10 librat që do të lexojnë të pasurit këtë verë - Business Magazine Albania

10 librat që do të lexojnë të pasurit këtë verë

10 librat që do të lexojnë të pasurit këtë verë

Të pasurit e sotëm të dhënë ndaj punës rrallë kanë kohë të ulen dhe të lexojnë një libër të mirë – me përjashtim të disa javëve në gusht. Kjo është arsyeja pse J.P. Morgan Private Bank, çdo maj, publikon listën e saj të leximit veror, duke shërbyer shpesh si një klub librash për miliarderët. Ky vit shënon 25 vjetorin e listës, që tani quhet Lista Verore e Leximit të J.P. Morgan. 10 librat janë kuruar me kujdes për t’iu përshtatur shijeve dhe preokupimeve të klientëve të pasur të J.P. Morgan. Lista e këtij viti përfshin libra mbi komunikimin efektiv, inteligjencën artificiale, Formula 1, uiski, vendet e fshehura të pushimeve dhe koleksionin e artit të Alicia Keys dhe Swizz Beatz. J.P. Morgan e krijon listën duke anketuar më shumë se 35,000 këshilltarët dhe punonjësit e klientëve të saj globalisht dhe duke pyetur për temat që klientët po flasin dhe mendojnë më shumë. Këtë vit, këshilltarët dërguan më shumë se 700 tituj librash të rekomanduar, të cilat u reduktuan bazuar në kohën në dispozicion për të lexuar libra.

1- “Supercommunicators: How to Unlock the Secret Language of Connection”  nga Charles Duhigg

Duke ndarë kërkimet më të fundit mbi atë që i bën bisedat efektive, Charles Duhigg zbulon se si mund të nivelojmë komunikimet tona dhe të krijojmë lidhje më të forta. Pavarësisht nëse është një dhomë  jurie ose mënyra se si një oficer i CIA-s rekruton një agjent të huaj, Duhigg përdor shembuj për të ilustruar se si ne mund të japim mesazhe efektive duke njohur dhe prekur tre shtresat e çdo bisede – praktike, emocionale dhe sociale. Duke na çuar nga dhoma e shkrimtarëve të një prej sitcom-eve më të suksesshme të televizionit te kolltuqet e këshilltarëve të kërkuar për martesë, Duhigg na tregon se të gjithë kemi superkomunikues brenda nesh.

2- “The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood Is Causing an Epidemic of Mental Illness” nga Jonathan Haidt

Psikologu social Jonathan Haidt parashtron fakte urgjente – dhe lëshon një thirrje të qartë për veprim – për të përqëndruar vëmendjen në epideminë globale të sëmundjeve mendore të adoleshentëve. Haidt identifikon përdorimin e përhapur të telefonave inteligjentë dhe mbi një duzinë mekanizmash të tjerë që kanë kontribuar në “rivendosjen e madhe të fëmijërisë”. Duke argumentuar se këto teknologji kanë pasur një efekt të thellë negativ në zhvillimin social dhe neurologjik të fëmijëve, ai eksploron se çfarë mund të bëhet për të rikthyer rritjen e ndjeshme të mungesës së gjumit, vëmendjes së fragmentuar, vetmisë, varësisë dhe krahasimit social. E rëndësishmja, Haidt bën thirrje për veprim kolektiv dhe përshkruan hapat që ne të gjithë duhet të ndërmarrim për t’i dhënë fund kësaj epidemie.

3- “Giants: Art from the Dean Collection of Swizz Beatz and Alicia Keys”  nga Phaidon

Duke festuar përzgjedhje nga koleksioni i artit të klasit botëror të ikonave muzikore dhe kulturore Alicia Keys dhe Swizz Beatz (Kasseem Dean), “Giants” nxjerr në pah 100 vepra nga afro 40 artistë të diasporës me ngjyrë amerikane, afrikane dhe afrikane. Kuruar nga Muzeu i Brooklyn-it për ekspozitën e tij të parë të madhe ndonjëherë, Koleksioni Dean përmban vepra të artistëve legjendar, si dhe në zhvillim, duke përfshirë Gordon Parks, Jean-Michel Basquiat, Lorna Simpson, Odili Donald Odita dhe Kennedy Yanko. “Giants” përfshin gjithashtu biseda ekskluzive midis Swizz Beatz, Alicia Keys dhe kuratores Kimberli Gant, përveç intervistave me 10 prej artistëve të njohur të paraqitur.

