Si të gjeneroni 20 ide biznesi në vetëm 10 minuta?


Nëse po kërkoni për një ide biznesi, në këtë artikull ne po ju japim disa këshilla qetësuese: Nuk është e nevojshme që idetë e biznesit të jenë revolucionare.

Ju nuk duhet të mendoni deri tek Amazon, Paypal apo LinkedIn. Në fakt, vendi më i mirë për të filluar është me gjërat që tashmë ju i dini.

Kjo sipas GrowthLab dhe “I Will Teach You to Be Rich” nga CEO, Ramit Sethi. “E di që është e vështirë të imagjinosh që mund të fitosh aftësi fitimprurëse, por ti mundesh,” shkruan ai në faqen e tij.

Lexoni: 5 ide biznesi për amvisat

Në fjalët e tij, këtu janë katër pyetjet që duhet t’ia bëni vetes për të izoluar këto aftësi fitimprurëse:

  1. Për çfarë paguani tashmë? Ne tashmë i paguajmë njerëzit që të bëjnë shumë gjëra të ndryshme. A mund ta ktheni njërën nga këto gjëra në biznesin tuaj online? Shembuj: pastroni shtëpinë tuaj, shoqëroni kafshën tuaj, përgatitini ushqimet tuaja etj.
  2. Çfarë aftësish keni? Çfarë dini dhe njihni mirë? Këto janë aftësitë që ju i keni, ku ju jeni të mrekullueshëm – dhe njerëzit duan t’ju paguajnë për t’i mësuar ato. Shembuj: shkathtësi në një gjuhë të huaj, njohuri programimi, aftësi gatimi etj.
  3. Ku thonë miqtë tuaj se jeni i mrekullueshëm? E dua këtë pyetje. Jo vetëm që mund të jetë një nxitje e këndshme e egos tonë- por gjithashtu mund të jetë jashtëzakonisht “demaskuese”. Shembuj: Rutinën rreth stërvitjes, këshilla rreth marrëdhënieve, ndjenjën e madhe të modës etj.
  4. Çfarë bëni të shtunën në mëngjes? Çfarë bëni në një mëngjes të shtune para se të gjithë të tjerët të zgjohen? Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dukshme në lidhje me atë që jeni të apasionuar dhe që ju pëlqen të bëni në kohën tuaj të pushimit. Shembuj: Shfletimi i faqeve të modës, puna me makinën tuaj, etj.

“Kaloni 10-20 minuta duke shkruar pesë përgjigje për secilën nga katër pyetjet e mësipërme,” shkruan ai. “Sapo të përfundoni, urime – tani keni 20 ide të mundshme biznesi që mund të rriten me pak vullnet.”

Në një intervistë të mëparshme me Business Insider, Sethi tha se “Po sikur unë thjesht të mos kem ndonjë ide për biznes?” është pyetja më e zakonshme që ai merr nga personat që aspirojnë të bëhen sipërmarrës.

“Cili është supozimi prapa saj?” pyeti ai. “Supozimi është ‘Unë pres që një ide magjike të bjerë nga qielli.’ Dhe kjo nuk është mënyra se si funksionon. Nëse doni të filloni një biznes, ju duhet të gjeni një ide. Edhe nëse nuk është ideja e përkryer, është një nga shumë idetë.”

Lexoni: Disa ide biznesi me kosto të ulët

Pasi të filloni të gjeneroni ide të mundshme, atëherë mund t’i provoni që t’i shihni nëse janë ide të mira dhe mund të bëni para me to.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale