Si të flisni anglisht pothuajse si një profesionist?! - Business Magazine Albania

Si të flisni anglisht pothuajse si një profesionist?!

profesionist

Unë jam një inxhinier softuerësh dhe jam duke komunikuar me njerëz në të gjithë globin. Anglishtja është mënyra më e mirë për të shkëmbyer mendime. 

Unë jam nga Ukraina. Çdo kompani e zhvillimit të softuerit këtu kërkon të flasë dhe të shkruajë anglisht nga punonjësit e saj të paktën në nivelin B1. Ky është niveli minimal për të qenë në gjendje të: 

  • Lexoni dokumentacionin teknik dhe kuptoni në mënyrë adekuate 
  • komunikoni në ekipe të shpërndara 
  • trajtoni demot e softuerit 
  • shkruani dokumentacionin teknik 

Kur u bashkove me EPAM Systems, anglishtja ime ishte e nivelit B2. Unë iu bashkua një projekti të mrekullueshëm nga Mbretëria e Bashkuar. Djemtë nga ai projekt kishin një shqiptim tepër të lezetshëm në anglisht… Dhe ishte një stimul intensiv për të punuar në nivelin tim gjithashtu. 

Lexoni: Të folurit në publik nga këndvështrimi i një jo anglishtfolësi

M’u deshën 3 vjet që të kaloja nga B2 në C1. Niveli im C1 i anglishtes u konfirmua kohët e fundit në një vlerësim të brendshëm. Lexoni më poshtë për të parë se çfarë hapash kam marrë për të arritur C1. Gjithashtu, vini re se kjo nuk është diçka unike: këto janë hapa standarde që duken shumë të natyrshme dhe të dukshme. Por kjo mund të jetë diçka si konfirmim se jeni në rrugën e duhur. 

Rrethojeni veten me anglisht 

Kjo ishte mjaft e lehtë për mua pasi tani jam një inxhinier softuerësh në një kompani ndërkombëtare të teknologjisë. Por kjo nuk ishte gjithmonë, vetëm 3 vitet e fundit. Përpara pozicionit aktual, unë do të punoja për një kompani që nuk kërkonte një nivel të lartë të anglishtes – mjaftueshëm për të kuptuar dhe shkruar dokumentacionin teknologjik. Për të shpejtuar procesin tim të të mësuarit, unë iu bashkova komunitetit lokal të teknologjisë me rregullin e mëposhtëm: vetëm anglisht! Ky ishte “Code & Coffee Kyiv”. 

Kur u bashkova me EPAM Systems, ishte një rritje e madhe! Anglishtja është vazhdimisht rreth jush, ajo pushton çdo aspekt të kompanisë. Sa për mua, kjo është gjëja kryesore që më lejoi të përmirësoj anglishten time. 

Dëgjoni folësit anglezë 

Ky është vendi i dytë në listën time. Unë jam një dëgjues shumë aktiv i podkasteve/folësve ukrainas dhe anglezë. Dëgjimi më lejon të përqëndrohem në kuptimin dhe të mos shpërqëndrohem nga diçka vizuale. Por mund të shtoni edhe shikimin e filmave në këtë listë nëse ju pëlqen. Koha më e mirë për të dëgjuar është një shëtitje e gjatë në mëngjes. Kjo është një kohë kur po merrni frymëzim për ditën e ardhshme të punës. Pse të mos e kombinoni me dëgjimin? 

Libra jo-teknikë 

Unë jam duke lexuar libra të teknologjisë. Kjo është një pjesë e rëndësishme e vetë-edukimit tim. Por pas 3 vitesh që e kam bërë, nuk më duket si një mënyrë e mirë për të mësuar “anglishten e përditshme”. Si person i teknologjisë, ju po adoptoheni shpejt me terminologjinë teknike. Për këtë arsye, patjetër që do të dështoni në komunikimin e përditshëm në anglisht nëse rafti juaj i librave përmban vetëm libra të mërzitshëm të teknologjisë. 

Zgjidhja ime për këtë problem është libra jo teknologjikë! Unë sapo e fillova këtë rrugëtim. Por tashmë ka disa përmirësime të dukshme në bisedat e mia të vogla. Do të ishte shumë mirë sikur ta filloja këtë më herët… Mos e përsërit gabimin tim. 

Lexoni: Si të mësoni një gjuhë të huaj me Google Translate dhe Podcast?!

Shkrimi i postimeve në blog 

Për momentin arsyeja kryesore që po shkruaj postime në blog është përmirësimi i anglishtes sime. Gjëja e dytë pse më duhet një blog: të bëj shënime/mendime gjatë vetë-edukimit tim. Kjo është një mënyrë e mirë për të kuptuar disa materiale të reja dhe ndoshta për t’i dhënë vlerë dikujt që po kërkon këtë material të shkruar shkurt dhe pa komplikime. 

Ky rekomandim është i rëndësishëm. Provoni të shkruani! Dhe bëjeni për veten tuaj dhe jo për të tjerët. Nuk duhet të jetë ideale. Duhet t’ju japë gëzim dhe ndjenjën se po përmirësoheni. Si shembull, përpiquni të shikoni ndonjë bloger të famshëm; Besoj se edhe ai filloi duke bërë një blog për vete. 

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0