Shkencëtarët e Cambridge zhvillojnë "gishtin e gjashtë" që mund të ripërcaktojë aftësitë njerëzore - Business Magazine Albania

Shkencëtarët e Cambridge zhvillojnë “gishtin e gjashtë” që mund të ripërcaktojë aftësitë njerëzore

Shkencëtarët e Kembrixh zhvillojnë "gishtin e gjashtë" që mund të ripërcaktojë aftësitë njerëzore

Dani Clode, një bashkëpunëtor në laboratorin e Profesor Makin, ka zhvilluar një gisht i madh robotik shtesë që synon të rrisë gamën e lëvizjes së përdoruesit, të rrisë aftësinë e tij të kapjes dhe të zgjerojë kapacitetin mbajtës të dorës. Kjo i lejon përdoruesit të kryejë detyra që përndryshe mund të jenë sfiduese ose të pamundura për t’u kryer me një dorë ose për të kryer detyra komplekse me shumë duar pa pasur nevojë të koordinohet me njerëz të tjerë. Gishti robotik vishet në anën e kundërt të pëllëmbës me gishtin e madh biologjik dhe kontrollohet nga një sensor presioni i vendosur nën çdo gisht të madh. Presioni nga gishti i djathtë e tërheq gishtin e madh në të gjithë dorën, ndërsa presioni i ushtruar me gishtin e majtë e tërheq gishtin e madh lart drejt gishtave. Shtrirja e lëvizjes së gishtit të madh është në proporcion me presionin e aplikuar dhe presioni i lëshimit e kthen atë në pozicionin e tij origjinal.Studiuesit e Cambridge krijuan një gisht të madh të kontrollueshëm që njerëzit mund të mësojnë shpejt ta përdorin për të kapur dhe ndërvepruar me objekte. Testimi në Ekspozitën Verore të Shkencës të Shoqërisë Mbretërore tregoi se pajisja është e aksesueshme për një demografi të gjerë, me 98% të pjesëmarrësve që e përdorën atë me sukses brenda një minuti. Studimi thekson rëndësinë e dizajnit gjithëpërfshirës në teknologji, duke siguruar akses për të gjithë përdoruesit, përfshirë komunitetet e margjinalizuara.

Lexo edhe:Herjola Spahiu: Drejtuesja që trefishoi portofolin e kredisë së kompanisë që drejton

Ekipi i studiuesve në Cambridge kanë treguar se gishti i gjashtë, një protezë robotike, mund të zotërohet shpejt nga publiku, duke rritur shkathtësinë manuale. Studimi thekson rëndësinë e dizajnit gjithëpërfshirës për të siguruar që të gjithë të përfitojnë nga teknologjitë. Ata demonstruan se njerëzit mund të mësojnë shpejt të kontrollojnë një gisht të madh protetik shtesë, të njohur ndryshe edhe si “gishti i madh i tretë”, dhe ta përdorin atë në mënyrë efektive për të kapur dhe trajtuar objektet. Ekipi testoi pajisjen robotike në një gamë të larmishme pjesëmarrësish, e cila sipas tyre është thelbësore për të siguruar që teknologjitë e reja janë gjithëpërfshirëse dhe mund të funksionojnë për të gjithë.

Një fushë në zhvillim e teknologjisë së ardhshme është shtimi i motorëve – duke përdorur pajisje të lëvizshme të motorizuara si ekzoskelete ose pjesë shtesë të trupit robotik për të avancuar aftësitë tona motorike përtej kufizimeve aktuale biologjike.

Ndërsa pajisje të tilla mund të përmirësojnë cilësinë e jetës për individë të shëndetshëm që duan të rrisin produktivitetin e tyre, të njëjtat teknologji mund t’u ofrojnë gjithashtu njerëzve me aftësi të kufizuara mënyra të reja për të ndërvepruar me mjedisin e tyre.

Profesor Tamar Makin nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore (MRC) Njësia e Njohjes dhe Shkencave të Trurit në Universitetin e Cambridge tha: “Teknologjia po ndryshon vetë përkufizimin tonë të asaj që do të thotë të jesh njeri, me makinat që bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e jetës sonë të përditshme, e  mendjes dhe trupit tonë. “Këto teknologji hapin mundësi të reja emocionuese nga të cilat mund të përfitojë shoqëria, por është jetike që ne të shqyrtojmë se si ato mund të ndihmojnë të gjithë njerëzit në mënyrë të barabartë, veçanërisht komunitetet e margjinalizuara që shpesh përjashtohen nga kërkimi dhe zhvillimi i inovacionit.”

 

SchiTechDaily

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0