4- “Brave New Words: How AI Will Revolutionize Education (and Why That’s a Good Thing)” nga Salman Khan

Salman Khan, vizionari pas Akademisë jofitimprurëse Khan, eksploron se si inteligjenca artificiale (AI) është vendosur të transformojë të mësuarit si në arsim ashtu edhe në vendin e punës. Duke demonstruar se si AI nuk do të zëvendësojë ndërveprimin njerëzor, por përkundrazi e përmirëson atë me mjete për të inkurajuar kreativitetin dhe zgjidhjen e problemeve, ai tregon se si AI mund të përshtatet me ritmin individual të secilit student, ndërsa identifikon pikat e forta dhe fushat e përmirësimit. Duke përshkruar sesi teknologjitë në zhvillim mund të krijojnë një sistem arsimor më të aksesueshëm, Khan ofron implikime praktike për administratorët, këshilltarët dhe menaxherët e punësimit, si dhe njohuri të menduara se si ne të gjithë mund të përdorim AI në një botë gjithnjë e më dixhitale.

Lexo edhe: Udhëzues për të përmirësuar veten nëpërmjet leximit

5- “Love & Whiskey: The Remarkable True Story of Jack Daniel, His Master Distiller Nearest Green, and the Improbable Rise of Uncle Nearest” nga  Fawn Weaver

Sipërmarrësi Fawn Weaver zbulon historinë e patreguar të një prej markave më ikonike të uiskit në Amerikë. I vendosur në Lynchburg, Tennessee, “Love & Whisky” ndjek kërkimin e Weaver për të zbuluar jetën e Nearest Green, një distilues afrikano-amerikan i shekullit të 19-të, i cili luajti një rol kryesor në zhvillimin e uiskit të Jack Daniel. Duke lundruar nëpër shtresa të historisë për të zhbllokuar të vërtetën rreth kontributeve të Green në industrinë e pijeve shpirtërore dhe miqësinë e tij me Daniels, Weaver zbulon një histori që lidh breza. Gjetjet e saj frymëzojnë një rrugë të re përpara, me Weaver që drejton krijimin e Uncle Nearest Premium Whisky si një mënyrë për të nderuar dhe festuar trashëgiminë e Green për brezat që do të vijnë.

6- “The Formula: How Rogues, Geniuses, and Speed Freaks Reengineered F1 into the World’s Fastest-Growing Sport” by Joshua Robinson and Jonathan Clegg

Në “Formula”, Joshua Robinson dhe Jonathan Clegg nga The Wall Street Journal tregojnë historinë tërheqëse se si rishpikja e patrembur e Formula 1 çoi në përparimin e saj në Amerikë. Me makina të shpejta, gjenitë e inxhinierisë, rivalitetet e shoferëve dhe mjediset magjepsëse, “Formula” detajon se si mbërritja “e papritur” e F1 në Shtetet e Bashkuara ishte në të vërtetë një ndodhi me impakt për dekada të tëra. Me akses të papenguar në ekipet dhe ikonat më legjendare të F1, nga Ferrari te Mercedes, Robinson dhe Clegg u japin lexuesve një vështrim emocionues brenda shoferëve, korporatave, makinave dhe rreziqeve që kanë përcaktuar sportin me rritje më të shpejtë në botë.

