Si e përdorin kohën e lirë sipërmarrësit më të pasur dhe më të suksesshëm në botë?! - Business Magazine Albania

Si e përdorin kohën e lirë sipërmarrësit më të pasur dhe më të suksesshëm në botë?!

sipërmarrësit më të pasur

Pothuajse kushdo që ka arritur sukses të konsiderueshëm në jetë do ta pranojë me lehtësi se zakonet e tij ose të saj luajnë një rol të madh në këtë. Pra, nëse dikush dëshiron të bëhet si të gjithë sipërmarrësit e suksesshëm, udhëheqësit e mendimit, drejtuesit dhe gjigantët para tij ose saj, mënyra më e mirë për të qëndruar mbi supet e tyre është të shohësh se si duken zakonet e tyre. Veprimet kthehen në zakone, të cilat ndërtojnë produktivitetin, përcaktuesin e suksesit ose të dështimit.

Të imitosh dikë përfshin të shikosh tërësinë e jetës së tij ose të saj dhe të shohësh se si ai ose ajo jeton, merr frymë dhe vepron. Dhe ndërsa ka studime, libra dhe artikuj të panumërt që shqyrtojnë mënyrën se si punojnë sipërmarrësit e suksesshëm, nuk ka mjaftueshëm që tregojnë se si ata e përdorin kohën e tyre të lirë. Pra, le të hedhim një vështrim në disa praktika që kanë të pasurit dhe të suksesshmit kur nuk janë të zënë me punë.

Lexoni: Pse njerëzit jashtëzakonisht të suksesshëm përqafojnë rregullin e 40 përqindëshit

  1. Zgjohen në të njëjtën orë

Nëse ka një gjë që njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë, është të flenë në fundjavë. Kjo për shkak se shumë studime tregojnë rëndësinë e ndjekjes së një ritmi cirkadian për të ruajtur një ndjenjë konsistence. Kur modeli ynë i gjumit bëhet i çrregullt, ai ndikon në pjesën tjetër të javës dhe e ngatërron trupin tonë. Duke u zgjuar në të njëjtën orë në fundjavë, njerëzit e suksesshëm lejojnë trupin e tyre të mbajë një ritëm të qëndrueshëm.

Disa njerëz të suksesshëm që dihet se ngrihen herët përfshijnë CEO e Apple Tim Cook, i cili zgjohet në orën 3:45 të mëngjesit, dhe CEO e bashkëthemeluesen e Ellevest, Sallie Krawcheck, e cila ngrihet rreth orës 8:00 të mëngjesit. Oprah Winfrey, Michelle Obama, Mark Whalberg dhe shumë të tjerë sigurojnë që edhe ata maksimizojnë mëngjeset e tyre.

  1. Ata vazhdojnë të mësojnë

Gabimi më i rëndësishëm që bëjnë njerëzit pas universitetit është të mendojnë se sezoni i tyre i të mësuarit ka përfunduar. Ne kurrë nuk kemi mbaruar vërtet me të mësuarit. Gjithmonë ka diçka të re për të mësuar dhe një fushë të cilën mund ta përmirësojmë. Dhe sipërmarrësit e suksesshëm kanë një mënyrë për ta përfshirë atë në kalendarët e tyre qëllimisht.

Sipërmarrësi dhe filantropisti legjendar Bill Gates i pëlqen të zhytet në libra ndërsa merr kohë nga rrëmujat e përditshme të perandorive të tij të mëdha. Megjithatë, të mësuarit e vazhdueshëm është kritik për dikë që dëshiron të vazhdojë të rritet, dhe kjo kërkon kohë për të lexuar, për të marrë kurse në internet dhe për të dëgjuar podkaste gjatë fundjavave, pushimeve ose kur jeni duke pushuar para gjumit.

  1. Kujdesen për shëndetin e tyre

Shëndeti fizik është një faktor i thellë kontribues për suksesin e sipërmarrjes dhe punës. Shumë studime lidhen me shëndetin fiziologjik dhe psikologjik. Disa nga sipërmarrësit më të shquar në botë pranojnë se mbajnë një regjim të rreptë të ushtruari, pavarësisht sa të zënë janë.

