Shkrimtari kosovar nominohet për dy çmime në letërsi

Shkrimtari kosovar nominohet për dy çmime në letërsi

çmime

Autori kosovar Pajtim Statovci është kandidat për dy çmime letrare prestigjioze në Itali dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Libri i tij “Kryqëzimi” është nominuar për çmimin “Salerno” dhe çmimin e “Përkthimit Weidenfeld”.

Lajmi u bë i ditur nga Statovci në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Kam lajme! Jam i kënaqur t ‘ju njoftoj se CROSSING është nominuar për dy çmime të ndryshme letrare. Në Itali, libri është një nga tre finalistët për Premio Salerno Libro d’ Europa, dhe në Mbretërinë e Bashkuar, është i listuar për Oxford-in – Çmimi i përkthimit Weidenfeld. Faleminderit shumë për përkthyesit e mi, Nicola Rainò dhe David Hackston, që sollën në jetë këtë libër.

Libri i tij ka të bëjë me Bujarin, personazhi kryesor, bota e të cilit po shembet rreth tij. Babai i tij po vdes dhe vendi i tij i lindjes po vuan nga varfëria dhe trazirat sociale. Shoku i tij Agim u kap duke veshur fustanin e kuq të nënës së tij dhe babai i tij e rrahu. Si rezultat, Agim e bind Bujarin se nuk ka vend për ta në vendin e tyre.

Lexoni: Lidhjet familjare në biznes dhe sfidat e transformimit të kompanive shqiptare

Të dëshpëruar për të gjetur një mundësi më të mirë jetën e tyre, ata largohen nga vendi. Kjo shënon fillimin e një udhëtimi nëpër qytete, kufij dhe identitete nga pazaret e Tiranës drejt vendeve historike të Romës dhe bareve të Nju Jorkut. Historia tregon gjithashtu përrallën e një udhëtimi nëpër shoqëri, dhe pranimin në dashuri.

Statovci lindi në Kosovë në 1990, por familja e tij emigroi në Finlandë për t’i shpëtuar luftës kur ai ishte dy vjeç. Romani i tij për vitin 2014 “Paralelja e fundit e shpirtit” fitoi çmimin e Helsinki Sanomat. Romani i tij i dytë “Tranzicionet” fitoi çmimin Toisinkoinen në 2016 dhe në 2018 ai fitoi çmimin Shkrimtar i Vitit në Helsinki. Romani i tij i tretë “Bolla” u botua në vitin 2019 dhe fitoi çmimin prestigjioz të Finlandës, duke e bërë Statovcin fituesin më të ri të të gjitha kohërave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0