni pyetje. Përndryshe, praktikoni aftësitë tuaja të dëgjimit dhe jepini dikujt tjetër mundësinë të jetë në qendër të vëmendjes.

Lexo:https://businessmag.al/te-ardhurat-dhe-rritja-mund-ti-keni-te-dyja/

Ju thoni dhe bëni gjëra pasiv-agresive

Agresiviteti pasiv është një shembull klasik i sjelljes toksike në punë. Ju kaloni më shumë kohë në vendin e punës sesa kudo tjetër, përveç shtëpisë. Sjelljet pasiv-agresive siç janë komentet pas shpine, shpërfillja e një bashkëpunëtori ose përjashtimi me dashje i një personi, mund të dëmtojë mjedisin e punës. Nëse jeni agresiv-pasiv, është një sjellje kronike për ju. Mund të jetë e vështirë të bëheni të vetëdijshëm për këtë e rrjedhimisht keni vështirësi të ndryshoni.

Hapi i parë është të mësoni më shumë rreth këtij fakti. Agresiviteti pasiv mund të vijë si një mekanizëm përballues ose mbrojtës. Punonjësit toksikë, priren ta bëjnë këtë kur ndihen të kërcënuar, xhelozë ose të pasigurt. Nëse jeni ju, në vend të agresionit ndaj bashkëpunëtorëve, shkarkoji këto energji në një mënyrë më produktive. Për shembull, stërvitja fizike mund të nxjerrë zemërimin dhe ndjenjat e tjera negative. Angazhohuni më shumë në aktivitete fizike gjatë ditës, para se të punoni ose gjatë një pushimi dreke. Ju do të ktheheni për të punuar me më pak zemërim e tension.

Jeni xheloz për suksesin e të tjerëve

Le të zhytemi në xhelozi pak më shumë. Është një tipar i zakonshëm që mund të kthehet në sjellje toksike në punë. Kjo mund të ndodhë veçanërisht nëse jeni një prej punonjësve më brilantë. Nëse një bashkëpunëtor fillon të tërheqë vëmendjen, tendencat tuaja xheloze mund të shfaqen në mënyra që ju bëjnë të jeni toksikë në zyrë. Mund të shprehni xhelozinë edhe përmes sjelljeve pasive-agresive, përmes sarkazmave.

Në zemër të xhelozisë shtrihet pasiguria. Kuptoni se suksesi i kolegut tuaj në asnjë mënyrë nuk ul suksesin tuaj. Mos e krahasoni veten me të tjerët. Përqëndrohuni në synimet tuaja dhe do të ndiheni më të sigurt edhe kur dikush tjetër merr diçka që dëshironi.

Duke u fiksuar pas arritjeve të të tjerëve mund të shkëpusni vëmendjen nga sukseset tuaja dhe qëllimet e karrierës. Jini përkrahës të sinqertë të bashkëpunëtorëve tuaj. Mos kini inate. Merrni pjesë në suksesin e kolegut tuaj dhe shikojeni si një hap drejt qëllimeve më të mëdha të kompanisë. Kthjejeni energjinë tuaj të xhelozisë në diçka pozitive, duke sfiduar veten për të punuar më shumë.

Mos u shqetësoni nëse shenjat e një punonjësi toksik i shikoni edhe tek vetja. Gjithmonë ka kohë për të ndryshuar për mirë. Ju nuk duhet të jeni personi toksik në vendin tuaj të punës. Ju mund të lulëzoni dhe të lejoni të tjerët të lulëzojnë gjithashtu. Bëjeni vitin 2019 vitin tuaj për të ndryshuar sjelljet toksike dhe shihni ndryshimin që mund të keni në karrierën tuaj.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0