Shkencëtarët po zhvillojnë  video-lojra që mund të kontrollohen nga mendja e njeriut


Studiuesit zvicerian po zhvillojnë një teknologji, e cila u mundëson njerëzve me aftësi të kufizuara të luajnë videolojëra, duke përdorur vetëm mendjen e tyre.

Programi, i quajtur ‘Brain Driver’, po drejtohet nga njerëz përfshirë Samuel Kunz, i cili mbeti i paralizuar pas një aksidenti. Ai shprehet se ky testim kërkon shumë praktikë dhe përpjekje. Sipas tyre, qëllimi përfundimtar i projektit, është të ndërtojë një sistem përmes së cilit një komandë mund të kontrollohet nga sinjalet e trurit të përdoruesit të tij, duke ndihmuar ata që kanë lëvizshmëri të kufizuar. “Unë duhet të jem shumë i përqëndruar. Lidhja midis gishtërinjve dhe trurit tim nuk është më. Unë ende përpiqem të lëviz gishtat vetëm në kokën time, ndaj duhet shumë përqendrim për ta bërë atë saktësisht në të njëjtën mënyrë çdo herë” tha Kunz.

Por, si funksionon?

Avatarët në internet kontrollohen nga sinjalet e trurit, të transmetuara në kompjuter me elektroda të bashkëngjitura në kokat e përdoruesve, shpjegon Dr. Rea Lehner. “Pra, këto elektroda janë të lidhura me një përforcues dhe më pas me kompjuterin dhe në fund me algoritmet tona.  Pastaj algoritmet llogarisin sinjalin e trurit dhe dërgojnë komanda në lojë, që piloti ynë mund të kontrollojë. Këto prova komplekse si sinjale te truri, janë të dobëta në krahasim me aktivitetin e muskujve. “Ne duhet të sigurohemi që të filtrojmë çdo aktivitet të muskujve”.

Lexo: Si të mbani mend gjithçka që lexoni, sipas shkencës

Një nga sfidat më të mëdha për neuroshkencëtarët në projekt ishte në të vërtetë diçka që funksionon për të mbrojtur trurin, kafkën. “Kafka është një izolant shumë i mirë, që mbron trurin tuaj, por gjithashtu mbron sinjalet që truri juaj po prodhon”,- shpjegon Nicole Wenderoth, profesori i Cyrihut kontrolli i lëvizjes. Brezi i ardhshëm i teknologjisë mund të shohë shkencëtarët që vendosin sensorë jo-invazivë dhe elektroda në vetë trurin.

Euronews

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale