Shkencëtarët e Harvard kanë nisur eksperimentet për të bllokuar diellin - Business Magazine Albania

Shkencëtarët e Harvard kanë nisur eksperimentet për të bllokuar diellin


Një grup shkencëtarësh nga Harvard po planifikojnë të merren me ndryshimet klimatike përmes gjeo-inxhinierisë duke bllokuar diellin. Koncepti i reflektimit artificialisht të dritës së diellit ka qenë vërdallë për dekada, por kjo do të jetë përpjekja e parë reale për të kontrolluar temperaturën e Tokës nëpërmjet inxhinierisë diellore.

Projekti, i quajtur Eksperiment Stratosferik i Kontrolluar i Perturbimit (SCoPEx), do të shpenzojë 3 milionë dollarë për të testuar modelet e tyre duke nisur një tullumbace 20 kilometra në jugperëndim të SHBA-së në stratosferë. Sapo të vendoset tullumbacja, do të lëshojë grimca të vogla të karbonatit të kalciumit. Planet janë për të filluar nisjen që në pranverën e vitit 2019.

Lexoni: Shkencëtarët izraelitë gjejnë kurën për tumoret e trurit

Baza rreth këtij eksperimenti rrjedh nga studimi i efekteve të shpërthimeve të mëdha vullkanike në temperaturën e planetit. Në 1991, Mali Pinatubo në Filipine shpërtheu, duke çliruar 20 milionë ton dioksid squfuri në stratosferë. Dioksidi i squfurit krijoi një shtresë rreth stratosferës së Tokës, duke e ftohur tërë planetin me 0.5 ° C për rreth një vit e gjysëm.

Inxhinierimi një zgjidhje për ndryshimet klimatike.

Si shkencëtarët, ashtu edhe agjencitë qeveritare në mbarë botën dhe grupet mjedisore po rriten gjithnjë e më shumë të shqetësuar për aftësinë tonë për të reduktuar emetimet e gazrave serrë dhe për të frenuar ndryshimet klimatike, pikërisht idea e gjeo-inxhinierimit të një zgjidhjeje është bërë më e pranueshme. Qëllimi përfundimtar është zvogëlimi i ngrohjes në Tokë. Kjo mund të bëhet duke ulur emetimet e gazrave serrë, duke thithur CO2 nga atmosfera, ose duke kufizuar rrezet e diellit që arrijnë sipërfaqen e Tokës.

Dy metodat e para diskutohen në mënyrë aktive dhe zbatohen në nivele të ndryshme. Angazhimi i fundit i anëtarëve të G20 ndaj Marrëveshjes së Parisit do të veprojë për të zgjidhur burimin e problemit duke reduktuar emetimet e gazrave serrë. Thithja e CO2 nga atmosfera dhe mbyllja e saj në koren e Tokës, e quajtur sekuestrimi i CO2, është vendosur dhe zbatuar. Për shembull, Royal Dutch Shell ka ndërtuar objekte të mëdha sekuestrimi të karbonit me qeveritë kanadeze dhe australiane.

Metoda e tretë, duke bllokuar dritën e diellit, ka qenë e diskutueshme në komunitetin shkencor për dekada të tëra. Polemika qëndron në pamundësinë për të kuptuar plotësisht pasojat e bllokimit pjesërisht të dritës së diellit.

Ekipi hulumtues i Harvardit synon të çojë grimcat e vogla të karbonatit të kalciumit në stratosferë në një eksperiment të kontrolluar. Tashmë është koha për një test real në botë. Me financimin pjesërisht nga bashkë-themeluesi i Microsoft Bill Gates, skuadra e Harvard do të fillojë t’i përgjigjet pyetjeve të mbetura që në fillim të pranverës së vitit 2019.

Lexoni: Gati për të eksploruar një planet të ri. NASA ul sondën “Insight”në Mars

Ndërsa efektet negative potenciale nuk janë të karakterizuara plotësisht, aftësia për të kontrolluar temperaturën e Tokës duke çuar grimcat e vogla në stratosferë është një zgjidhje tërheqëse kryesisht për shkak të kostos së saj. Paneli i fundit ndërqeveritar për Ndryshimin e Klimës (IPCC) vlerëson se çlirimi i vazhdueshëm i grimcave në stratosferë mund të kompensojë 1.5 ° C të ngrohjes për 1 miliardë -10 miliardë dollarë në vit.

Kur krahasojmë këto kosto me uljen globale të përdorimit të karburanteve fosile ose sekuestrimin e karbonit, metoda bëhet shumë tërheqëse. Kështu, shkencëtarët, agjencitë qeveritare dhe financuesit e pavarur të kësaj teknologjie duhet të balancojnë efektivitetin dhe efikasitetin e kësaj metode me rreziqet potenciale globale, kushtet e motit dhe thatësirës. Në fund të fundit, mënyra e vetme për të përshkruar plotësisht rreziqet është të bësh eksperimente të botës reale, ashtu si po fillon ekipi i Harvardit.

 burimi: Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0