Shkrimtari kosovar nominohet për dy çmime në letërsi

çmime

Autori kosovar Pajtim Statovci është kandidat për dy çmime letrare prestigjioze në Itali dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Libri i tij “Kryqëzimi” është nominuar për çmimin “Salerno” dhe çmimin e “Përkthimit Weidenfeld”.

Lajmi u bë i ditur nga Statovci në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Kam lajme! Jam i kënaqur t ‘ju njoftoj se CROSSING është nominuar për dy çmime të ndryshme letrare. Në Itali, libri është një nga tre finalistët për Premio Salerno Libro d’ Europa, dhe në Mbretërinë e Bashkuar, është i listuar për Oxford-in – Çmimi i përkthimit Weidenfeld. Faleminderit shumë për përkthyesit e mi, Nicola Rainò dhe David Hackston, që sollën në jetë këtë libër.

Libri i tij ka të bëjë me Bujarin, personazhi kryesor, bota e të cilit po shembet rreth tij. Babai i tij po vdes dhe vendi i tij i lindjes po vuan nga varfëria dhe trazirat sociale. Shoku i tij Agim u kap duke veshur fustanin e kuq të nënës së tij dhe babai i tij e rrahu. Si rezultat, Agim e bind Bujarin se nuk ka vend për ta në vendin e tyre.

Lexoni: Lidhjet familjare në biznes dhe sfidat e transformimit të kompanive shqiptare

Të dëshpëruar për të gjetur një mundësi më të mirë jetën e tyre, ata largohen nga vendi. Kjo shënon fillimin e një udhëtimi nëpër qytete, kufij dhe identitete nga pazaret e Tiranës drejt vendeve historike të Romës dhe bareve të Nju Jorkut. Historia tregon gjithashtu përrallën e një udhëtimi nëpër shoqëri, dhe pranimin në dashuri.

Statovci lindi në Kosovë në 1990, por familja e tij emigroi në Finlandë për t’i shpëtuar luftës kur ai ishte dy vjeç. Romani i tij për vitin 2014 “Paralelja e fundit e shpirtit” fitoi çmimin e Helsinki Sanomat. Romani i tij i dytë “Tranzicionet” fitoi çmimin Toisinkoinen në 2016 dhe në 2018 ai fitoi çmimin Shkrimtar i Vitit në Helsinki. Romani i tij i tretë “Bolla” u botua në vitin 2019 dhe fitoi çmimin prestigjioz të Finlandës, duke e bërë Statovcin fituesin më të ri të të gjitha kohërave.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale