Shqipëria, një nga destinacionet më të preferuara nga polakët


Që Shqipëria nuk është më një risi për turistët nga Europa Lindore kjo dihet, e në veçanti për polakët, numri i të cilëve ka ardhur në rritje vit pas viti.

Por duket se tashmë Shqipëria po shndërrohet në një nga destinacionet më të preferuara, aq sa për t’u renditur e shtata nga 10 vendet me më shumë prenotime. Më herët gjatë këtij vitit, vendi ynë kishte arrritur të renditej mes dhjetë vendeve më të preferuara për herë të parë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shifrat vijnë nga Shoqata e Operatorëve Turistikë të Polonisë dhe përfshijnë të gjitha prenotimet e bëra nga data 1 Nëntor 2016 deri në 31 Korrik 2017.

Lexo: Shqipëria cilësohet si destinacioni më i lirë i botës nga mediat botërore

Për polakët, pushimet në Shqipëri nënkuptojnë çmime më të ulëta si në paketa, ashtu edhe në ushqime, por dhe mundësi për të përballuar më shumë luks. Çmimi mesatar i rezervimeve për në Shqipëri është 1300 euro për paketë, ndërsa çmimi i paguar për person arrin mesatarisht në 547 euro.

Sa i përket destinacioneve specifike, Tirana zë vendin e nëntë, pas dy destinacionesh në Bullgari, pesë destinacionesh në Greqi dhe Antalias në Turqi. Tirana është një destinacion më popullor se sa Majorka, ishulli i Kos, Bodrumi, etj.

Pasi mbërrijnë në Tiranë, shumica e pushuesve polakë u drejtohen bregdetit, kryesisht në Durrës, Golem, Sarandë dhe Shëngjin.

Lexo: 10 restorantet më të mira në Europë, mes tyre dhe një nga Shqipëria e Kosova

Këtë vit polakët kanë udhëtuar më shumë drejt destinacioneve të huaja për pushime dhe vihet re një tendencë në rritje për klientët që udhëtojnë me makinat e tyre. Kjo shpjegon edhe numrin e lartë të automjeteve me targa polake në vendin tonë.

Burimi: scan-tv.com

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale