Shqipëria ndalon blerjen e energjisë në bursa. Konsumi po mbulohet nga prodhimi vendas - Business Magazine Albania

Shqipëria ndalon blerjen e energjisë në bursa. Konsumi po mbulohet nga prodhimi vendas

Shqipëria nuk ka mundur të blejë energji javën e fundit të gushtit dhe ka vënë në funksion turbinat e Fierzës. Kjo ka ulur rezervat, ndërsa kriza është shpejtuar në Kosovë, e cila siguron energji vetëm për një të tretën e vendit.

Rezerva energjetike e kaskadës së Drinit ka rënë më shpejtësi në rreth 100 MËh në vetëm në një javë. Me këtë sasi, Korporata Energjetike Shqiptare KESH thotë se niveli i Fierzës është ulur brenda 1 jave.

Aktualisht, KESH është duke prodhuar pjesën më të madhe të energjisë nga Kaskada e Drinit, ku llogaritet që ky prodhim të jetë rreth 75 për qind e energjisë që konsumohet në vend.

Lexo edhe: Kosova në krizë të thellë, aktualisht prodhohet energji vetëm për Prishtinën

KESH ka anulluar dy procedurat e mëparshme për të mbuluar periudhën e gushtit për shkak të çmimeve të larta në bursë.

Të dhënat e përditësuara të HEC–eve më të mëdha prodhuese në vend, vijnë në një kohë kur kriza energjetike vazhdon të thellohet me çmimet ditore të energjisë që kanë arritur shifra rekord.

Nga ana tjetër, Kosova po përjeton një situatë më të vështirë të prodhimit vendas, pasi termocentrali po funksionon pjesërisht, aq sa për të furnizuar vetëm Prishtinën me energji.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0