7- “Secret Stays: Pioneering Hosts of the New Chic” by Melinda Stevens, Issy von Simson and Tabitha Joyce

Një eksplorim magjepsës i kuruar nga Melinda Stevens, Issy von Simson dhe Tabitha Joyce, “Secret Stays” prezanton 22 ‘gurë të çmuar të fshehur’ që pasqyrojnë evolucionin dinamik të udhëtimeve moderne. Duke nxjerrë në pah pronat magjepsëse dhe njerëzit që i zotërojnë ato – nga një manastir i izoluar kroat në një shtëpi të qytetit japonez machiya – ky libër tavoline kafeje nga Assouline, marka luksoze për kulturën, zbulon përvoja unike që burojnë nga një besim i ringjallur në mikpritje e vërtetë, me porosi. Përmes fotografive mahnitëse dhe rrëfimeve bindëse, “Secret Stays” hedh një vështrim të ri në fytyrën e larmishme dhe gjithnjë në zhvillim të udhëtimit sot.

8- “Finding Fortunato: How a Peruvian Adventure Inspired the Sweet Success of a Family Chocolate Business” nga Adam Pearson

Në “Gjetja e Fortunatos”, Adam Pearson na çon në një udhëtim në xhunglën veriore të Perusë me historinë frymëzuese të familjes sipërmarrëse që goditi arin dhe zbuloi kokrrën legjendare të kakaos së bardhë Nacional – që më parë mendohej të ishte zhdukur. Duke kuptuar se suksesi i tyre ishte i bazuar në ndërprerjen e një zinxhiri furnizimi tradicional dhe joetik për të tregtuar drejtpërdrejt me fermerët lokalë peruan, familja ishte pioniere e Fortunato Chocolate, një kompani që do të përshkruhej si “Rolex i çokollatës”.

9- “Uptime: A Practical Guide to Personal Productivity and Wellbeing” nga Laura Mae Martin

Çdo ditë, dhjetëra mijëra punonjës të Google, nga praktikantët tek drejtuesit e C-suite, mbështeten te një këshilltare ekzekutive e produktivitetit – Laura Mae Martin – për të shfrytëzuar sa më shumë kohën e tyre. Në “Uptime”, Martin ofron hapa të thjeshtë për t’u ndjekur për të rritur produktivitetin, për të parandaluar burnout dhe për të arritur një ekuilibër më të mirë punë-jetë. Pavarësisht nëse përballeni me një ortek emailesh, një kalendar të mbingarkuar ose një takim të vështirë për të udhëhequr, qasja strategjike e Martin parashtron hapa konkretë për t’ju ndihmuar të menaxhoni kohën në mënyrë efikase, të përqendroheni në prioritetet dhe të mbani sisteme dhe rutina efektive.

10- “The Secret Society of Aunts & Uncles” nga  Jake Gyllenhaal dhe Greta Caruso

Një libër emocionues, me figura nga i nominuari për çmimin Oscar dhe çmimin Tony, Jake Gyllenhaal dhe shoqja e tij më e mirë e fëmijërisë, Greta Caruso, “Shoqëria sekrete e hallave dhe xhaxhallarëve” feston rolin unik dhe plot argëtim që luajnë tezet dhe dajat në jetën e fëmijëve. Duke eksploruar me humor thirrjen për aventurë që mund të sjellë të qenit teze ose xhaxha – nga oraret fleksibël të gjumit te aktivitetet me një “dozë të shëndetshme rreziku” – ky libër përshkruan një portret të dashur të këtyre marrëdhënieve të veçanta.

Sugjerim bonus 11- “The Worth of Water: Our Story of Chasing Solutions to the World’s Greatest Challenge” nga Gary White and Matt Damon

Në festimin e 225-vjetorit të paraardhësit më të hershëm të JPMorgan Chase – Kompanisë Manhattan, e cila u themelua si një kompani e punimeve të ujit – ne jemi krenarë të vëmë në pah “The Worth of Water” nga Gary White dhe Matt Damon. Këta dy aleatë të pamundur, me një mision të përbashkët për t’i dhënë fund krizës globale të ujit, i çojnë lexuesit në një udhëtim për të fuqizuar komunitetet dhe familjet me mjete për të adresuar mungesën e ujit të pijshëm. Duke përshkruar qasjen e tyre provë dhe gabim për të gjetur një zgjidhje të zbatueshme, White dhe Damon demonstrojnë se si kriza e ujit është e zgjidhshme përmes veprimeve kolektive.

CNBC

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0