Si ta ndaloni Google të gjurmojë atë që shkruani, shikoni apo thoni?! - Business Magazine Albania

Si ta ndaloni Google të gjurmojë atë që shkruani, shikoni apo thoni?!

Google

A e dini se e gjithë historia juaj e Google është e arritshme në internet? Nëse jeni regjistruar, një vëzhgim mund t’i përshkojë të gjitha. Sigurisht, ka edhe mënyra për t’i mbajtur kërkimet tuaja private.

Kur mbështeteni tek Google dhe shërbimet e tij, megjithatë, e dini që shumë gjëra janë duke u gjurmuar. Këtu janë tre prej tyre që mund t’i ndaloni:

 1. Çdo email që shkruani

Google skanon përmbajtjen e inbox-it tuaj, nga faturat dhe mesazhet private deri te dokumentet mjekësore.

Opsioni Smart Compose madje lejon që Google të skanojë email-et tuaj ndërsa i shkruani ato. Është një veçori e mundësuar nga inteligjenca artificiale që përpiqet t’ju ndihmojë të shkruani më shpejt. Ndihmon në përfundimin e frazave të zakonshme.

Edhe pse është e dobishme, do të thotë që Google po shikon atë që shkruani ndërsa e shtypni. Ja si mund ta çaktivizoni:

 • Hapni Gmail.
 • Klikoni ikonën e ingranazhit në këndin e sipërm të djathtë për Settings.
 • Zgjidhni See all settings.
 • Zgjidhni General tab në krye të faqes.
 • Shkoni te seksioni Smart Compose.
 • Çaktivizoni Writing suggestions off duke klikuar në rrethin pranë tij.
 • Shkoni në fund dhe klikoni Save Changes.

Vlen të përmendet: Google ka akoma qasje në të gjithë përmbajtjen në emailet që dërgoni dhe merrni. Nëse doni ta ndaloni atë, duhet të kaloni në një email të bazuar në privatësi.

Lexoni: Google ka në plan të ndalojë bllokuesit e reklamave

 1. OK, Google, po dëgjon?

Përkundër asaj që thonë kompanitë Big Tech, asistentët e zgjuar shpesh dëgjojnë më shumë sesa mendoni. Arsyeja është e thjeshtë: Ndonjëherë, pajisja juaj dëgjon një gjë që ju thoni dhe e interpreton atë si fjalë zgjimi.

Ju gjithmonë mund ta fikni Google Assistant nëse nuk e përdorni atë.

Si të fikni Google Assistant në Android:

 • Hapni aplikacionin Settings në telefonin tuaj. Pastaj, lëvizni poshtë dhe shtypni Account Services.
 • Shtypni Search, Assistant & Voice. Pastaj, shtypni lehtë mbi Google Assistant.
 • Klikoni mbi Assistant. Pastaj, lëvizni poshtë te Pajisjet e Assistant dhe shtypni lehtë mbi Phone.
 • Klikoni rrëshqitësin Google Assistant për ta fikur.

Si të fikni Google Assistant në iPhone:

 • Hapni Settings  > Privacy.
 • Gjeni menunë e etiketuar Microphone dhe klikoni mbi të.
 • Gjeni Assistant në listën e aplikacioneve dhe kaloni çelësin e gjelbër në pozicionin e fikur.
 1. Dhe pastaj janë videot që shikoni

Pas Google, YouTube është motori i dytë më i madh i kërkimit në internet. Dhe, natyrisht, është në pronësi të Google. Kjo do të thotë që kompania i njeh videot që shihni, komentet që lini dhe me kë komunikoni.

Pastrimi i historisë tuaj në YouTube është i thjeshtë. Drejtohuni te “My Google Activity”, zgjidhni “YouTube History ” dhe kaloni çelësin në “Off”.

Kini kujdes: YouTube do të ndjekë ende historinë tuaj të kërkimit. Në faqen YouTube History, do të shihni një seksion që thotë Filter sipas datës. Në të majtë, shtypni lehtë mbi shigjetën e vogël poshtë pranë Delete. Do të shfaqet një kuti dhe ju mund të pastroni kërkimet tuaja. Konfirmo duke klikuar Delete.

Ne i konsiderojmë pajisjet tona si mjete të dobishme që na e bëjnë jetën më të lehtë, por ato gjithashtu mund të kthehen kundër nesh. Të dhënat që pajisjet tuaja mbledhin janë aq të vlefshme sa mund të përdoren kundër jush në një proces penal, të kërkuar nga policia, apo edhe të blera nga qeveria përmes një ndërmjetësi të dhënash.

/usatoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0