Shkencëtarët izraelitë gjejnë kurën për tumoret e trurit


Një trajtim i ri për tumoret agresive të trurit (të njohur si ‘glioblastoma’) jep premtime të mëdha, sipas një raporti të shkencëtarëve izraelitë që u botua kohët e fundit në revistën “Nucleic Acids Research”.

Glioblastoma është një kancer i trurit serioz dhe i pashërueshëm. Pacientët që marrin këtë diagnozë zakonisht kanë 11 deri në 20 muaj për të jetuar. Një nga vështirësitë kryesore në trajtimin e këtij kanceri është se qelizat e saj shpejt krijojnë një rezistencë ndaj kimioterapisë.

Një ekip i kryesuar nga prof. Rotem Karni dhe studenti i doktoraturës Maxim Mogilevsky në Institutin e Kërkimeve Mjekësore Izrael-Kanada të Universitetit Hebre në Izrael (IMRIC) krijuan një molekulë që pengon rritjen e tumorit të glioblastomës duke rregulluar proteinat që prodhon.

Karni shpjegoi se geni MKNK2 prodhon dy produkte të ndryshme proteinash përmes një procesi të quajtur “splicing alternative ARN”. Këto proteina kanë dy funksione të kundërta: MNK2a pengon rritjen e kancerit, ndërsa MNK2b mbështet rritjen e kancerit.

Molekula e re e Karnit ndërron lidhjen e MKNK2 në mënyrë që prodhimi i proteinave tumor-stimuluese zvogëlohet, ndërsa prodhimi i proteinave që shtypin tumorin rritet. Si rezultat, tumoret kanceroze zvogëlohen ose vdesin.

“Jo vetëm që kjo molekulë vrasëse mund të vrasë vetë qelizat tumorale, por ka fuqinë për të ndihmuar që qelizat rezistente ndaj kimoterapisë, të bëhen sërish të ndjeshme ndaj saj”, tha Karni.

Një patentë për këtë teknologji është regjistruar dhe dhënë në Shtetet e Bashkuara dhe në Europë nëpërmjet Yissum, kompanisë teknologjike të transferimit të teknologjisë së Universitetit Hebraik.

Financimi erdhi nga Fondacioni Gjermano-Izrael, Autoriteti i Inovacionit të Izraelit, Fondacioni i Shkencës i Izraelit, Fondi i Kërkimit të Kancerit të Izraelit, Shoqata e Kancerit të Izraelit, Fondacioni Henry & Merilyn Taub dhe Fondacioni Carol Epstein.

Izraelisot.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale