Si funksionojnë avionët elektrikë - Business Magazine Albania

Si funksionojnë avionët elektrikë

avionët elektrikë

Automjetet elektrike janë vendosur të ngrihen në qiell. Air Canada njoftoi se ka porositur 30 avionë elektrikë nga kompania suedeze, Heart Aerospace. Avionët elektrikë pritet të kenë një rreze operative prej vetëm 124 deri në 248 milje për karikim.

Air Canada do të blejë 30 avionë rajonalë hibridë elektrikë ES-30, të cilët do të kenë kapacitetin për deri në 30 pasagjerë për të udhëtuar ndërmjet 124 dhe 248 milje, tha kompania në një njoftim për shtyp.

“Aeroplani revolucionar rajonal, që pritet të hyjë në shërbim në vitin 2028, do të gjenerojë zero emetime duke fluturuar me energji baterie dhe do të sjellë kursime dhe përfitime të konsiderueshme operacionale”, tha Air Canada.

“Sipas marrëveshjes, Air Canada ka blerë gjithashtu një aksion prej 5 milionë dollarësh në Heart Aerospace”. Natyrisht, pretendimi për “zero emisione” nga automjetet elektrike është një mit kur merren parasysh emetimet që lidhen me prodhimin e baterive.

Lexo: 5 arsye pse marketingu është kaq i rëndësishëm

Michael Rousseau, President dhe Kryeshefi Ekzekutiv i Air Canada, tha se, “Kompania ka marrë një pozicion udhëheqës në industri për të adresuar ndryshimet klimatike.” “Futja në flotën tonë të avionëve elektrikë rajonalë ES-30 nga Heart Aerospace do të jetë një hap përpara drejt qëllimit tonë për emetime neto zero deri në vitin 2050,” këmbënguli Rousseau. “Tashmë, Air Canada po mbështet zhvillimin e teknologjive të reja, të tilla si karburantet e qëndrueshme të aviacionit dhe kapja e karbonit, për të adresuar ndryshimet klimatike.”

Avionët elektrikë do të furnizohen me bateri litium-jon dhe do të pajisen me gjeneratorë rezervë-hibrid. Gjithashtu pritet të duhen 30 deri në 50 minuta për të karikuar avionin.

reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0