Jetesa e shëndetshme bën më shumë se sa forcon trupin fizik. Ajo gjithashtu ndërton mirëqenien emocionale, diçka që shumë sipërmarrës priren ta lënë pas dore. Ekziston një filozofi mijëravjeçare që lidh fiziologjinë e dikujt me psikologjinë. Sa më të shëndetshëm të jemi, aq më të lumtur bëhemi. Për më tepër, të jetuarit shëndetshëm, të kesh një regjim fitnesi dhe të ushqehesh shëndetshëm, ndërton më shumë integritet në jetën tonë, si dhe na jep më shumë energji për t’u ripërqëndruar në ditët tona. Nuk është sekret që njerëzit më të shëndetshëm kanë tendencë të punojnë në mënyrë më efikase. Ata kanë më shumë fokus, qëndrueshmëri dhe kreativitet. Këto janë vetëm disa nga përfitimet e shumta të kujdesit për shëndetin tuaj. Kështu që ndërtoni muskuj duke u ushtruar në fillim ose në fund të ditës dhe duke e vazhduar atë në fundjavë.

  1. Ata lidhen me njerëzit e dashur

Eksperti i famshëm i mediave sociale dhe sipërmarrjes Gary Vaynerchuk njihet për punën e pafund gjatë ditëve të javës. Por gjatë fundjavave, ai ndan se është “i gjithi për fëmijët” dhe maksimizon kohën e tij me familjen. Në kundërshtim me besimin popullor, suksesi në punë nuk duhet të jetë në luftë të vazhdueshme me suksesin e jetës në shtëpi. Njerëzit e suksesshëm dhe të pasur ende duan të gjejnë kohë për t’u lidhur me miqtë dhe të dashurit dhe madje do të pranojnë se kjo është thelbësore për rritjen e tyre profesionale.

Gjëja më e trishtuar në jetë është të ndjekim kaq shumë sukses material, saqë humbasim gjërat që kanë më shumë rëndësi për ne: marrëdhëniet tona. Jeta është një akt i madh balancues, pasi gjejmë kohën për t’u përqëndruar te familjet dhe miqtë dhe te ngutja e pafundme e jetesës sipërmarrëse. Por kur e gjejmë atë ekuilibër – edhe nëse ndonjëherë duket jo perfekt, ne jemi duke bërë diçka të madhe.

Lexoni: Këshillat që frymëzojnë këta njerëz të suksesshëm, të cilat shërbejnë edhe për ju

  1. Ata kanë një hobi

Të kesh një hobi ose profesion i ndihmon njerëzit të jenë optimalë dhe krijues. Këto projekte pasioni shpesh janë tërësisht të shkëputura nga puna e tyre profesionale dhe do të kenë shumë pak të bëjnë me fitimin e parave. Disa hobi mund të përfshijnë krijimin e muzikës, shëtitjet në natyrë, fotografinë, shkrimin e një romani dhe shumë të tjera. Këto hobi ndihmojnë në krijimin e më shumë hapësire dhe përgatitjen e mendjes për vendime të rëndësishme dhe strategjinë në punën e tyre.

Suksesi është një proces

Ka shumë këshilla dhe praktika të tjera që mund ta ndihmojnë dikë të bëhet një sipërmarrës më i suksesshëm. Ndërsa ju mund të ndjeni se keni një rrugë të gjatë për të bërë pasi t’i shikoni këto këshilla, mos u ndjeni keq. Të gjithë jemi në rrugën drejt progresit. Ndonjëherë ajo që ka më shumë rëndësi sesa të shikosh prapa se sa larg ke arritur është të jesh i emocionuar se sa shumë ke ecur përpara. Pra, mos harroni të shijoni udhëtimin. Në fund të fundit, suksesi është një proces, jo një destinacion. Dhe kjo është vërtet shumë argëtuese.

Pra, mos prisni derisa të “arrini atje” për të shijuar momentin. Duajeni çdo moment në të cilin jeni tani. Kjo vërtet ja vlen.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0