Shqipëria, në sfidë për mbajtjen dhe përthithjen e talenteve - Business Magazine Albania

Shqipëria, në sfidë për mbajtjen dhe përthithjen e talenteve


 

E ardhmja e vendit tonë kërcënohet nga mungesa e talenteve, thotë prof. Arben Malaj, ekonomist, President i Institute for Public Policy and Good Governance. Në reflektimet e tij, ai merr shkas nga zhvillimet ndërkombëtare, përfshirë SHBA, ku janë rritur vështirësitë për studime.

Kjo temë merr rëndësi sot për ne për dy arsye: 1) mijëra të rinj e profesionstë po emigrojnë jashtë dhe 2) mijëra studentë gjenden në protestë disa mujore në kërkim të një arsimi cilësor dhe kosto më të ulëta.

“Vendet shumë më të zhvilluara se Shqipëria po thithin talente nga çdo vend i botës. Shqipëria, urgjentisht duhet të ketë një politikë aktive mbështetëse për talentet vendase dhe duhet të lehtësojë në maksimum thithjen nga tregun privat dhe qendrat kërkimore shkencore te talentet nga vendet e huaja, që i kanë të ardhurat për frymë më të ulëta se Shqipëria ose nga vendet në konflikte sociale apo ndër-etnike”, thotë Malaj në një status në mediat sociale.

Format sipas tij janë: thithja, promovimi, deri në dhënie të përshpejtuar të shtetësisë shqiptare, dhënia e incentivave tatimore, bërja pjesë e kapitalit të Shqipërisë, jo thjesht të kapitalit social shqiptar në sfidat e saj për një ekonomi të dijes, për një ekonomi konkuruese, për një ekonomi që prodhon produkte dhe shërbime për tregje deri globale.

Për këdo që mendon se ne nuk po mbajmë dot talentet tona dhe pse duhet të thithim talentet nga vendet e tjera, përgjigjia e tij është, “sa më shumë të talentuar të ketë Shqipëria, aq më shumë rriten mundësitë që kompani më të mëdha ta përzgjedhin Shqipërinë si qendër të zhvillimit të tyre. Shikoni ekipet kombëtare të vendeve të zhvilluara. Shikoni stafet universitare dhe akademike të vendeve të ndryshme. Shikoni peshën në rritje të minoriteteve etike, kulturore dhe shkencore në këto institucione kombëtare, europiane dhe globale”.

Çdo paqartësi dhe çdo vonesë na krijon kosto të rënda për rritje më të larta dhe të drejta ekonomike në aspektin social të ndarjes së të ardhurave nga globalizimi i tregjeve, thotë Malaj

Së fundi, është ngritur shqetësimi se edhe vende të zhvilluara si SHBA, po përballen me  diçka të tillë. Anne O. Krueger, ish-ekonomiste e Bankës Botërore dhe ish-zv/drejtoresha e parë e Fondit Monetar Ndërkombëtar, shkruan se, “Amerika po vuan në tërheqjen e talenteve. Një nga arësyet sipas saj, është se që nga zgjedhja e presidentit Trump, është bërë më e vështirë të marrësh një vizë studenti dhe studentëve të huaj që janë tashmë të regjistruar në universitetet amerikane u është dashur të shqetësohen nëse ata do të mund të udhëtojnë drejt dhe nga vendet e tyre të lindjes. Atmosfera jo mikpritëse – e mishëruar nga ndalimi famëkeq i të udhëtuarit që vendosi Trump – po pengon një numër gjithnjë e më të madh studentësh të nivelit të parë që të ndjekin arsimin e lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas Indeksit Global të Talenteve, i cili publikohet çdo vit në prag të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, Shqipëria fiton tre pozicione në renditje, ndonëse është përkeqësuar aftësia e vendit tonë për thithur talente.

Shqipëria renditet e 75-ta ndër 125 vende të ndryshme të botës, me 37.35 pikë ndërkohë. Një vit më parë ajo ishte në vendin e 78-të,me 37.47 pikë në mbajtjen dhe përthithjen e talenteve.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0