Sqarimi i të vërtetave: 5 mite për Shqipërinë si një perspektivë investimi - Business Magazine Albania

Sqarimi i të vërtetave: 5 mite për Shqipërinë si një perspektivë investimi

Sqarimi i të vërtetave: 5 mite për Shqipërinë si një perspektivë investimi

Shqipëria, e perceptuar shpesh nga një lente e dëmtuar nga stereotipet, është një yll në rritje në Ballkan me potencial të konsiderueshëm si një destinacion investimi. Në këtë artikull, ne hedhim poshtë pesë mite të zakonshme për Shqipërinë, duke kundërshtuar perceptimet e vjetruara me realitetet aktuale.

Miti #1: Moszhvillimi ekonomik dhe teknologjik:
Ekziston një besim i përbashkët se Shqipëria është ende duke luftuar me të kaluarën e saj komuniste, e cila karakterizohet nga një infrastrukturë e vjetëruar dhe një ekonomi e ngadaltë. Ky keqkuptim e përshkruan Shqipërinë si shumë të mbetur prapa standardeve moderne.
Si është në të vërtetë: Ekonomia Dinamike dhe Zhvillimi i Infrastrukturës
Larg nga ngecja në të kaluarën, Shqipëria ka pësuar transformime të rëndësishme ekonomike dhe infrastrukturore që nga fundi i epokës së saj komuniste në 1992. Vendi e ka parë GDP-në e saj të trefishuar që nga viti 2000, me rritje të dukshme në sektorët e turizmit, bujqësisë dhe energjisë së rinovueshme. Shqipëria jo vetëm që po arrin, por po modernizohet në mënyrë aktive; ajo ka investuar në projekte të mëdha infrastrukturore si autostrada, aeroporte dhe porte, dhe krenohet me akses të gjerë në internet me shpejtësi të lartë.

Miti #2: Shqipëria nuk është e sigurt dhe ka korrupsion të lartë:
Shqipëria shpesh perceptohet si një vend me krim të shfrenuar dhe korrupsion të rrënjosur thellë, duke krijuar një mjedis armiqësor për biznesin dhe investimet.
Si është në të vërtetë: Përmirësimi i Sigurisë dhe Mjedisit Rregullator
Ndryshe nga imazhi i një vendi të rrënuar nga krimi dhe korrupsioni, Shqipëria ka nivele krimi më të ulëta se shumë vende evropiane dhe ka bërë përparim të konsiderueshëm në përpjekjet e saj kundër korrupsionit duke krijuar institucione të reformuara të mbështetura nga organizmat ndërkombëtare. Për më tepër, Shqipëria ka parë përmirësime të konsiderueshme në proceset rregullatore duke përmirësuar gjithashtu renditjen e lehtësisë së të bërit biznes.

Lexo edhe: Punët po zhduken- Këto 3 strategji janë çfarë ju nevojiten për të siguruar karrierën për të ardhmen

Miti #3: Fuqia punëtore e pakualifikuar:
Ekziston një keqkuptim se fuqia punëtore shqiptare është kryesisht e paarsimuar dhe e pakualifikuar, gjë që supozohet se e bën vendin më pak tërheqës për industritë që kërkojnë nivele të larta aftësish, veçanërisht në sektorët modernë si IT dhe inxhinieria.
Si është në të vërtetë: Fuqia punëtore e kualifikuar dhe shumëgjuhësia
Fuqia punëtore shqiptare është e re, e arsimuar dhe gjithnjë e më shumë shumëgjuhëshe. Mbi 50% e popullsisë mban diploma terciare, me grupe në rritje të profesionistëve në IT, turizëm dhe inxhinieri. Aftësia e gjuhës angleze po rritet me shpejtësi, veçanërisht tek të rinjtë, duke rritur tërheqjen e Shqipërisë si një vend investimi

Miti #4: Paarritshmëria kulturore dhe cilësia e dobët e jetës
Disa besojnë se Shqipëria ka një kulturë të mbyllur dhe jo mikpritëse, rezistente ndaj të huajve, e kombinuar me një cilësi të ulët jetese që e ul tërheqjen e saj si një vend për të jetuar dhe investuar.
Si është në të vërtetë: Kultura e mirëpritjes dhe cilësia e lartë e jetës
Shqipëria shquhet për mikpritjen e saj dhe po bëhet gjithnjë e më shumë multikulturore. Vendi ofron një cilësi të lartë jetese me peizazhet e tij mahnitëse natyrore, trashëgiminë e pasur kulturore dhe kostot e përballueshme të jetesës. Këta faktorë e bëjnë Shqipërinë një destinacion tërheqës për turistët, emigrantët dhe investitorët.

Miti #5: Fokusi i kufizuar ekonomik
Një pikëpamje e përhapur është se ekonomia e Shqipërisë është tepër e varur nga turizmi, veçanërisht nga turizmi i plazhit, me mundësi të kufizuara për investime më të gjera në sektorë të ndryshëm.
Si është në të vërtetë: Mundësi të ndryshme investimi
Shikimi i Shqipërisë thjesht si një destinacion plazhi nënvlerëson diversitetin e saj ekonomik. Vendi ofron shumë mundësi investimi në sektorë të tillë si bujqësia, energjia e rinovueshme, prodhimi dhe IT. Qeveria promovon në mënyrë aktive investimet e huaja me stimuj të ndryshëm dhe mbështetje të fuqishme për projektet e infrastrukturës.

t-blocks

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0