Shoqata e bankave: Për herë parë zbret niveli i kredive të këqija nën 20%

Shoqata e bankave: Për herë parë zbret niveli i kredive të këqija nën 20%


Për herë të parë që nga viti 2011 niveli i kredive me probleme ka zbritur në nëntor në 19.9 %. Këto të dhëna janë bërë të ditura nga Shoqata e Bankave sipas së cilës kundrejt muajit tetor është shënuar një rënie prej 0.5 pikë %, kurse në raport me një vitë më parë rënia është vlerësuar në 2.9 %.

Mësohet se një kompani nga 35 debitorët më të mëdhenj që kanë rreth 60 % të huasë problematikë ka përfunduar procesin e ristrukturimit duke u hequr nga lista, ndërsa janë dhe tre kompani të tjera ende në proces. Kjo rënie e nivelit të kredive të këqija ka ndodhur për shkak të ristrukturimit dhe fshirjes nga bilanci i bankave të huave që nuk kanë mundësi mbledhjeje.

Në verën e vitit të kaluar disa institucione mes të cilave Banka e Shqipërisë, ministria e ekonomisë si dhe disa institucione të tjera hartuan planin e ristrukturimit të kredive me probleme, pjesë e së cilës është edhe çuarja për faliment e 35 kompanive që kanë pjesën dërrmuese të kredive me probleme.

Por afatet e planit kanë ndryshuar disa herë ndonëse ristrukturimi i disa kompanive ka filluar,pasi miratimi i ligjit të ri të falimentit, që planifikohej në muajin Tetor të vitit 2015 ende nuk ka nisur të shqyrtohet në Kuvend dhe ende nuk është bërë efektiv.

/ACP/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0