Si mësova 12 aftësi në 12 muaj?! - Business Magazine Albania

Si mësova 12 aftësi në 12 muaj?!

12 muaj

Më poshtë janë aftësitë që mësova këtë vit:

 1. Flauti (Instrument muzikor)
 2. Tregtimi dhe Investimi në bursë
 3. Punë e pavarur (Video Editing Motion Graphics & VFX)
 4. Harmonikën
 5. Memorizimi i një dorë letrash në 2,5 minuta.
 6. Card Magic & hand of Slight.
 7. Krijimi i Deepfakes duke përdorur IA
 8. Kodimi / Programimi / Python
 9. Rritja e një llogarie të mediave sociale në të paktën 10 mijë ndjekës (pa treguar identitetin)
 10. Mësova të shkruaj me të dyja duart (Ambidextrous)
 11. Mësova 10 këngë të ndryshme në 10 gjuhë të ndryshme.
 12. Mësimi i kodit Morse.

Këtu fillon historia ime.

2 prill 2020 [Efekti i izolimit], dita kur vendosa të ndryshoja jetën time dhe të bëhesha versioni më i mirë i vetes.

Izolimi ishte një periudhë ku vendosa se do të bëhesha një version më i mirë i vetes time. Unë mora gjithë kohën dhe punova me veten time.

Lexoni: 2022 po troket në derë! Ja aftësitë që duhet të zhvilloni patjetër

Kështu, vendosa të mësoj një aftësi të re çdo 30 ditë. Kjo gjë është bërë moto e jetës sime tani.

Pra, për sfidën time 30 ditore, unë kurrë nuk e zyrtarizova atë në një projekt të plotë dhe as nuk e dokumentova procesin, qoftë ky mësimi i trukeve magjike, Photoshop-i, frëngjishtja. Ndihem i gjallë kur shtyj limitet në atë çfarë mund të bëj. Qëllimi këtu është të shoh se sa larg mund ta çoj aftësinë time me vetëm një muaj zhvillimi të shpejtë të aftësive.

Aftësia për të mësuar është një superfuqi dhe pasi ta kultivojmë këtë fuqi, ne mund të marrim gjithçka që duam në jetën tonë, dhe aftësia më e rëndësishme për shekullin e 21-të është “të mësojmë se si të mësojmë”.

Ne gjithmonë na kanë mësuar në shkollë se çfarë të mësojmë, por kurrë nuk na kanë thënë se si të mësojmë. Kjo është një aftësi që kultivohet përmes praktikës. Një nga gjërat që kam kuptuar pasi kam mësuar këto aftësi është se TI MUND TË MËSOSH çdo gjë që dëshiron, ndërkohë që ke një PUNË ME KOHË TË PLOTË, jetë sociale dhe detyrime të tjera.

Kështu që sfida ime e parë 30 ditore ishte “Të mësosh një instrument muzikor”, kështu që vendosa të mësoj “Flautin”.

Pse flautin dhe jo kitarën apo një instrument tjetër?!

Disa gjëra më pëlqyen në flaut se çdo instrument tjetër:

 1. Fizibiliteti: Mund ta merrni flautin pothuajse kudo që dëshironi, është një instrument shumë i lehtë dhe bazik.
 2. Kostoja: Flauti nuk është një instrument i shtrenjtë.
 3. Thjeshtësia: Ky është një instrument shumë i thjeshtë me 7 vrima. Ju duhet të fryni ajrin në vrima dhe funksionon me parime të thjeshta.
 4. Ushtrimi i frymëmarrjes: Mësimi i flautit zhvillon aftësinë tuaj të frymëmarrjes si dhe është i mirë për mushkëritë tuaja.
 5. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, TRADITA: Thuhet se flauti është instrumenti i Zotit Krishna dhe unë jam një besimtar.

Pra, këto ishin arsyet që vendosa flautin mbi instrumentet e tjera.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0