Si e përmirësoi jetën e tij ky sipërmarrës 20% me vetëm 2% përpjekje - Business Magazine Albania

Si e përmirësoi jetën e tij ky sipërmarrës 20% me vetëm 2% përpjekje

Si e përmirësoi jetën e tij ky sipërmarrës 20% me vetëm 2% përpjekje

Bota fizike na stërvit të presim që gjërat të ndryshojnë në një mënyrë lineare. Nëse një shkëmb është dy herë më i madh se një tjetër, ka të ngjarë të jetë dy herë më i vështirë për t’u ngritur. Nëse inbox-i juaj ka tre herë më shumë mesazhe se dje, do të shpenzoni tre herë më shumë për ta pastruar atë. Prandaj, shumë prej nesh supozojnë në mënyrë të kuptueshme, nëse duam të bëjmë ndryshime të mëdha në jetën tonë, do të duhet të bëjmë përpjekje të mëdha.

Rregulli 80/20
Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk ka përjashtime domethënëse. Shumë prej nesh kanë dëgjuar për parimin Pareto (aka rregulli 80/20), i cili thotë se 80% e pasojave shpesh vijnë nga 20% e shkaqeve. Sipas këtij parimi, rregullimi i 20% kryesor të gabimeve të bezdisshme të softuerit mund të rregullojë 80% të problemeve të raportuara, ose ndoshta 80% e të ardhurave vijnë nga 20% kryesor i produkteve të një kompanie. Matematikanët e quajnë këtë një shpërndarje të ligjit të fuqisë dhe e përdorin atë për të përshkruar të gjitha llojet e fenomeneve nga formimi i reve deri te performanca e kujtesës njerëzore. Por në jetën e përditshme, ajo ka një tjetër rrjedhojë të këndshme: zgjidhni shkakun e duhur për të manipuluar dhe diçka mund të ketë një efekt të madh për jo shumë përpjekje. Kjo mund të jetë ajo që autorja më e shitur Elizabeth Gilbert tregon kur thotë: “Jini të gatshëm ta lini të jetë e lehtë. Mund të habiteni.” Kur presim që gjërat të jenë të vështira, ne injorojmë rastet kur mund të bëjmë lehtësisht përparim të rëndësishëm nga një kombinim i injorancës, perfeksionizmit dhe mendjemprehtësisë së plotë. Ne e ndalojmë veten të përfitojmë nga parimi Pareto vetëm sepse nuk besojmë se ndryshimet e vogla do të bëjnë shumë ndryshim.

Lexo edhe: DEFENDER Kosova 2024 nga Mektrin Motors: Bashkim i Luksit dhe Aventurës në një Organizim Ekskluziv

3 ndryshime të vogla mund të çojnë në rezultate të mëdha
Por, ata munden. Dhe nëse nuk u besoni ekuacioneve ose guruve të krijimtarisë, atëherë do t’ju drejtojmë tek një postim të fundit nga blogeri dhe sipërmarrësi i Raptitude, David Cain. Në të, Caini ofron shembullin e tij të vetëm të jetës reale të ndryshimeve të lehta që çojnë në ndikime të mëdha. “Për një dëshirë vendosa të bëj tre ndryshime të vogla për pjesën e mbetur të Kreshmës, jo sepse jam fetar, por sepse më pëlqen ideja e heqjes dorë përkohësisht nga gjërat,” shkruan Cain, duke shpjeguar se për këtë projekt të vogël, ai synonte të ndaloni të qëndroni kaq shumë në Twitter dhe Instagram, pini më shumë ujë dhe shkoni në shtrat 15 minuta më herët çdo ditë. “Kjo është e gjitha. Nuk ka asnjë përpjekje këtu për të “arritur potencialin tim” ose “të kthej këndin” ose të bëhem një “unë i ri2, thjesht vendosa t’i ndryshoj këto gjëra të vogla dhe t’i mbaj ato të paktën deri në Pashkë,” raporton ai. Bërja e ndryshimeve të tilla të vogla, siç e prisnit, ishte e thjeshtë. Pritjet e Cainit për ndikimin e këtij eksperimenti ishin po aq modeste. Por, nuk ndodhi kështu. “Së bashku zakonet e mia të reja kërkojnë ndoshta 2% më shumë përpjekje — më duhet të mbush shishen time me ujë edhe disa herë, duhet të fik televizorin  dhe duhet të zgjedh diçka tjetër për të bërë kur kujtesa  më bën të nxjerr telefonin tim. Megjithatë jeta është bërë shumë më shumë se 2% më e mirë. Është më shumë se 20%, të paktën. Unë kam më shumë kohë dhe dukshëm më shumë energji. Kjo është një marrëveshje vërtet e mirë”, shkruan ai. Caini konsideron mundësinë që ai është i jashtëzakonshëm për të pasur rezultate kaq të ulëta për të përmirësuar jetën e tij, por përfundon duke vendosur se ndoshta nuk është vetëm.

Ndaloni të shikoni frytet tuaja pak nga pak
E gjithë kjo do të thotë se ka shumë të ngjarë që edhe ju të keni, diku në jetën tuaj, zakone të vogla të këqija ose bezdi të vogla që mund t’i ndryshoni me përpjekje modeste. Ndoshta ju mendoni se nuk ia vlen t’i bëni këto gjëra sepse nuk do të kenë shumë rëndësi. Por, përvoja e Cainit (si dhe matematika, shkenca dhe gruaja pas ” Eat, Pray, Love) sugjerojnë që ata e bëjnë shumë. Cilat përmirësime të vogla ka të ngjarë të kenë një ndikim kaq të madh në cilësinë e jetës suaj? Caini ofron një listë të gjatë sugjerimesh për t’u marrë në konsideratë, nga ngrënia e perimeve të papërpunuara çdo ditë deri te përpjekja për të qenë pak miqësor me nëpunësit dhe arkëtarët (shkenca sugjeron se këto janë ide të mira).

Shikoni për tu frymëzuar, por ndryshimet tuaja prej 2%  ka të ngjarë të jenë unike për ju. Ajo që është universalisht e vërtetë është se ne shpesh neglizhojmë ndryshimet modeste sepse mendojmë se ato do të sjellin vetëm ndikim modest. Tani e dini se kjo nuk është e vërtetë, pse të mos i provoni edhe ju?

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0