Si e përballojnë frikën njerëzit më të suksesshëm? - Business Magazine Albania

Si e përballojnë frikën njerëzit më të suksesshëm?


Ka një dallim kyç ndërmjet njerëzve të cilët vazhdimisht ndërmarrin veprime me rrezik të madh dhe arrijnë gjëra të mëdha dhe të tjerëve të cilët janë gjithmonë duke pyetur veten se si këta njerëz i arrijnë ato.

Përveç punës, fatit, këmbënguljes dhe lidhjeve të duhura që ndihmojnë në suksesin përfundimtar të dikujt, ato nuk janë faktorët më të rëndësishëm. Dallimi kryesor mes atyre që ëndërrojnë dhe arrijnë gjëra të mëdha dhe atyre që vetëm ëndërrojnë, qëndron në atë se si secili grup trajton besimet e tyre të vetë-kufizuara.

Besimet e vetë-kufizuara janë ato mendime që truri juaj mendon gjatë gjithë ditës. Ata mund të marrin forma të ndryshme dhe mund të tingëllojnë si:

“Unë nuk mund të flas kurrë para shumë njerëzve sepse askush nuk do të jetë i interesuar në atë që unë kam për të thënë.”

“Unë nuk mendoj se është e mundur për të operuar një biznes në këtë nivel, në industrinë ku unë jam.”

“Unë nuk kam kohë për të monitoruar njerëzit që punojnë për mua, sepse duhet të drejtoj biznesin.”

“Unë nuk kam kohë për të shkuar në palestër dhe të bëj të gjitha punët e tjera.”

“Njerëzit në karrierë nuk kanë një jetë dhe nuk i shohin kurrë fëmijët e tyre.”

Këto mendime frikësuese ju ndalojnë nga të dhënit më të mirën nga vetja juaj. Të gjithë i kanë ato por njerëzit shumë të suksesshëm kanë zotëruar artin e të injoruarit të tyre. Në fund të fundit, kur asgjë nuk është e pamundur për ju, atëherë gjithçka është e mundur.

Pra, si mund të tejkalohet frika?

Kushtojini vëmendje mendimeve tuaja
Filloni t’i kushtoni vëmendje mendimeve tuaja. Kur ju keni një besim të vetë-kufizuar duhet të ndërgjegjësoheni për të. Pasi ju të filloni t’i kushtoni vëmendje këtyre mendimeve ju do të habiteni se sa shumë keni.

Shtoni: “Po sikur?”
Pasi ju të filloni të vëreni mendimet tuaja të vetë-kufizuara, shtoni “Po sikur?” dhe lejojeni veten për të shqyrtuar mundësinë që ky besim është i gabuar. Çfarë mundësi të re do të hapë kjo për ju dhe si do ju bëjë të ndiheni?

Harrojini dështimet e kaluara
Mos lejoni që dështimet e kaluara t’ju mbajnë larg përpjekjes së diçkaje përsëri. Mos harroni se askush nuk është i përsosur, sidomos për herë të parë. Shikojini dështimet e kaluara si mësime të rëndësishme për të kuptuar se ku doni të shkoni.

Provojini mendimeve tuaja negative që janë gabim
Besoni në veten tuaj dhe në mënyrë të vazhdueshme testojeni veten. Kërkoni gjërat që ju dini për veten, të cilat janë duke ju vetë-kufizuar dhe vini në pikëpyetje vlefshmërinë e tyre. Për shembull, i thashë vetes për dekada të tëra që isha lloji i personit i cili kishte nevojë për 8-10 orë gjumë që të jepte më të mirën.

Por kjo ishte deri në momentin që fillova t’a vendosja alarmin tim në orën 5 çdo mëngjes dhe kuptova se unë mund të ndihem më mirë edhe me 6-7 orë gjumë.

Përdorni “urrejtjen” e të tjerëve si motivim
Një tjetër mënyrë që njerëzit e suksesshëm kapërcejnë bindjet dhe besimet e tyre të vetë-kufizuara është që përdorin reagimet negative e të tjerëve si motivim.

Njerëzit shumë të suksesshëm e kuptojnë se nuk ka ndjenjë më të fuqishme sesa të kuptuarit se i vetmi person që mund të vendosë kufizime mbi veten është vetja juaj.

Burimi: Shkruar nga Jessica Rovello dhe publikuar në inc.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0