Shqipëria rritje ekonomike me 2.6 përqind në 2015-n, sipas raportit të Bankës Botërore - Business Magazine Albania

Shqipëria rritje ekonomike me 2.6 përqind në 2015-n, sipas raportit të Bankës Botërore


Ekonomia e Shqipërisë u rrit me 2.6 përqind në 2015-n, mbështetur nga investimet e larta private, sipas raportit më të fundit (Spring 2016) të Bankës Botërore për Europën Juglindore. GDP reale u rrit me 3 përqind në tremujorin e tretë, duke mbajtur një ritëm konstant pozitiv dhe në total për vitin 2015 vlerësohet të ketë pasur rritje me 2.6 përqind.

Hapi i ekspansionit pritet që të vazhdojë gradualisht në 3.2 përqind në 2016-n, dhe 3.5 përqind në 2017-ën.

Rritja ka ardhur si pasojë e rritjes së investimeve private ku kapitali fiks bruto u rrit me 12.6 përqind në tremujorin e dytë. Importi i makinerive dhe pajisjeve u zgjerua me 13.6 përqind në tremujorin e fundit, një shenjë e rritjes së investimeve të qëndrueshme.

Rritja në 3 tremujorët e parë të 2015-s ishte si pasojë kryesisht e sektorit të ndërtimit (14.2 përqind) dhe sektorit të shërbimeve (2.8 përqind), veçanërsisht në shërbimet e kujdesit shëndetsor dhe ato administrative.

Investimi në gazsjellësin TAP dhe impianti i energjisë ujore në Jugun e Shqipërisë do të ndihmojë në rritjen e kërkesës së brendshme. Shpenzimet qeveritare do të jenë të limituara ndërsa jemi në fazën e konsolidimit fiskal. Në 2016-n borxhi publik pritet të ulet si rezultat i masave të konsolidimit fiskal të aprovuara në ligjin për buxhetin e vitit 2016.

Defiçiti i buxhetit nuk ka pasur shmangie pavarësisht një konstatimi të rënies së të ardhurave. Defiçiti i buxhetit të shtetit vlerësohet të ketë arritur 4.8 përqind të GDP-së në 2015-n, nga 5.9 përqind e saj që ishte në 2014-n. Rezultati i 2015-s përfshinte shlyerje të borxhit të pashlyer të 1.3 përqind të GDP-së. Të ardhurat kanë rezultuar 4.2 përqind më pak se plani i buxhetit të tyre për 2015-n.

Më 5 Shkurt, 2016, Standard & Poor’s rriti vlerësimin për borxhin afatgjatë të huaj dhe të brendshëm për Republikën e Shqipërisë nga B në B+. Sipas agjencisë vlerësuese S&P, situata ekonomike e Shqipërisë shihet si e qëndrueshme, duke u bazuar në pritjet se performanca fiskale do të jetë e fortë deri në 2019-n, ndërsa autoritetet bëjnë progres në programin e Fondit Monetar Ndërkombëtar që shënjestron reformat fiskale dhe strukturore.

 

/Raporti i Bankës Botërore Spring 2016.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0