Si e menaxhon kohën Elon Musk

Si e menaxhon kohën Elon Musk


Si bashkëthemelus dhe CEO i Tesla, dhe themelues i Boring Company dhe Neuralink, Elon mund të jetë sipërmarrësi më i zënë në botë.

Sipërmarrësi miliarder ka disa taktika që përdor për të nxjerrë maksimumin nga çdo minutë.

Ja se si e menaxhon ai kohën e tij:

1. Ai fle mjaftueshëm

Edhe në ditët e tij më të ngarkuara, Musk fle 6 deri në 6.5 orë çdo natë.

Ai merr energji nga filxhanët me kafe që konsumon gjatë ditës. Musk e organizon ditën me intervale 5 minutëshe.

2. Ai ka një axhendë shumë specifike dhe vazhdimisht e përditëson për ta bërë më efektive

Takimet e tij janë çmendurisht shumë efektive.

Musk bën vetëm takime që janë 100% të nevojshme. Ai njihet si personi që pushon të gjithë ata që nuk janë të aftë.

3. Ai përdor vetëm email

Musk i shmang telefonatat në çdo rast, duke përdorur email ose mesazhe. “Email është kompetenca ime,” thotë shpesh ai.

4. Ai kryen shumë veprime në të njëjtën kohë

Ai ha drekën gjatë takimeve dhe kontrollon email-et ndërkohë që luan me fëmijët.

5. Ai arsyeton pastaj vepron

Musk mundohet të kuptoj arsyen “Pse?” pas çdo ideje të re. Kjo redukton kohën për të mësuar koncepte të reja gjatë rrugës.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0