Shkencëtarët në Francë testojnë “avionët laboratorikë” si mjet kundër ngrohjes globale - Business Magazine Albania

Shkencëtarët në Francë testojnë “avionët laboratorikë” si mjet kundër ngrohjes globale

Një avion-laborator u ngrit nga Parisi me një ekip shkencëtarësh, për të monitoruar pasojat që po ndihen nga ndryshimet klimatike.

Dr. Paola Formenti, nga Qendra Kombëtare për Kërkimin Shkencor tha se avioni mban instrumente, që mund të masin ndotësit në atmosferë, të cilët ndikojnë tek ndryshimet klimatike.

“Ndotja atmosferike është shkaku i ndryshimeve klimatike, janë emetimet antropogjene nga aktivitetet e përditshme si trafiku, ngrohja, emetimet industriale, gjithçka që njeriu, në fakt, lëshon në atmosferë ndikon ndryshim në përbërjen e atmosferës dhe ndryshon gjendje natyrore të saj”. – u shpreh Dr. Paola Formenti

Lexo edhe: Shqipëria e rrezikuar nga ndryshimet klimatike. Mundësi ndryshimi nëse përmirësohen në kohë shërbimet

“Synimi është të jemi në shtëllungën e emetimeve të Parisit që të marrin sa më shumë prova dhe për këtë arsye varemi nga parashikimi i motit.”- sipas Jean-Philippe Desbios, inxhinier i projektit. 

Këto fluturime janë pjesë e nismës “ Panama 2022”. Projekti synon sidomos të masë cilësinë e ajrit në qytetet e mëdha.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0