Harrojeni rregullin e pritjes 2 orë: Studimet e reja tregojnë se mund ta pini kafenë tuaj kur të dëshironi - Business Magazine Albania

Harrojeni rregullin e pritjes 2 orë: Studimet e reja tregojnë se mund ta pini kafenë tuaj kur të dëshironi

Harrojeni rregullin e pritjes 2 orë: Studimet e reja tregojnë se mund ta pini kafenë tuaj kur të dëshironi

Çfarë nuk mund të bëjë kafeja? Një meta-rishikim i 127 studimeve të ndryshme të publikuar në Annual Review of Nutrition zbuloi se kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit deri në 20% dhe rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe sëmundjes së Parkinsonit. Një studim i publikuar në Circulation zbuloi se kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru me 20%. Një studim i mbi 260,000 njerëzve i kryer nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë përcaktoi se njerëzit që pinin katër ose më shumë filxhanë kafe në ditë kishin gati 10% më pak të ngjarë të bien në depresion sesa ata që nuk pinin asnjë.

Kafeja gjithashtu mund t’ju bëjë më të zgjuar: ndërsa hulumtimi ka gjetur pak ose aspak efekt nga marrja e kafeinës përpara krijimit të kujtimeve të reja, një studim i publikuar në Nature Neuroscience përcaktoi marrjen e kafeinës pasi mësoi se përmirësonte kujtesën deri në 24 orë më vonë. Po pini pak kafe për të nisur ditën tuaj? Ka kuptim. Do të pini pak kafe më vonë gjatë ditës për të ruajtur më mirë atë që keni mësuar gjatë ditës? Ka kuptim. Të pini pak kafe për përfitimet e dukshme shëndetësore? Gjithashtu ka kuptim. Por ja çfarë nuk ka kuptim: duke supozuar se ju duhet të qëndroni për një ose dy orë përpara se të pini filxhanin tuaj të parë. Shumë njerëz duke përfshirë, si vetëm një shembull, dietologun e shëndetit të Houston, Knubian Gatlin  sugjerojnë të prisni. “Megjithëse na ndihmon të zgjojmë,” thotë Gatlin, “Unë shpesh rekomandoj të presësh për të pirë filxhanin e parë të kafesë deri rreth një ose dy orë pasi të zgjohesh. Kjo i lejon trupit tuaj të përdorë burimet e veta për energji fillimisht.”

Lexo edhe:Apple fokusohet tek robotika, produkti i ri i mundshëm

Tingëllon mirë. Por, shkenca nuk është dakord. Sipas një meta-analize të mbi 200 studimeve të sapo publikuara në Journal of the International Society of Sports Nutrition: Nuk ka asnjë provë që konsumimi i kafeinës pas zgjimit është disi përgjegjëse për një “përplasje” pasdite ose se vonimi i konsumit do ta parandalonte disi këtë nëse do të ndodhte. Ose merrni parasysh pretendimin po aq të frikshëm se kafeina ju dehidron. Edhe dehidrimi i lehtë mund të zvogëlojë përqendrimin tuaj, të ngadalësojë kohën e reagimit, të ndikojë negativisht në kujtesën afatshkurtër dhe madje të ndikojë në disponimin tuaj. Është e qartë se dehidrimi duhet të jetë një shqetësim, por pirja e kafesë gjëja e parë nuk është një faktor.

Siç zbuloi meta-analiza: Shkalla e djersës, strategjia e hidratimit dhe gjenetika duken më ndikuese në statusin e hidratimit sesa vetëm marrja e arsyeshme e kafeinës. Efekti diuretik mund të jetë i vogël ose inekzistent; megjithatë, marrja e duhur e lëngjeve parandalon efektet negative në ekuilibrin e lëngjeve. Po: edhe pse kafeina është një diuretik (i butë), uji në kafen tuaj kompenson efektin deri në pesë filxhanë në ditë. (Dhe edhe atëherë, pini shumë ujë dhe nuk është problem.) E gjithë “duhet të hidratohesh para se të pish kafe”? Por, jo.

Pra, çfarë do të thotë kjo? E thjeshtë: pini filxhanin e parë të kafesë sa herë të dëshironi. Nëse ju pëlqen të prisni sepse e dini se nivelet tuaja të adenozinës vazhdojnë të rriten dhe ndjeni se rritja e shtyn trurin tuaj të jetë më pranues ndaj efekteve të kafeinës? Shkoni për të. Nëse preferoni të pini një filxhan gjëja e parë sepse mendoni se ju ndihmon të zgjoheni dhe të rrotulloheni? Shkoni për të. Në fund të fundit, kur vendosni të pini filxhanin tuaj të parë të kafesë është paksa si koha kur vendosni të zgjoheni në mëngjes. Siç thotë Adam Grant, “Njerëzit më të suksesshëm në botë nuk shqetësohen se në cilën orë zgjohen të tjerët. Ata zgjohen dhe punojnë në orarin që funksionon për ta.” Ajo që duket e drejtë për “zogjtë e hershëm” mund të mos jetë e përshtatshme për ju, sepse koha kur filloni ditën nuk ka të bëjë me nivelin tuaj të suksesit. Suksesi ka të bëjë me atë që arrini — dhe, po aq e rëndësishme, se si zgjidhni ta përmbushni atë. Ndiheni më mirë duke pritur? Mendoni se ju ndihmon? E madhe. Ndiheni më mirë duke konsumuar një filxhan menjëherë? Mendoni se ju ndihmon? atëherë bëjeni . Shkenca thotë se nuk ka rëndësi.

Pra, bëni atë që mendoni se është më e mira për ju.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0