Shqipëri: Pasojat e koronavirusit tek industria e turizmit

Turizmi është një nga sektorët më të goditur në Shqipëri nga pandemia e COVID-19. Përfaqësues të operatorëve turistikë thonë se kriza në sektorin e turizmit pritet të shtrihet gjatë të gjithë vitit dhe se kërkohet mbështetje nga institucionet shtetërore për të shpëtuar të ardhmen e këtij sektori të rëndësishëm për ekonominë e vendit.

“Pandemia ndikoi shumë në të gjithë sektorët, por tek operatorët turistikë krijoi një situatë pothuajse kolapsi. Komplet sektori turistik, jo vetëm operatorët, por edhe transporti turistik, zingjiri i hotelerisë, i gjithë sektori që është pas turizmit, është në nivel zero dhe, më e keqja është se, nuk po dimë kur do të ketë një riaktivizim, kur do të fillojmë të marrim pak frymë, kur do shikojmë një dritë në fund të tunelit”, thotë përfaqësuesi i shoqatës së operatorëve turistikë në Shqipëri, Sokol Hoxha.

Ai shton se ditët e fundit ka sinjale pozitive për një rifillim të ngadaltë të tureve turistike nga vende të ndryshme, por ai shton se është e nevojshme që komunitetet lokale të ndërgjegjësohen për zbatimin e masave antikovid, si një kusht i domosdoshëm për të krijuar siguri për turistët që vizitojnë vendin.

“Kanë filluar disa bjellorusë, po fillojnë ukrainasit, polakët janë të gatshëm për të rifilluar. Shpresoj që, ndoshta nga gjysma e korrikut dhe gushti me shtëpi diçka, të paktën jo për grupe turistike të mëdha, por të paktën për hotelerinë. Por është edhe diçka që ka të bëjë me natyrën e vendit tonë. Ne shquhemi ndër njerëzit që nuk respektojmë masat dhe, me ketë, ne vetëm vetes i bëjmë dëm”, thotë zoti Hoxha.

Goditja që ka pësuar sektori i turizmit në Shqipëri nga pandemia dhe masat e forta, që shoqëruan prej gati katër muaj gjendjen e fatkeqësisë natyrore COVID-19, pritet të ndjehen përgjatë gjithë këtij viti e ndoshta edhe më tej. Ndaj operatorët turistik ndjejnë nevojën e mbështetjes nga shteti

“Të gjithë duhet të jenë të dakortësuar për të ndihmuar sektorin e turizmit, me ndihmuar hotelet, operatorët turistik. Duhet minimalisht me ulë taksat lokale. E di se shteti nuk funksionon pa taksa, po njerëzit janë në situata shumë të vështira. Po kështu edhe situata e bankave pasi nuk ndihmohet me kredi 4 a 5 përqind. Duhet të bëjmë atë që po bëjnë vendet e rajonit për të ndihmuar këtë sektor”, thotë zoti Hoxha.

Të dhënat e viteve të fundit dëshmojnë̈ se turizmi është një̈ ndër sektorët që sjell më shumë të ardhura në buxhetin e shtetit, atë të sipërmarrjes dhe të familjeve shqiptare. Me një̈ kontribut direkt në prodhimin e brendshëm bruto prej 8,5% dhe një tregues prej më shumë se 350 mijë të punësuarish, këtë vit, për shkak të pandemisë, sektori i turizmit pritet të pësojë rënie të ndjeshme duke ndikuar në të gjithë ekonominë e vendit.

VOA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale