Si të keni një mëngjes më të mirë kur keni humbur një orë gjumë

Si të keni një mëngjes më të mirë kur keni humbur një orë gjumë


Nëse nuk po ndiheni mirë këtë mëngjes, nuk jeni të vetëm. Ju nuk duhet të flini pafund gjumë, pasi kjo mund t’iu çojë në humbje të produktivitetit, shëndet të keq madje edhe në vdekje.

Lajmi i mirë, siç vëren eksperti i gjumit Matthew Walker, është se trupi juaj përshtatet rreth një orë në ditë. Ekspertët thonë se do të jeni mirë brenda disa ditësh.

Megjithatë, si një sipërmarrës, ju doni të shpëtoni çdo minutë të gjumit të çmuar, që mundeni. Dhe ka hapa që mund të ndërmerrni sot për të kursyer ditën tuaj, për të duruar një ditë të tërë të lodhshme dhe të plogësht.

Lexo: 8 mënyra se si të bëni para ndërsa flini
Konsumoni sa më shumë proteina:

Sipas Klinikës Mayo, ajo që ju hani mund të ndikojë në rregullimin tuaj të kohës. Për ushqimin, ajo sugjeron të përqendroheni në ushqime me proteina të larta ose snack (mendoni arrat dhe avokadon) kur dëshironi të qëndroni më gjatë, rritni karbohidratet (si buka dhe pastat), nëse keni nevojë të qetësoheni më herët. Një këshillë, ju që konsumoni alkol, lëreni atë dhe zëvëndësojeni me fruta dhe ushqime të shëndetshme.

Lexo: 5 mënyra sesi të kaloni një fundjavë produktive dhe të ktheheni me energji në punë

Ruani monotoninë:

Në ditën tuaj të parë, që ju keni fjetur një orë gjumë më shumë se normalisht, mund të bëhet më vonë një rutinë e juaja. Ju konsumoni mëngjesin në 7 të mëngjesit dhe pini një filxhan kafe në 8 të mëngjesit. Mos u shqetësoni, nëse edhe sot që keni fjetur një orë më shumë, bëni të njëjtën gjë. Ndoshta trupi juaj mund të mos e dëshirojë këtë gjë. Do të ndjeheni sikur po konsumoni mëngjesin në orën 6 dhe po pini kafe në orën 7.

Shkenca thotë se qëndrueshmëria është po aq e rëndësishme gjatë natës. Të qenit në shtrat dhe të qenit gati për gjumë në orën 10 çdo mbrëmje, ju do bëni një gjumë më të thellë. Pse? Trupi juaj është përshtatur me rutinën, kështu që tashmë është duke u përgatitur të pushoni mirë. Përsëri ju mund të mos ndjeheni mirë, nëse shkoni një orë përpara për të fjetur gjumë, por sa më shpejt që të përshtateni me oraret e reja aq më mirë do të ndiheni ju.

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0