Si të mësoni një gjuhë të huaj me Google Translate dhe Podcast?! - Business Magazine Albania

Si të mësoni një gjuhë të huaj me Google Translate dhe Podcast?!

Google Translate

Kombinoni strategjitë e të mësuarit të gjuhës pasive dhe aktive për rezultate efektive.

Përdorni Google Translate ndërsa dëgjoni një podcast në gjuhën e synuar.

Nëse jeni duke dëgjuar podkaste në gjuhën e synuar, ju mund të përdorni Google Translate njëkohësisht për të kërkuar fjalë të panjohura që dëgjoni shpejt.

Ju mund të përfshini metoda aktive të të mësuarit në një strategji të të mësuarit pasiv duke bërë këtë hap.

Lexoni: Libroteka: Një platformë digjitale e leximit të librave në gjuhën shqipe

Një fjalë e panjohur mund të ruhet më mirë në kujtesën tuaj nëse kërkoni në mënyrë aktive kuptimin e kësaj fjale sapo të njiheni me fjalën për herë të parë.

Kështu, ju do të jeni në gjendje të lidhni fjalën e re që keni dëgjuar me kuptimin në Google Translate dhe ta ruani vizualisht fjalën në kujtesën tuaj.

Nëpërmjet kësaj metode, kur fjala të përmendet sërish në të ardhmen, ajo do t’ju tingëllojë e njohur, por do të mund të kuptoni edhe kuptimin e fjalës në bisedë.

Google Translate mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për strategjinë e mësimit të gjuhës, pasi është lehtësisht e arritshme.

Gjithashtu, ndonjëherë Google Translate mund të listojë kuptime të ndryshme të një fjale, të cilat mund të ndihmojnë shumë për të kuptuar se si përdoret një fjalë në kontekste specifike.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0